Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak piersi to nie wyrok

(mag)
Każdego roku na raka piersi zapada 12 tysięcy Polek, umiera ponad pięć tysięcy. Regularne badanie się pozwala wykryć chorobę we wczesnym stadium.

Pamiętaj, że im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym lepsze są rokowania i większe szanse na wyleczenie.

Guz, który można wyczuć palcami w trakcie comiesięcznego badania ma średnicę ok. 1 cm. Taka zmiana rośnie blisko cztery lata, a w ciągu tego czasu można ją wykryć z pomocą mammografii lub badania USG. Aby badania profilaktyczne miały sens, trzeba połączyć różne metody diagnostyczne i dostosować je do wieku i budowy kobiety:

  • samobadanie piersi - kobieta powinna sama kontrolować piersi od 20. roku życia do późnej starości. Badanie należy wykonywać co miesiąc, najlepiej tego samego dnia w tygodniu, po zakończeniu miesiączki. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny wykonywać badanie w ten sam dzień każdego kolejnego miesiąca.
  • mammografia - to radiologiczna metoda badania sutka, w jego czasie wykonuje sie cztery zdjęcia (po dwa na każdą pierś), które pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury gruczołu piersiowego i ewentualne ich zmiany. Między 35-40 rokiem życia kobieta powinna zrobić tzw. badanie wyjściowe. A potem powtarzać je co dwa lata.
  • USG piersi - jest bezpieczną i bezbolesną metodą oceny stanu piersi. Podczas diagnostyki wykorzystuje się ultradźwięki, które są emitowane przez sondę do skóry posmarowanej specjalnym żelem. Badanie USG najczęściej jest zalecane pacjentkom między 20. a 40. rokiem życia lub w każdym wieku, wedle wskazań onkologa. Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne, dlatego można je wykonywać wielokrotnie. Profilaktycznie USG należy robić raz w roku
  • biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu cienką igłą piersi i pobraniu materiału ze zmienionego fragmentu piersi. Jeśli zmiana jest wypełniona płynem i okaże sie torbielą, po jej opróżnieniu staje się niewyczuwalna. Inaczej jest, gdy zmiana jest lita - wtedy pobrane komórki rozprowadzone są na szkiełku mikroskopowym, odpowiednio barwione i badane pod mikroskopem, żeby stwierdzić lub wykluczyć obecność komórek nowotworowych
  • biopsja gruboigłowa - w jej trakcie pobiera się materiał tkankowy, który następnie poddaje się badaniu histopatologicznemu, które precyzyjnie określa charakter zmiany.

    Co powinno zwrócic twoją uwagę

  • bardziej niż dotychczas widoczne przez skórę naczynia żylne
  • zmiany w kolorze lub strukturze skóry
  • zmiany wielkości lub kształty jednej piersi
  • dołki, zaciągnięcia lub owrzodzenia brodawki lub skóry na piersi, a także zmiany kształtu lub zarysu brodawki
  • zmiany w wyglądzie brodawek (zaczerwienienia, strupki, wciągnięcia, łuszczenia naskórka)
  • krwawienie lub wyciek wydzieliny z brodawek
  • obrzęk ramienia

    Pamiętaj - rak to nie wyrok

    Nie każdy guz wykryty w piersi jest nowotworem złośliwym - na jeden wykryty nowotwór złośliwy przypada dziesięć innych łagodnych zmian. Zdiagnozowana choroba nie oznacza konieczności usunięcia piersi - na dziesięć kobiet, u których stwierdzono raka piersi, 6-7 pań może być leczonych bez amputacji piersi. Wszystko zależy od stadium, w jakim zostanie wykryty nowotwór i jego rodzaju.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska