Recepty, błędy medyczne. Nowe przepisy dla pacjentów

Tatiana Mikułko 95 722 57 72 tmikulko@gazetalubuska.plZaktualizowano 
Archiwum
Od nowego roku obowiązują nie tylko nowe zasady wypisywania recept. Inaczej też możemy dochodzić roszczeń za błędy medyczne. Dzięki powstaniu specjalnych komisji, dla pacjentów ma być szybciej. Co jeszcze zmieniło się w przepisach?

W APTECE

Ustawa refundacyjna ma uporządkować rynek leków w Polsce. Wprowadza sztywne ceny i marże na leki refundowane. Dlatego od stycznia ceny leków są stałe, określone urzędowo. Oznacza to, że aptekarze nie mogą ich podnosić, ani obniżać. Z aptek muszą zniknąć też promocje i tzw. leki za złotówkę. Ustawa zakazuje bowiem stosowania zachęt, zawierania umów promocyjnych z firmami farmaceutycznymi lub hurtowniami. Pacjenci nie znajdą już gazetek promocyjnych, nie zrobią też użytku z kart promocyjnych. Jeśli aptekarze złamią zakaz i np. obniżą ceny leków, grożą im surowe kary. Jednocześnie farmaceuci mają obowiązek poinformować pacjenta, że może wykupić tańszy zamiennik przepisanego przez lekarza leku.

Od stycznia obowiązuje też nowa lista leków refundowanych. Będzie mogła być uzupełniana co dwa miesiące w formie obwieszczeń. Zgodnie z ustawą refundacyjną NFZ będzie mógł przeznaczyć rocznie na dopłaty do leków refundowanych nie więcej niż 17 proc. swojego budżetu. Jeśli lekarz na recepcie źle określi poziom refundacji leku, zapłaci karę finansową - będzie musiał zwrócić do NFZ zakwestionowaną kwotę wraz z odsetkami. M.in. o ten przepis nowej ustawy toczy się spór lekarzy z ministrem zdrowia.

Drugim punktem zapalnym jest obowiązek potwierdzania przez lekarzy, czy pacjent jest ubezpieczony, czy nie. Także, jeśli tu medycy się pomylą, grożą im kary. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w przypadku braku dokumentu potwierdzającego posiadane prawo do świadczeń opieki zdrowotnej, pacjent chcący skorzystać z pomocy lekarskiej może złożyć na piśmie oświadczenie o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego, które powinno zawierać:
* imię i nazwisko
* datę urodzenia
* PESEL
* nazwę instytucji, która zgłosiła pacjenta do ubezpieczenia
* nazwę oddziału wojewódzkiego, do którego pacjent został zgłoszony

RECEPTY

Od stycznia obowiązują nowe zasady wypisywania recept. Uwaga! Recepty wystawione przed 2012 rokiem są ważne! Stare druczki będą ważne do 31 czerwca.
Jak powinna być wypisana recepta? W okienku "świadczeniodawca" musi się znaleźć nazwa poradni bądź imię i nazwisko lekarza, a także REGON. Bez tego recepta nie będzie refundowana. W okienku "pacjent" lekarz powinien wpisać dane chorego i nr PESEL, a także wiek pacjenta, jeśli nie ma jeszcze 18 lat.

W tabeli "oddział NFZ" powinien pojawić się numer wojewódzkiego oddziału NFZ. W przypadku lubuskiego - 04. W "uprawnieniach dodatkowych" należy umieścić odpowiedni symbol: IB (inwalida wojenny, osoby represjonowane), IW (inwalida wojskowy), ZK (Zasłużony Honorowy Dawca Krwi lub Zasłużony Dawcy Przeszczepu), PO (żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową), DN (osoby nie objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, które nie ukończyły 18. roku życia), CN (nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu). Gdy pacjent uprawnień nie posiada, lekarz wpisuje "x". Dalej lekarz wypisuje odpłatność: B - lek bezpłatny, R - ryczałt, 30/50/100 proc. A także nazwę leku.
Receptę kończy kod kreskowy, data wystawienia i pieczątka lekarza. Recepta musi być wypisana czytelnie!

BŁĘDY MEDYCZNE

Znowelizowane przepisy ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta w zakresie dochodzenia zadośćuczynienia i odszkodowania mają zastosowanie tylko i wyłącznie do zdarzeń medycznych, które nastąpiły po 1 stycznia 2012 r. To, czy doszło do błędu medycznego pomogą ustalić powołane komisje wojewódzkie. Znajdują się przy wszystkich urzędach wojewódzkich, a informacji można szukać na stronie Rzecznika Praw Pacjenta www.bpp.gov.pl. Wniosek do komisji wojewódzkiej powinien zawierać:
* dane pacjenta (imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL bądź seria i nr dokumentu stwierdzającego tożsamość) lub imię i nazwisko przedstawiciela ustawowego
* adres do doręczeń
* dane podmiotu leczniczego prowadzącego szpital
* uzasadnienie zawierające uprawdopodobnienie zdarzenia oraz szkody majątkowej lub niemajątkowej
* przedmiot, tj. czy wniosek dotyczy zakażenia, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia czy śmierci pacjenta
* propozycję odszkodowania nie wyższą niż 100 tys. zł (zakażenie, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia), 300 tys. zł (śmierć).
Do wniosku należy dołączyć:
* dowody uprawniające okoliczności wskazane we wniosku
* potwierdzenie uiszczenia opłaty

Kompletny i opłacony wniosek (200 zł opłaty przy składaniu plus wynagrodzenie za sporządzenie opinii) trafi do dyrektora właściwego szpitala, który w ciągu 30 dni musi przedstawić swoje stanowisko. Wojewódzka komisja wydaje orzeczenie o zdarzeniu medycznym lub jego braku nie później niż w terminie 4 miesięcy od złożenia wniosku. Jeśli doszło do zdarzenia medycznego, ubezpieczyciel przedstawia wnioskodawcy propozycję odszkodowania i zadośćuczynienia. Gdy wnioskodawca ją zaakceptuje nie ma możliwości wystąpienia w tej samej sprawie z powództwem do sądu cywilnego.

DO SANATORIUM

Od 1 stycznia 2012 r. zmienił się druk skierowania do sanatorium. Jeśli lekarz wypisze skierowanie na starym, już nieobowiązującym (z datą tegoroczną) - skierowanie nie jest przyjmowane. Lekarze wiedzą o zmianie i znają zasady wypisywania nowych skierowań.

NA KOSZTOCHŁONNE BADANIA

Do tej pory pacjent, który musiał przejść takie badania kosztochłonne jak:
* angiografia narządu wzroku
* Doppler duplex (badanie ultrasonograficzne)
* echokardiografia obciążeniowa lub przełykowa
* pH metria przewodu pokarmowego
* badania endoskopowe układu oddechowego
* badanie radiologiczne (RTG)
* badania molekularne
* badania elektrokardiograficzne
* badania elektrofizjologiczne
... otrzymywał od lekarza specjalisty skierowanie, z którym udawał się do dowolnie wybranej przez siebie pracowni, która miała umowę z NFZ na wykonywanie danego badania. Od tego roku pacjent idzie do tej pracowni, którą mu wskaże lekarz specjalista (na podobnej zasadzie lekarz rodzinny kieruje nas na morfologię, czy badanie moczu).

polecane: Flesz - Co piąta transakcja będzie wymagać użycia PIN-u

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3