MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna a SOR. Szpital w Zielonej Górze przypomina, jak i kiedy korzystać z nocnej pomocy lekarskiej

Joanna Niedziela
Opracowanie:
Samochodem wjedziemy na teren szpitala od ul. Zyty. Pieszo dostaniemy się też od ulicy Waryńskiego.
Samochodem wjedziemy na teren szpitala od ul. Zyty. Pieszo dostaniemy się też od ulicy Waryńskiego. Fot.J.Katos
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna w Zielonej Górze działa w ramach Szpitala Uniwersyteckiego w nowym Budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka. Od prawie roku, funkcji tej nie już pełni już punkt Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego. -Zauważamy jednak, że wciąż wiedza na temat Nocnej i Świątecznej Opieki i czym różni się ona od SOR, jest niewystarczająca — tłumaczy Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Spis treści

Od 1 lipca 2023 r. wszystkie szpitale ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi muszą prowadzić nocną i świąteczną opiekę zdrowotną (NiŚOZ). Ta wprowadzona ponad osiem miesięcy temu koncepcja miała rozwiązać problem przepełnionych SOR-ów. Rozróżnienie ich jednak wciąż sprawia trudności. Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze informuje, że z NiŚOZ korzystają osoby, które mogłyby poczekać do rana, co zwiększa kolejki i utrudnia dostęp osobom, które faktycznie potrzebują konsultacji, stąd pomysł na odświeżenie tych informacji akcją edukacyjną.

Szpital z inicjatywą edukacyjną

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest przedłużeniem podstawowej opieki zdrowotnej. Korzystamy z niej bezpłatnie i bez skierowania, gdy nasz lekarz rodziny nie pracuje. W mediach społecznościowych zielonogórskiego szpitala pojawił się film edukacyjny, w którym lekarze i pielęgniarki tłumaczą jak i kiedy korzystać z nocnej opieki.

Dorota Piechowiak, pielęgniarka koordynująca NiŚOZ wymienia w nim sytuacje takie jak nagła choroba czy nagłe pogorszenie stanu zdrowia, ale bez bezpośredniego zagrożenia życia. - Kiedy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy, lub kiedy obawiamy się, że czekanie na otwarcie naszej przychodni sprawi, że nasz stan bardzo się pogorszy – kontynuuje.

Lekarze i pielęgniarki udzielają porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie a w uzasadnionych przypadkach także w domu pacjenta.

Kiedy nie korzystać z NiŚOZ?

Z filmu dowiadujemy się, że w ramach nocnej i świątecznej opieki lekarskiej nie uzyskamy przedłużenia zwolnienia lekarskiego czy leków, które przyjmujemy stale wypisanych przez lekarza rodzinnego. - Musimy też zapamiętać, że w przypadku temperatury mamy najpierw wziąć środek obniżający gorączkę a w przypadku bólu ucha u dziecka najpierw podajemy środek przeciwbólowy — tłumaczy Dorota Piechowiak. Nie jest to także miejsce na wizytę kontrolną w związku z wcześniej rozpoczętym leczeniem, na uzyskanie rutynowego zaświadczenia o stanie zdrowia czy skierowania do specjalisty.

SOR a Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

Na Szpitalny Oddział Ratunkowy powinny trafić jedynie osoby w stanie nagłego zagrożenia życia. Nie przychodzimy tu po zwolnienie, receptę czy z objawami przeziębienia.

Lek. Kamila Świder z Oddziału Pediatrii w materiale edukacyjnym porusza temat wizyt z dziećmi w ramach NiŚOZ. -W ciągu kilku godzin od pojawienia się pierwszych objawów infekcji najczęściej zalecimy leczenie objawowe, obserwację domową i konsultację u lekarza rodzinnego w ciągu dwóch dni — mówi lek. Kamila Świder. - Tyle mniej więcej potrzeba czasu, aby w pełni rozwinęły się objawy choroby i można było postawić właściwą diagnozę — kontynuuje. Wyjątek stanowią niemowlęta.

Najpierw leki przeciwgorączkowe

Lekarze wychodzą z prośbą do rodziców, m.in., aby przed przyjazdem do ambulatorium samodzielnie podali gorączkującym dzieciom leki zbijające temperaturę. To nie tylko ułatwia maluchom czas oczekiwania konsultację ze specjalistą, samo badanie lekarskie, ale także daje istotną informację dot. stanu zdrowia dziecka. Nie jest też dobrym pomysłem przyjeżdżanie w środku nocy tylko dlatego, że nie ma wtedy kolejek. Dziecko jest wówczas fizjologicznie senne, co znacznie utrudnia badanie.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Godziny przyjęć

Do ambulatorium w budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka musimy dojechać samodzielnie. Pomoc jest tam udzielana od poniedziałku do piątku od 18:00 do 8:00 dnia następnego, a w soboty, niedziele i święta — przez całą dobę.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska