MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chcę jechać do sanatorium. Co mam zrobić? Czytelnicy GL pytają, lubuskie NFZ odpowiada

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Warto wybrać się do sanatorium nad morzem czy w górach, by podreperować stan swojego zdrowia
Warto wybrać się do sanatorium nad morzem czy w górach, by podreperować stan swojego zdrowia Dariusz Gdesz, Dawid Lukasik, Krzysztof Kapica, Piotr Krzyżanowski, Mariusz Kapała
Zdrowie jest najważniejsze. Wielu Lubuszan myśli o wyjeździe do sanatorium. Nie bardzo wie jednak od czego zacząć... Czy może wskazać miejsce, gdzie najchętniej podreperowaliby stan zdrowia? Na te i wiele innych pytań naszych Czytelników, odpowiada Joanna Branicka z lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Myślę o wyjeździe do sanatorium. Co powinienem zrobić? Udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie czy nie jest to potrzebne? Jakie dokumenty wypełnić? Gdzie je przesłać (tylko drogą elektroniczną czy stawić się osobiście, tradycyjną pocztą?

Od lipca ubiegłego roku funkcjonują już skierowania elektroniczne. Po wystawieniu skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego automatycznie jest przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatruje je lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie lekarza wystawiającego.
Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza papierowej formy. Jest to możliwe, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego (do systemu e-zdrowie).
Takie rozwiązanie to zdecydowanie dobra wiadomość dla pacjentów, bo nie trzeba już przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni. Przyszły kuracjusz po wizycie u lekarza, u którego było wystawione skierowanie, będzie mógł śledzić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, dostępnej na stronie pacjent.gov.pl, na jakim etapie jest jego sprawa.

Warto wybrać się do sanatorium nad morzem czy w górach, by podreperować stan swojego zdrowia

Chcę jechać do sanatorium. Co mam zrobić? Czytelnicy GL pyta...

Czy mogę wskazać miejsce np. Świnoujście czy takie sugestie nie są brane pod uwagę przy przydzielaniu sanatorium?

Miejsce leczenia zawsze wskazuje NFZ na podstawie decyzji lekarza oceniającego skierowanie, który bierze pod uwagę chorobę będąca podstawą wystawienia skierowania oraz dostępność ośrodków. Jednak nie jest wykluczone, że będzie to akurat zbieżne z oczekiwaniem pacjenta.

Czy mogę jechać z żoną (żebyśmy pojechali razem w jednym terminie0? Co należy zrobić, gdzieś to napisać we wniosku?

Jest możliwość wspólnego wyjazdu. Informacja o tym, że skierowania mają być połączone, musi być zgłoszona do oddziału NFZ. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy będą zgodne zakresy oraz profile leczenia. Wspólny wyjazd na leczenie nie gwarantuje otrzymania pokoju dwuosobowego w uzdrowisku.

Jadę sam do sanatorium, chrapię itd., dlatego wolałbym mieć pokój jednoosobowy? Gdzie to należy zaznaczyć? Czy jest w związku z tym dodatkowo opłata?

Kwestie rezerwacji pokoju nie należą do kompetencji NFZ. Pacjent sam ustala rezerwację pokoju z uzdrowiskiem, do którego otrzymał skierowanie. Pobieranie przez uzdrowisko opłat za dodatkowe usługi, z których pacjenci mogą korzystać na zasadzie dobrowolności, np. dostęp do telewizora czy parkingu, wynikających z wewnętrznych przepisów obowiązujących w uzdrowisku również ustala się z placówką medyczną.

Jaka jest mniej więcej średnia opłata za pobyt w sanatorium?

Zasady częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w uzdrowisku w sanatorium uzdrowiskowym wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego.
Wysokość opłaty zależy od okresu, w którym pacjent ma odbyć leczenie oraz standardu i liczby osób w pokoju.
Najwyższa opłata za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym wynosi 858,90 zł. Najmniej pacjent zapłacić za pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego i to jest 222,60 zł.
Za okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym może być pobrana opłata uzdrowiskowa, której wysokość w poszczególnych uzdrowiskach jest zróżnicowana, jednak nie może być wyższa niż 6,21 zł dziennie.

Czy lubuski oddział NFZ wysyła do sanatoriów najbliżej województwa tzn. w Zachodniopomorskie czy Dolnośląskie, czy też do placówek w całym kraju?

Pacjenci z lubuskiego oddziału NFZ, kierowani są na leczenie uzdrowiskowe do placówek na terenie całego kraju.

Jak długo się czeka na przyznanie pobytu w sanatorium i czy mogę we wniosku wybrać sobie porę roku, miesiąc, czy nie jest to uwzględniane?

To kolejka osób oczekujących wyznacza termin leczenia. Obecnie w LOWNFZ na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym pacjent czeka około 10 miesięcy. Zaznaczam, że kolejka jest dynamiczna i może ulec zmianie w czasie jej trwania.

Po jakim czasie od ostatniego pobytu w sanatorium mogę ponownie złożyć wniosek?

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe/ rehabilitację biorąc pod uwagę wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od daty zakończonego ostatniego leczenia uzdrowiskowego. Przepis ten obowiązuje w przypadku skierowania na leczenie w sanatorium uzdrowiskowym.

Czy istnieje możliwość wyjazdu w okresie wcześniejszym, niż zgodnie z kolejka oczekujących

Jeżeli skierowanie zostało wpisane do kolejki oczekujących i minęło 18 miesięcy od ostatniego pobytu, pacjent może wyjechać na leczenie uzdrowiskowe „ze zwrotów” czyli skierowań, których do terminu rozpoczęcia leczenia jest mniej niż 14 dni. Kontaktuje się wtedy z działem lecznictwa uzdrowiskowego, w celu ustalenia wolnego miejsca.

Co można zrobić w przypadku, jeżeli wyznaczony przez NFZ terminu lub miejsce nie pasuje?

Każda rezygnacja z potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe powinna być złożona z pisemnym uzasadnieniem i dołączonym dokumentem potwierdzającym opisane przyczyny rezygnacji. W przypadku prośby o zmianę miejsca lub terminu leczenia przez pacjenta zwrot skierowania do Funduszu powinien odbyć się niezwłocznie. W przypadku e-skierowania (elektronicznego) wystarczy pismo z udokumentowaniem.
Oddział NFZ dokonuje oceny zasadności rezygnacji - za uzasadnioną rezygnację przyjmuje się następujące sytuacje:

  • nagły wypadek losowy,
  • choroba świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu)
  • szczególna sytuacja rodzinna lub życiowa, zaplanowana po złożeniu a przed otrzymaniem potwierdzonego skierowania np. planowe leczenie, uroczystość rodzinna o szczególnym znaczeniu.

W przypadku uzasadnionej rezygnacji z potwierdzonego skierowania, oddział wojewódzki NFZ może w miarę posiadanych możliwości wyznaczyć nowy termin realizacji skierowania,
Każda prośba rozpatrywana jest przez NFZ indywidualnie.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska