MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remont na zgłoszenie

MAREK BIAŁOWĄS (68) 324 88 70 [email protected]
Remont domu lub budowa garażu nie wymaga już pozwolenia. Wystarczy, że zgłosisz taki zamiar staroście. To tylko część ułatwień, które przygotowano z myślą o inwestorach.

Od 26 września br. obowiązuje nowelizacja prawa budowlanego. Wprowadziła ona wiele zmian upraszczających formalności związanych z inwestycjami.

Remont na zgłoszenie

Dziś nie trzeba już starać się o pozwolenie budowlane na remont budynku, wystarczy zgłosić taki zamiar w starostwie. Wyjątkiem są tu obiekty wpisane do rejestru zabytków. Na ich remont nadal trzeba uzyskać pozwolenie oraz zgodę konserwatora zabytków.
Do niedawna, gdybyśmy chcieli wyremontować elementy konstrukcyjne budynku, np. ściany nośne, dach - trzeba było starać się o pozwolenie.
Ustawa zezwala też na budowę bez pozwolenia wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 mkw. Jest tu jednak jedno ograniczenie - na każdych 500 mkw. działki nie może być więcej niż dwa takie obiekty.
Na zgłoszenie można też wybudować garaż, który jest budynkiem o pow. do 25 mkw.

Prąd i gaz

- Nowelizacja zwalnia też z obowiązku otrzymania pozwolenia budowlanego wszystkie przyłącza mediów; kanalizacji, wody, prądu, gazu i instalacji telefonicznej.
Do tej pory przepisy różnie to regulowały. Np. gdy przyłącza dotyczyły budynku - wystarczało zgłoszenie, ale już do altany potrzebne było zezwolenie.
Pozwolenie na budowę nie jest również wymagane w przypadku postawienia na działce szafy i słupków telekomunikacyjnych oraz instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu.
Mniej formalności wymaga też instalowanie tablic i urządzeń reklamowych, czy montaż wolnostojących kolektorów słonecznych.
Pozwolenie na budowę będzie jednak potrzebne w przypadku, gdy reklamy mają być zamontowane na obiekcie zabytkowym, a także gdy reklamy świetlne lub podświetlane mają być usytuowane poza obszarem zabudowanym.

Zmiany w projekcie

Często okazuje się w czasie budowy, że nie można trzymać się ściśle projektu budowlanego. Wtedy może to być związane z koniecznością zmiany pozwolenia na budowę, choć nie zawsze. Zależy to od tego, czy jest to zmiana nieistotna, czy też zaliczana do kategorii istotnych. Do tej drugiej kategorii należy m.in. (art. 36 prawa budowlanego):
- elementy nośne układu konstrukcyjnego obiektu budowlanego
- zagospodarowanie działki lub terenu,
- charakterystyczne parametry obiektu (kubatura, powierzchnia zabudowy, długość, szerokość, liczba kondygnacji)
Nowelizacja ograniczyła listę istotnych zmian. Nie są już nimi zmiany elewacji, zmiany geometrii dachu, czy też zmiany w zakresie wyposażenia budowlano-instalacyjnego. Wprowadzając więc w projekcie odstąpienia inne, niż istotne, inwestor nie musi uzyskać zamiennego pozwolenia na budowę.
Nowe przepisy obarczają jednocześnie projektanta obiektu odpowiedzialnością za wprowadzone odstępstwa i dokonania odpowiednich zmian w projekcie.
Trzeba przy tym jednak pamiętać, że mimo iż projektant ponosi odpowiedzialność za właściwą kwalifikacje, to ostateczna ocena należy do organu nadzoru budowlanego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska