Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Renta socjalna z ZUS-u

Agnieszka Jerzynek
rys. Mirosław Hajnos
Są dwa rodzaje renty socjalnej: stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała oraz okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy trwa jakiś czas.

Pan Rafał z Nowej Soli ma 28 lat. W wieku 15 lat uległ wypadkowi, przez co jego zdrowie trwale się uszkodziło. Teraz jego stan tak się pogorszył, że utracił zdolność do pracy. Może się starać o przyznanie renty socjalnej.

O to świadczenie możesz ubiegać się w każdym wieku powyżej 18 r. ż. Ważne, żeby twoje problemy ze zdrowiem zaczęły się przed 18 lub 25 rokiem życia, jeśli kontynuowałeś naukę. Musisz to udowodnić, by renta mogła być ci przyznana.

Dla kogo renta socjalna?
Rentę socjalną mogą otrzymać dorosłe osoby niepełnosprawne całkowicie niezdolne do pracy, mieszkające w Polsce. Warunkiem jest to, że niepełnosprawność powstała:

  • przed ukończeniem 18 roku życia;
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25 roku życia;
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

    Jeśli spełniasz, któryś z tych warunków, możesz strać się o przyznanie renty socjalnej stałej, jeśli twoja całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub okresowej, jeśli może minąć po jakimś czasie. Gdy zostanie ci przyznana, będziesz ją otrzymywać do dnia podanego w decyzji ZUS.

    Nie dla emerytów

    Nie możesz otrzymywać renty socjalnej, jeśli masz np. emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, inwalidzką lub pobierasz takie świadczenie z instytucji zagranicznych, rentę strukturalną. Nie przysługuje ci także, jeśli jesteś uprawniony do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub posiadasz nieruchomość rolną o powierzchni większej niż pięć ha.

    Starania o rentę

    Żeby móc otrzymać rentę socjalną weź z ZUS-u wniosek i dokładnie go wypełnij. Oprócz wniosku, musisz złożyć zaświadczenie od lekarza o aktualnym stanie zdrowia i dowody leczenia. Jeśli naruszenie sprawności organizmu nastąpiło między 18 a 25 r. ż., złóż zaświadczenia, że uczyłeś się w tym okresie. Lekarz orzecznik ZUS orzeka o niezdolności do pracy. Może stwierdzić, że niezdolność jest częściowa i wtedy nie przysługuje ci renta socjalna lub całkowita i możesz otrzymywać to świadczenie. Jeśli orzeczenie jest dla ciebie niekorzystne, możesz się od niego odwołać w podanym terminie.

    Wysokość świadczenia

    Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli masz uprawnienia do renty socjalnej i rodzinnej , kwota, jaką otrzymasz nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.


    TU SĄ PRZEPISY

  • Ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. z 2003 r., nr 135, poz. 1268).


    MOŻESZ DOROBIĆ

    Do renty socjalnej możesz dorobić do 30 proc. średniej krajowej. Jeśli w miesiącu zarobisz więcej, nie otrzymasz za ten okres świadczenia.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska