Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica 13 grudnia w Zielonej Górze. Była msza, spektakl i składanie kwiatów WIDEO

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
– Kiedy 13 grudnia 1981 roku został ogłoszony stan wojenny, była też 42 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Można powiedzieć, że dzisiaj nakłada się kolejna rocznica tragicznych wydarzeń dla Polaków – zauważa Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra.

13 grudnia. Obchody w Zielonej Górze

W kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 13 grudnia dla upamiętnienia 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odprawiona została msza św.

Bogusław Motowidełko, przewodniczący regionu zielonogórskiego NSZZ Solidarność podkreśla, że dla Polaków to szczególna rocznica, dzień, w którym rozpoczął się kolejny etap drogi do wolności.

– To trudny dzień dla całego narodu, bo władze wywołały wojnę przeciwko własnemu narodowi, ale z drugiej strony rozpoczął się czas, w którym wszyscy łącznie wystąpili przeciwko komunie i doprowadzili Polskę do wolności – wyjaśnia przedstawiciel Solidarności i apeluje, aby pamiętać o tym dniu ze względu na poświęcone zdrowie i życie wielu działaczy Solidarności. – To był jeden z krwawych dni naszej historii. Będziemy młodzieży mówić o tym w szkołach, rodzinach. O tym cały czas trzeba wspominać – mówi B. Motowidełko.

Uroczystości rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Zielonej Górze odbyły się z udziałem pocztów sztandarowych

Rocznica 13 grudnia w Zielonej Górze. Była msza, spektakl i ...

W obchodach rocznicy wziął udział też Piotr Barczak, przewodniczący rady miasta Zielona Góra.

– Trzeba pamiętać o tym, że ówczesna władza nie pozwoliła naszym rodakom być wolnym i wyprowadziła przeciwko nim wojsko – przypomina radny. – Dzisiaj często o tym zapominamy, że wolność, którą mamy nie jest oczywista.

Radny Barczak dziękował wszystkim tym, którzy wtedy mieli odwagę, żeby przeciwstawić narzuconemu reżimowi, którzy ucierpieli czy zginęli.

– W tym roku mija 42 rocznica od ogłoszenia stanu wojennego. Policzyłem, że w 1981 roku była też 42 rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Można powiedzieć, że dzisiaj nakłada się kolejna rocznica tragicznych wydarzeń dla Polaków – mówił Piotr Barczak. – W dzisiejszym szczególnie zakrzyczanym czasie, tym wykrzykiwaniu jeden na drugiego, braku szacunku do siebie nawzajem, myślę, że tym bardziej warto pamiętać ci ludzie wtedy oczekiwali przede wszystkim godnej pracy i płacy i szacunku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska