Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice niepełnosprawnych dzieci nagrodzeni za swoje opowiadania

Tomasz Klauziński, [email protected]
Laureaci wraz z organizatorami konkursu.
Laureaci wraz z organizatorami konkursu. Tomasz Klauziński
W środę w siedzibie Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk" rozstrzygnięto konkurs "Być rodzicem dla niepełnosprawnego dziecka", który zorganizowało Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "Promyk" we współpracy z Zespołem Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk" Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Uczestnicy - rodzice dzieci niepełnosprawnych - mieli za zadanie napisać opowiadanie o swoich doświadczeniach i przeżyciach związanych z wychowaniem dziecka. - Poprzez ten konkurs chcieliśmy pokazać codzienne zmagania rodziców, trudności, na jakie napotykają, ale też radość, którą dają im dzieci - powiedział Józef Woźniak, prezes stowarzyszenia "Promyk". Komisja konkursowa miała ciężki orzech do zgryzienia, czytając i oceniając zgłoszone do konkursu prace (w sumie było ich siedem), ale ostatecznie udało się wybrać trzy, które zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 5 tys. złotych otrzymała Iwona Sobieszczańska, druga nagroda w wysokości 4 tys. złotych przypadła w udziale Halinie Kubalskiej, a Małgorzata Adamowicz, która zajęła miejsce trzecie, otrzymała symboliczny czek na 3 tys. złotych.

Laureatki nie kryły wzruszenia, podkreślając, że decyzja o udziale w konkursie nie była dla nich łatwa. - Długo się zastanawiałam, czy napisać to opowiadanie, ale teraz nie żałuję tego kroku. Chociaż przyznam, że nie była to łatwa decyzja. Odbierając nagrodę nie mogłam powstrzymać łez - mówiła wyraźnie wzruszona I. Sobieszczańska. W podobnym tonie wypowiadała się H. Kubalska. - To było wyzwanie. Wiedziałam, że jak zacznę pisać, odżyją pewne wspomnienia. Najgorzej było zacząć, ale jak już napisałam dwa pierwsze zdania wiedziałam, że muszę to skończyć - wyznała. - Kiedy już skończyłam pracę, schowałam ją do szuflady. Nie chciałam dać jej na konkurs, bo czułam jakbym zdradziła siebie, swoją prywatność. Ostatecznie opowiadanie trafiło na konkurs, a decyzję pomógł podjąć mi mąż - dodała.
Projekt, którego częścią był konkurs, będzie miał dalszą część. - Do końca grudnia zacznie działać strona internetowa, na której będą opublikowane zwycięskie opowiadania. Dodatkowo rodzice dzieci niepełnosprawnych znajdą tam informacje o dostępie do placówek, w których mogą otrzymać pomoc. Chodzi zarówno o te, zakontraktowane przez NFZ, jak również o stowarzyszenia i organizacje pozarządowe - wyjaśniła dr Bożena Chudak, dyrektor Zespołu Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Projekt "Być rodzicem dla niepełnosprawnego dziecka" jest współfinansowany przez PFRON i realizowany przy udziale Województwa Lubuskiego.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska