MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy zablokują przejście graniczne pod Gubinem 20 marca?

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Rolnicy będą blokować przejście graniczne pod Gubinem?
Rolnicy będą blokować przejście graniczne pod Gubinem? Archiwum Polskapress
Rolnicy w Lubuskiem zapowiadają kolejne blokady na drogach w regionie. W Świecku protesty planowane są od 17 do 20 marca. Czy przejście graniczne pod Gubinem również zostanie zablokowane? Nie jest to jeszcze pewne...

Decyzja o kolejnych protestach rolników w Polsce miała zapaść po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Odbyło się ono 11 marca i rozmowy nie przebiegły po myśli gospodarzy rolnych.

- Rolnicy są bardzo niezadowoleni, zawiedzeni i zdenerwowani brakiem konkretnych działań rządzących i nie mają już chęci ani wyboru, by czekać na kolejne spotkania i oświadczenia, z których nic nie wynika. Zdecydowali więc, by bez względu na rozwój zdarzeń ponownie zablokować przejście graniczne na A2 w Świecku — wyjaśnia Roman Waszczyk, rzecznik protestu na S3.

Wiemy już, że ważna droga w Świecku znów będzie blokowana. Protesty na przejściu granicznym rozpocznie się w niedzielę 17 marca o godzinie 13.00 i potrwa do środy 20 marca do godziny 22.00.

Kiedy blokada na przejściu granicznym pod Gubinem?

Jednym z nowych miejsc, w którym planowane są protesty rolników, jest byłe przejście graniczne "Gubinek", koło Sękowic, pod Gubinem. Pojawiały się informacje, że w samym województwie lubuskim ma zostać zorganizowanych około 20 protestów. Miały się one odbywać w tym samym czasie, ale ze względów logistycznych nie będzie to możliwe.

- Chcemy uzbierać odpowiednią liczbę rolników, aby taka blokada miała w ogóle sens — wyjaśnia Robert Kostka, rolnik i radny gminy Gubin. - Mamy już odpowiednie pozwolenia. Jesteśmy jeszcze przed spotkaniami, w których ustalimy termin.

R. Kostka przewiduje, że blokada w Gubinku prawdopodobnie zostanie zorganizowana 20 marca. - Jak tylko ustalimy szczegóły, to je przekażemy - dodał.

Trwa głosowanie...

Popierasz protesty rolników?

Nie będzie blokady ronda między Zieloną Górą a Krosnem Odrzańskim

R. Kostka dodaje, że rolnicy zrezygnowali z planowanej blokady na rondzie między Krosnem Odrzańskim a Zieloną Górą, na wysokości Połupina (gmina Dąbie).

- Uznaliśmy, że mieszkańcy Krosna Odrzańskiego jest na tyle rozkopane, co chwilę są tam utrudnienia w związku z remontami, że nie będziemy im dokładać problemów — dodał rolnik.

Rolnicy strajkują w całej Polsce. Dlaczego?

  • Przypomnijmy, że postulaty protestujących rolników odnoszą się głównie do ograniczenia importu produktów rolnych z Ukrainy, które przyczyniają się do zaniżenia cen i obniżenia jakości towarów na krajowym rynku. Rolnicy krytykują także restrykcyjne zasady unijnej polityki rolnej, które ich zdaniem są niesprawiedliwe wobec producentów spoza UE.
  • Rolnicy protestują również przeciwko wymogom Zielonego Ładu UE, które ich zdaniem obciążają ich kosztami i biurokracją.
  • Według badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS), protesty rolników popiera 81 proc. Polaków, a zdecydowana większość popiera postulaty ograniczenia napływu do Polski ukraińskich produktów rolnych.

Zobacz również: Protest rolników w Zielonej Górze (20.02.2024):

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska