MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie atakują na trzech kierunkach. Ukraińskiej armii brakuje amunicji

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Ukraińcy zaciekle bronią się na trzech kierunkach rosyjskiego natarcia w Donbasie
Ukraińcy zaciekle bronią się na trzech kierunkach rosyjskiego natarcia w Donbasie Facebook/Sztab Generalny SZ Ukrainy
Siły rosyjskie prowadzą działania ofensywne na trzech kierunkach na froncie w Donbasie. Siły ukraińskie będą miały coraz większe trudności z obroną, im dłużej Ukraina będzie pozbawiona dalszej pomocy wojskowej ze strony USA – analizuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Ukraiński głównodowodzący generał Ołeksandr Syrski oświadczył w sobotę, że sytuacja na froncie znacznie się pogorszyła w ostatnich dniach, a siły rosyjskie przeprowadzają zmechanizowane ataki na kierunkach Łyman, Czasiw Jar (na zachód od Bachmutu) i leżący na zachód od Awdijiwki Pokrowsk. Dobre warunki pogodowe sprawiły, że większość otwartego terenu jest dostępna dla rosyjskich czołgów, a dowództwo rosyjskie poświęca nowe jednostki, aby osiągnąć sukces taktyczny, pomimo ciężkich strat.

Rosja dyktuje warunki bitwy

Siły ukraińskie z powodzeniem broniły się przed wcześniejszymi rosyjskimi działaniami ofensywnymi na poziomie operacyjnym tego rodzaju, gdy dysponowały zasobami, które USA obecnie wstrzymują. Siły ukraińskie zmagają się obecnie ze znacznymi niedoborami zarówno pocisków artyleryjskich, jak i środków obrony powietrznej, które są krytycznymi elementami ich obrony, a siły rosyjskie wykorzystują te niedobory i lepsze warunki pogodowe.

Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie ocenia, że wojska ukraińskie nie będą w stanie bronić się przed obecnymi i przyszłymi rosyjskimi operacjami ofensywnymi z powodu opóźnień lub trwałego zakończenia amerykańskiej pomocy wojskowej. Chociaż siłom rosyjskim prawdopodobnie brakuje zdolności do prowadzenia więcej niż jednego jednoczesnego skutecznego wysiłku operacyjnego na dużą skalę, tak jak przez całą wojnę, są teraz w stanie wykorzystać wiele naprzemiennych działań ofensywnych, aby rozciągnąć ukraińskie zdolności obronne w sytuacji niedoborów artylerii i obrony przeciwlotniczej.

Obecny schemat rosyjskich operacji ofensywnych pozwala elementom jednostek uczestniczących w mniej intensywnych działaniach na odpoczynek i odbudowę, podczas gdy inne jednostki, przypuszczalnie te, które są bardziej wypoczęte lub te, które niedawno otrzymały posiłki, idą do ataku. Rosjanie rozwijają rezerwy na poziomie operacyjnym i strategicznym, zdolne do utrzymania operacji ofensywnych na Ukrainie. ISW nadal ocenia, że jest mało prawdopodobne, aby rezerwy te były gotowe do działania jako siły zdolne do przeprowadzenia zmechanizowanych ataków na dużą skalę w 2024 roku, o ile siły ukraińskie będą w stanie im się oprzeć. Jeśli jednak Stany Zjednoczone nie wznowią dostarczania pomocy Ukrainie, a siłom ukraińskim nadal będzie brakować w szczególności niezbędnej artylerii i amunicji do obrony powietrznej, nawet źle wyszkolone i słabo wyposażone oddziały rosyjskie mogą być w stanie przeprowadzić udane operacje ofensywne.

źr. ISW

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosjanie atakują na trzech kierunkach. Ukraińskiej armii brakuje amunicji - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska