Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na szerokopasmowy internet

Robert Gromadzki [email protected] 68 324 88 12
Student Adam Mysków już cieszy się na łatwy dostęp do sieci (fot. Mariusz Kapała)
Student Adam Mysków już cieszy się na łatwy dostęp do sieci (fot. Mariusz Kapała)
Jeden podpis złożony pod unijnym dokumentem może zmienić naszą przyszłość na najbliższych kilkanaście lat. Marszałek Elżbieta Polak parafką pod umową o budowie internetu szerokopasmowego włączyła nam sieć. Jeśli nic się nie posypie...

Za dwa, trzy lata zakończy się budowa tzw. sieci dystrybucyjnej i szkieletowej w Lubuskiem. Po kolejnych dwóch, trzech latach zaczną się rozwijać branże i zawody nieznane nam wcześniej. Mieszkańcy tzw. internetowyh białych plan w naszym regionie poznają dosłowne znaczenie terminu „świat jest płaski” czyli dotrze do nich fala „Globalizacji nr 3”... I to wszystko za sprawą szerokopasmowego internetu.

- Ponad 84 procent Lubuszan w ogólnopolskich badaniach deklarowało, że brakuje im dostępu do internetu – mówi marszałek lubuska Elżbieta Polak.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało się, że przepadną unijne pieniądze przeznaczone na ten cel. Tak zresztą stało się w wielu regionach Polski. Jak twierdzi E.Polak przełom nastąpił po zmianie filozofii podejścia do projektu. To nie urząd będzie budował sieć i ją nadzorował, ale firma, która wygra rywalizację o unijne pieniądze.

Czytaj też: Lubuskie przed szansą internetowego skoku technologicznego

I tak też się stało pod koniec ubiegłego roku. Telekomunikacja Polska wygrała konkurs na euro z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Sama firma dołoży do 52 mln unijnych prawie 100 mln złotych i wszystko po to, aby w Lubuskiem powstał system światłowodów. Jednak zanim sieć oplecie nas wszystkich TP musi wykonać mnóstwo papierkowej roboty i uzyskać wszystkie zezwolenia.

- Szacujemy, że doprowadzimy sieć dystrybucji do prawie trzystu miejsc w województwie lubuskim, w których dziś nie ma dostępu do sieci. Aby to zrobić, musimy jednak położyć ponad 1.300 km światłowodu - wyjaśnia Krzysztof Witoń pełnomocnik zarządu TP ds. rozwoju sieci szerokopasmowej. - Przy pracach naziemnych - tak jak przy drogach - przestrzegane musza być różne, szczegółowe przepisy, w tym te najbardziej rygorystyczne, czyli związane z „ Naturą 2000”.

Zgodnie z założeniami w najdalszych nawet zakamarkach naszego województwa odbiorca ma otrzymać możliwość przesyłu danych z prędkością co najmniej 6 MB na sekundę. To otwiera szerokie pole dla firm, które będą chciały świadczyć rozmaite usługi - doprowadzić telewizję, telefon, wideokonferencję czy e-learnig.

- Nasza sieć będzie dawała możliwości rozwoju. To ona będzie niwelowała różnicę pomiędzy dużymi metropoliami a miastami, miasteczkami i wsiami - dodaje K. Witoń.

Czytaj też: Czy mamy szansę na szybszy i tańszy internet w Lubuskiem?

Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców mają jednak różne opinie na temat rozwoju sieci. Jerzy Korolewicz z Zachodniej Izby Przemysłowo - Handlowej uważa, że sieć szerokopasmowa wyrówna różnice cywilizacyjne. Jednak co do firm i rozwoju usług Korolewicz jest już sceptyczny. - Przedsiębiorstwa mają szerokopasmowy interent i z niego korzystają, nie nastąpi tu jakiś znaczący przełom - twierdzi j. Korolewicz.

Entuzjastycznie do projektu nastawiony jest przewodniczący Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej Janusz Jasiński. – To jest realizacja jednego z trzech naszych postulatów. Oprócz rozbudowy infrastruktury transportowej, bezpieczeństwa energetycznego domagaliśmy się właśnie informatyzacji województwa - tłumaczy Jasiński. Według niego dojdzie do sporych zmian w naszym krajobrazie gospodarczym . - Czy wie pan, że postał zawód na przykład copywriter esemes, którego nie trzeba wykonywać w biurze. Można dzięki takiej sieci robić to w domu.

To taki copywriter zachęca cię w sms-ach do wygrania miliona złotych, pisze reklamy telefoniczne. Dziś dostajesz je na swój telefon, jutro będziesz je być może pisać i rozsyłać w świat. I pod tym względem doganiamy już... Indie, zagłębie tego rodzaju usług.

Czytaj też: Mamy najwolniejszy i najdroższy internet na świecie

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska