Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sąd Najwyższy: Marsz Powstania Warszawskiego ze statusem zgromadzenia cyklicznego

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Kolejne zwycięstwo nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim!” - poinformował na Twitterze Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości.
„Kolejne zwycięstwo nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim!” - poinformował na Twitterze Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości. Krystian Dobuszyński/Polska Press
„Kolejne zwycięstwo nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim!” - poinformował na Twitterze Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości. Sąd Najwyższy we wtorek przywrócił status zgromadzenia cyklicznego Marszowi Powstania Warszawskiego.

Bąkiewicz: Marsz Powstania Warszawskiego będzie wydarzeniem cyklicznym

„Kolejne zwycięstwo nad prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim!” - napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości.

Podkreślił, że „dziś Sąd Najwyższy podjął decyzję, że Marsz Powstania Warszawskiego będzie wydarzeniem cyklicznym”.

„SN uchylił tym samym orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Warszawie, które na wniosek prezydenta miasta stołecznego Warszawy Rafała Trzaskowskiego chciało zakazać Marszu Powstania Warszawskiego jako zgromadzenia cyklicznego” – dodał.

Robert Bąkiewicz podkreślił, że w tym roku będzie rekordowa frekwencja. „Do zobaczenia 1 sierpnia!” - zakończył swój wpis.

Postanowienie Sądu Najwyższego

„Prawo nie przewiduje możliwości zaskarżenia pozytywnej decyzji wojewody służącej korzystaniu w ramach zgromadzeń cyklicznych z konstytucyjnej wolności zgromadzeń” – poinformował Sąd Najwyższy, uzasadniając wydane postanowienie.

Stowarzyszenie Roty Marszu Niepodległości uzyskały w zeszłym roku na mocy decyzji wojewody mazowieckiego zgodę na taką cykliczną manifestację w latach 2022-24. Od decyzji wojewody w tej sprawie do sądu odwołał się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Sąd pierwszej instancji 21 lipca ubiegłego roku odrzucił zażalenie, ale po apelacji Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił to postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

W ponownej decyzji warszawski sąd okręgowy uznał, że Rota nie powinna uzyskać zgody na organizację zgromadzeń cyklicznych, ponieważ nie organizowała takich imprez w ciągu ostatnich trzech lat, a to warunek ustawowy jej wydania. Odwołanie wnieśli wówczas organizatorzy Marszu, wojewoda oraz warszawski prokurator regionalny, ale Sąd Apelacyjny w Warszawie 27 lipca 2022 roku oddalił wszystkie zażalenia.

Skarga nadzwyczajna prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry

Wtedy, w końcu lipca zeszłego roku, skargę nadzwyczajną do SN w tej sprawie wniósł Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. – Nie można ograniczać demokracji, narodowcy też mają prawo do cyklicznych marszów – mówił wówczas Zbigniew Ziobro.

Prokurator Generalny zarzucił w skardze m.in., że sąd apelacyjny naruszył konstytucyjną zasadę wolności zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Podniósł też, że nie powinno być możliwe odwołanie do sądu od pozytywnej dla organizatorów decyzji wojewody. – Przepis ustawy w sposób niebudzący wątpliwości mówi jedynie o możliwości odwołania się od decyzji zakazujących zgromadzenie – wskazywał. Według Zbigniewa Ziobry sąd błędnie przyjął też, że nieuprawnionym formalizmem jest argument sądu, że nie spełniono ustawowej zasady co najmniej 3 letniego ciągłego doświadczenia organizatora.

Sąd Najwyższy - jak zaznaczono w komunikacie informującym o wtorkowym orzeczeniu - wskazał, że w sprawie „kluczowe było rozstrzygnięcie tego, czy pozytywna decyzja wojewody nadająca organizowanemu dotychczas zgromadzeniu status zgromadzenia organizowanego cyklicznego, podlega zaskarżeniu”.

W uzasadnieniu orzeczenia podkreślono, że stosowany odpowiednio przepis Prawa o zgromadzeniach „nie pozostawia wątpliwości, że zaskarżenie do właściwego sądu okręgowego przysługuje jedynie wnioskodawcy i tylko w sytuacji, gdy uzyska on decyzję odmawiającą nadania imprezie statusu zgromadzenia cyklicznego”. „Jedynie taka wykładnia jest akceptowalna na gruncie art. 57 Konstytucji, gwarantującego każdemu wolność organizowania pokojowych zgromadzeń” – podkreślił SN.

Tym samym - jak wskazał SN - konstytucja i Prawo o zgromadzeniach "wykluczają możliwość zaskarżenia decyzji wojewody pozytywnej dla organizatora pokojowego zgromadzenia przez organ gminy, na której terenie ma się odbywać zgromadzenie cykliczne". „Odmienna wykładnia, przyjęta przez Sąd Apelacyjny, prowadziła do niekonstytucyjnego ograniczenia wolności zgromadzeń i naruszała art. 57 Konstytucji RP” – zaznaczył Sąd Najwyższy.

„Uchylenie zaskarżonych orzeczeń sądów powszechnych przywróciło moc obowiązującą decyzji wojewody mazowieckiego z 19 lipca 2022 roku o nadaniu statusu zgromadzenia cyklicznego Marszowi Powstania Warszawskiego” – skonkludował SN.

Instytucja skargi nadzwyczajnej została wprowadzona ustawą o SN, która weszła w życie w kwietniu 2018 roku. Skargi takie mogą dotyczyć prawomocnych wyroków zapadłych nawet w końcu lat 90. Termin na wnoszenie skarg od takich dawnych orzeczeń został następnie przedłużony do początków kwietnia 2024 roku. W Sądzie Najwyższym rozpoznawaniem tych skarg zajmuje się Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dotychczas najwięcej takich skarg - łącznie kilkaset - złożył Prokurator Generalny.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sąd Najwyższy: Marsz Powstania Warszawskiego ze statusem zgromadzenia cyklicznego - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska