Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ścigani": zobacz, jakich morderców, oszustów czy rozbójników szuka lubuska policja

Piotr Jędzura 0 68 324 88 80 [email protected]
Aktor Bronisław Cieślak (porucznik Borewicz z serialu "07 zgłoś się": - Jeżeli taka strona ma pomóc w zatrzymaniu przestępcy, to jak najbardziej tak.

Rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej Kazimierz Rubaszewski: - Wszystko, co ma służyć jako pomoc w zatrzymaniu przestępcy zasługuje na poparcie.

Remigiusz Falkiewicz ma stanąć przed obliczem prawa za napad, porwanie i pobicie. Ofiara został wywieziona do lasu i skuta kajdankami. Tam przykuta do drzewa była katowana. Doszło do tego w 2002 r. Groźny Bandyta jest na wolności. Ukrywa się, jak na razie skutecznie.

Sebastian Pawłowski wspólnie z kompanem wyłudzał kredyty w Krośnie Odrz. Sąd wydał decyzje o jego aresztowaniu. Od 2004 r. ślad po nim zaginął. Marta Ćwikłowska też oszukiwała firmy udzielające pożyczek gotówkowych. Ma trafić do celi. Tylko gdzie jest?

Daniel Ziętek z Żagania jechał pod wpływem narkotyków. Zatrzymała go policja. Uciekł i ukrywa się. Do dziś nie zatrzymano Sebastiana Zborowskiego. Jest poszukiwany za jazdę po pijanemu. Dawno temu sąd podjął decyzję o aresztowaniu Krzysztofa Tyrańskiego za handel narkotykami, dokładnie amfetaminą. List gończy jest aktualny, poszukiwanego nie ma.

Bandyci, mordercy złodzieje, oszuści. Rusza nasz nowy serwis Ścigani. Pokażemy w nim wizerunki przestępców. Od tych najgroźniejszych do pospolitych, którzy ukradli aluminium czy nie płacą alimentów po morderców i gwałcicieli.

Aktor i prokurator są za

Aktor Bronisław Cieślak, znany z serialu "07 zgłoś się" nie ma nic przeciwko takim portalom. - Jeżeli ma to pomóc w zatrzymaniu przestępcy to, czemu nie - mówi aktor. Podkreśla jednak, że nie jest pamięciowcem. - Mógłbym zobaczyć pana na wielkim bilboardzie i potem minąć w Zielonej Górze nie rozpoznając - mówi B. Cieślak, który właśnie gra w serialu Malanowski i partnerzy.

Za "Ściganymi" jest rzecznik zielonogórskiej prokuratury okręgowej Kazimierz Rubaszewski. - Wszystko, co ma służyć jako pomoc w poszukiwaniu przestępców zasługuje na poparcie - mówi prokurator K. Rubaszewski. Tym bardziej, że publikowanie wizerunku oraz danych osób poszukiwanych nie jest zabronione.

"Grubi" i "leszcze"

Listami gończymi poszukuje się przede wszystkim osoby groźne, do "grubych" spraw. Jednak nie tylko, bo spora część twarzy z listów gończych to alimenciarze, którzy zapominają o obowiązku płacenia na swoje dzieci. - To grupa najbardziej chętna do rozmaitych kombinacji i w konsekwencji unikania płacenia alimentów - mówi prokurator K. Rubaszewski. - Za takiego człowieka płaci państwo, trzeba go zatrzymać i w jakiś sposób zmusić do płacenia na utrzymanie dzieci. Alimenciarze są potępiani przez społeczeństwo - mówi rzecznik prokuratury.

Wśród poszukiwanych jest także wielu oszustów. Najwięcej tych, którzy wyłudzili kredyty gotówkowe lub na zakup sprzętu agd. Dużo poszukiwanych to kierowcy jeżdżący po pijanemu lub pod wpływem narkotyków. Ci, którzy mieli więcej niż pół promila to przestępcy. Groźni? - Tak, jadąc p pijanemu mogli przecież zabić - podkreślają policjanci.

Publikowanie listów gończych sprawdza się. Sygnały o poszukiwanych docierają do prokuratury nawet z zagranicy. - Dostaliśmy na przykład informację, że poszukiwany mieszka pod Londynem, ze wskazaniem adresu - mówi prokurator Rubaszewski. Podobne wiadomości dotarły już też z Niemiec i Słowacji. Prokuratur powiadamia wtedy policję, która uruchamia procedury zatrzymania ściganego za granicami kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska