MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik lubuski. Radni województwa wybrali członków zarządu województwa

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek, 20 maja radni województwa kontynuowali inauguracyjną sesję. Posiedzenie, w odróżnieniu od części z ubiegłego tygodnia, zaczęło się o czasie, co wskazywało na zakończenie negocjacji o propozycjach kandydatów na członków zarządu. W ubiegły poniedziałek radni wybrali marszałka i wicemarszałków.

Sejmik lubuski. Inauguracyjne posiedzenie

Członkiem zarządu województwa lubuskiego VII kadencji został Zbigniew Jan Kołodziej, który pozostaje w zarządzie. Wcześniej był wicemarszałkiem. Reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe.
Za wyborem głosowało 18 radnych, wtrzymało się 10. Nikt nie był przeciw.

- Jestem osobą otwartą. Będę chciał wsłuchiwać się w różne opinie, te pozytywne i te krytyczne, żeby pracować dla rozwoju województwa - zapowiedział Zbigniew Kołodziej. Podczas krótkiego wystąpienia podkreślił, że doświadczenie, które zdobył na stanowisku wicemarszałka z pewnością wykorzysta dla dobra regionu.

Godz. 11.45
Przed drugim głosowaniem marszałek Marcin Jabłoński poinformował radnych, że w związku z rezygnacją kandydata, proponuje na członka zarządu Cezarego Wysokiego. To wiceprzewodniczący Nowej Lewicy w regionie lubuskim. Obecnie jeden z wicedyrektorów departamentów w urzędzie marszałkowskim.

Jeśli uzyska poparcie radnych, w zarządzie nie będzie już miejsca dla przedstawiciela Polski 2050.

- Sprawiedliwość to jedno, matematyka to drugie. Często w polityce mówi się o matematyce, więc my też o niej mówimy. To jest logiczne, że dwa to jest więcej niż zero. Uważamy, że to jest niesprawiedliwe i nielogiczne matematycznie, żeby Lewica miała członka zarządu, a Polska 2050 nie – mówiła nam tuż przed sesją posłanka Maja Nowak. - Tak samo uważamy, że nie powinno być dwóch członków zarządu z PSL i zero Polski 2050, ewentualnie po jednym. Według nas, uczciwym byłoby, żeby każda partia wchodząca do koalicji miała po jednym członku zarządu. Wiadomo, że Koalicja Obywatelska będzie miała ich więcej, to też wynika z matematyki.

– Polska 2050 dostała miejsce w prezydium sejmiku. Myślę, że to jest bardzo dobra propozycja – odpowiada krótko na pytania o sprawiedliwość w podziale miejsc w zarządzie poseł Stanisław Tomczyszyn (PSL).

Godz. 11.50
Radni zgodnie zagłosowali przeciw kandydaturze Cezarego Wysokiego. 28 głosów oddano przeciw. W związku z tym, marszałek Marcin Jabłoński ponownie zaproponował na stanowisko członka zarządu Jacka Urbańskiego (PSL).

- Nastąpiły nowe okoliczności. Wnioskuję o godzinną przerwę - powiedział radny Tadeusz Ardelli (PiS). Brak zgody skomentował słowami, że radnych obowiązują różne standardy. Na podobny wniosek Koalicji Obywatelskiej, takie przerwy były zarządzane.

Godz. 11.58
Trwa głosowanie w sprawie wyboru Jacka Urbańskiego na członka zarządu województwa lubuskiego.

Godz. 12.05
Jacek Urbański - nowym członkiem zarządu województwa. Po przyjęciu uchwały w tej sprawie odbyło się pożegnanie odchodzących członków zarządu – wicemarszałka Łukasza Poryckiego (PSL) i Tadeusza Jędrzejczaka (Lewica).

Ł. Porycki dziękował współpracownikom, bez których nie byłoby takich wartościowych programów, jak Lubuskie Talenty. Odchodzący wicemarszałek przypomniał, że w czerwcu 2017 r. powtórnie zaczął przygodę z samorządem województwa lubuskiego.

– Nie mówię do widzenia, tylko do zobaczenia – zakończył swoje wystąpienie.

Zobacz wcześniejszą część posiedzenia:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska