MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Serce pęka, gdy się patrzy na zielonogórską rzeźbę Janusza Korczaka. Z dzieła odpadły spore fragmenty. Czy pomnik doczeka się odnowy?

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Z rzeźby Korczaka, która stoi nieopodal VII LO w Zielonej Górze, odpadają fragmenty ceramiki.
Z rzeźby Korczaka, która stoi nieopodal VII LO w Zielonej Górze, odpadają fragmenty ceramiki. Natalia Dyjas-Szatkowska
Nie tylko zielonogórskie mozaiki są w coraz gorszym stanie. Również niektóre rzeźby wymagają odnowy. Jak wizerunek Janusza Korczaka, który znajduje się na skwerze przy ul. Wyspiańskiego. Od dzieła odpadły fragmenty ceramiki.

Na pewno znacie te charakterystyczne rzeźby w Zielonej Górze, pokryte ceramiką o brązowej barwie. Przed zielonogórskim amfiteatrem stoją "Baby", na osiedlu Łużyckim można znaleźć 'Rodzinę" - wizerunek ojca i matki trzymających razem na swych rękach dziecko. Dzieła liczą już kilkadziesiąt wiosen.

Trwa głosowanie...

Czy podobają Ci się zielonogórskie rzeźby?

A w okolicy VII LO w Zielonej Górze od wielu lat przechodniom przygląda się Janusz Korczak w otoczeniu dzieci. Za nim umieszczono zaś tablice ze słynnymi cytatami tego wybitnego pedagoga i pisarza.

Zobacz też: Kto zadba o Gagarina? Słynna mozaika na auli Uniwersytetu Zielonogórskiego niszczeje z dnia na dzień. Odpadają już całe fragmenty dzieła!

Korczak przy Wyspiańskiego w coraz gorszym stanie

Monument przedstawiający Janusza Korczaka, który stoi na skwerze przy ul. Wyspiańskiego, to dzieło powstałe według projektu znanego w mieście (i nie tylko!) twórcy, Tadeusza Dobosza. (Rzeźba została wykonana zaś wspólnie z artystą Markiem Przecławskim). Sam Dobosz jest autorem i współautorem rzeźb plenerowych, które możemy podziwiać nie tylko w Zielonej Górze, ale i w innych miejscowościach regionu.

Zielonogórskie rzeźby - marzenie Jerzego Zgodzińskiego

Niestety w ostatnich latach dzieło, stojące na skwerze przy ul. Wyspiańskiego, a dokładniej na placu Korczakowców, jest w coraz gorszym stanie. Od wizerunku Korczaka odpadł duży fragment ceramiki (w punkcie znaczącym, bo na... poziomie serca). W złym stanie są też postaci dzieci, zgromadzone wokół "Doktora".

O interwencję w sprawie odnowy rzeźby poprosiliśmy radnego Prawa i Sprawiedliwości, Jacka Budzińskiego.

- Mam sentyment do tej rzeźby, bo jeszcze jako uczeń byłem na jej odsłonięciu - mówi zielonogórski radny. - Poza tym jestem absolwentem VII LO i ten Korczak towarzyszył mi 4 lata.

- Uważam, że to bardzo ważna postać - podkreśla J. Budziński i dodaje, że temat kiedyś już został poruszony. - Najprawdopodobniej rzeźbę trzeba będzie zabezpieczyć ponownie. Musimy dbać o takie pomniki, a o Korczaka to już szczególnie.

Radny obiecał złożyć w tej sprawie interpelację.

Czy miasto podejmie jakieś kroki w tej sprawie?

- Wystąpiliśmy z prośbą o przygotowanie wyceny renowacji pomnika - zapewnia nas Monika Zapotoczna, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w zielonogórskim magistracie.

Zapytany przez nas autor dzieła, Tadeusz Dobosz, nie ukrywa, że cieszy się, iż powrócił temat odnowy pomnika. Jednocześnie podkreśla, że naprawa wymagałby odpowiednich materiałów, sprzętu, ale i czasu. Artysta jest gotowy na ewentualne rozmowy w tej sprawie.

WIDEO: 59 rocznica Wydarzeń zielonogórskich i odsłonięcie pomnika księdza Michalskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska