Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skarby spod ziemi

Beata Bielecka
- Dzięki wykopaliskom dowiemy się więcej o tym, jak żyli kostrzynianie w XIV wieku - mówi Sylwia Groblica
- Dzięki wykopaliskom dowiemy się więcej o tym, jak żyli kostrzynianie w XIV wieku - mówi Sylwia Groblica fot. Kazimierz Ligocki
Archeolodzy towarzyszą ekipie, która odbudowuje stare miasto. Podczas prac znajdują cenne pamiątki.

W czasie prac budowlanych na terenie starego miasta archeolodzy natknęli się niedawno na ślady średniowiecznych chałup. Znaleźli też duże ilości ceramiki i kości z tego okresu.

Archeolog z Witnicy Sylwia Groblica, wspólnie ze studentami z Poznania: Julianną Sójkowską i Krzysztofem Sochą szukają na starówce śladów przeszłości. W sąsiedztwie Bramy Chyżańskiej odsłonili pozostałości po dwóch półziemiankach. - To najstarsza część miasta - mówi S. Groblica. Chałupy pochodzą z XIV wieku.

Archeolodzy pojawili się na starówce z powodu uzbrajanie tej części miasta. - Każda inwestycja na terenie starego miasta musi być nadzorowana przez archeologa - tłumaczy sekretarz miasta Anna Suska. Opowiada też o planach, jakie samorząd ma wobec tego terenu. - Chcemy, żeby stał się on atrakcyjny dla inwestorów, dlatego budujemy tam sieć wodno - kanalizacyjną - mówi. Miasto wyda na to około 4 mln zł. Ponad połowę tej sumy dostało z Unii Europejskiej i ministerstwa gospodarki. Program rewitalizacji starego miasta, zrobiony też za pieniądze unijne, przewiduje m.in. odbudowę Kościoła Farnego, ratusza, Bramy Chyżyńskiej i Berlińskiej (w niej ma być centrum informacji turystycznej) oraz uporządkowanie Bastionu Filip.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska