Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońce na dobre i na złe

(syl)
Ani seanse w solarium, ani samoopalacze nie uodporniają na skutki działania słońca. Dobry krem ochronny i rozsądny czas opalania są niezawodne.
Ani seanse w solarium, ani samoopalacze nie uodporniają na skutki działania słońca. Dobry krem ochronny i rozsądny czas opalania są niezawodne. fot. Bartłomiej Kudowicz
Nie będziemy pisać o tym, że nadmierne opalanie na słońcu i w solarium szkodzi. To każdy wie. Dziś o prawdach i mitach na temat zdobywania złotej opalenizny.

SŁOŃCE
1 Idąc na plażę, nie używaj perfum

PRAWDA W perfumach oraz niektórych dezodorantach zawarty jest alkohol. To on, wystawiony na promienie słoneczne może spowodować podrażnienia, wysypkę lub - co gorsza - przebarwienia. Podobny wpływ mogą mieć inne substancje znajdujące się w kosmetykach, np. olejki.

2 Zanim wyjdziesz na słońce, przyciemnij skórę kremem samoopalającym. To ochroni ją przed szkodliwymi promieniami.

FAŁSZ Barwniki, który znajduje się w opalaczu jedynie farbują komórki naskórka. Na pewno nie pomagają w wytwarzaniu melaniny, naturalnej substancji chroniącej skórę, która jest wytwarzana pod wpływem promieni i również barwi ją na brązowo.

3 Słońce leczy zmiany trądzikowe

FAŁSZ Opalenizna jedynie maskuje zmiany skórne. Wysoka temperatura wysusza skórę, co może mieć korzystny efekt w przypadku zmian trądzikowych. Jest on jednak krótkotrwały. Poza tym, gdy się pocimy, łatwiej zatykają nam się pory, a stąd już prosta droga do kolejnych ropnych krost.

4 Siedząc w jeziorze lub morzu nie opalamy się.

FAŁSZ Woda tylko schładza nasz organizm, więc nie odczuwamy gorąca. Nadal jednak opalamy się i to intensywnie, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od lustra wody i docierają do naszej skóry w jeszcze większej dawce.

5 Gdy niebo jest zachmurzone, nie musimy używać kremów z filtrem.

FAŁSZ Przez chmury także docierają do nas promienie UVA i UVB. Nie odczuwamy ich jednak i dlatego taka pogoda jest bardzo zdradliwa. Dlaczego także w pochmurny dzień musimy chronić naszą skórę. Podobnie postępujemy, gdy siedzimy w cieniu.

6 Przyszłe mamy nie powinny przebywać na słońcu

FAŁSZ Ciężarne kobiety także mogą korzystać ze słońca, jednak w znacznie mniejszych dawkach, niż inni. Po pierwsze - nie mogą dopuścić do przegrzania organizmu, bo to grozi poronieniem. Po drugie - ich skóra, z powodu zmian hormonalnych może być bardziej podatna na przebarwienia.

7 Na słońce powinny uważać szczególnie osoby z pieprzykami

PRAWDA Wszelkie znamiona barwnikowe mogą, pod wpływem UV zmienić się w raka skóry. Dlatego osoby z takimi zmianami powinny unikać ich nasłoneczniania. Koniecznie też muszą obserwować je - gdy tylko zauważą np. że zmieniły kształt, są bardziej wypukłe, czy urosły, natychmiast powinny zgłosić się do lekarza.

SOLARIUM 1 Kilka wizyt w solarium przygotuje skórę do słońca

FAŁSZ Solarium też opala skórę, ale na zupełnie innej głębokości, niż słońce.

2 Od solarium można się uzależnić

PRAWDA To choroba zwana tanoreksją. Z reguły zaczyna się od jednej wizyty w solarium raz na kilka dni, z czasem ich liczba wzrasta. Aż w końcu ktoś musi korzystać z solarium codziennie, bo inaczej robi się nerwowy. Co gorsza, te osoby nie widzą, że ich skóra wygląda staro, staje się gruba, szorstka i na bardzo brzydki kolor.

3 Dzięki solarium możemy poprawić sobie humor.

PRAWDA Solarium dostarcza nam promieni sztucznego słońca, a światło, jak wiadomo, pobudza wytwarzanie hormonów szczęścia. Dlatego wizyty w solarium są szczególnie polecane jesienią i zimą, gdy tego światła nam brakuje. Poza tym, dzięki ładnemu, złotemu odcieniowi skóry sami uważamy się za atrakcyjniejszych.

4 Sztuczne opalanie jest bezpieczniejsze, niż naturalne.

FAŁSZ Tutaj także jesteśmy narażeni na oparzenia skóry, jej szybsze starzenie się oraz rozwój nowotworu. Tym bardziej, że lampy emitujące promienie UV znajdują się bardzo blisko naszej skóry.

5 Stosując profesjonalne kosmetyki do solarium, chronimy skórę przed skutkami jej opalania

FAŁSZ Specjalne balsamy nie zawierają filtrów, a jedynie substancje chroniące skórę przed nadmiernym wysuszeniem oraz przyspieszacze opalania. Zaletą tych ostatnich jest to, że mniej czasu spędzamy pod lampami, bo szybciej osiągamy zloty odcień opalenizny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska