Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słońsk: W muzeum konieczny jest remont!

Beata Bielecka
- Mamy tu cenne pamiątki po ludziach, o których nie wolno zapomnieć - mówił nam kustosz muzeum Błażej Kaczmarek.
- Mamy tu cenne pamiątki po ludziach, o których nie wolno zapomnieć - mówił nam kustosz muzeum Błażej Kaczmarek. fot. Beata Bielecka
- To miejsce odwiedza wiele osób z całej Europy, a warunki są tu katastrofalne - mówił nam Błażej Kaczmarek, kustosz muzeum, które istnieje w miejscu byłego obozu koncentracyjnego Sonnenburg. Ma to się zmienić. Czy pomoże w tym Bruksela?

Potrzebny remont

Jak dowiedzieliśmy się od wójta Słońska Janusza Krzyśkowa gmina złożyła już wniosek o dofinansowanie remontu muzeum i liczy na wsparcie ze strony Unii Europejskiej. - Wniosek został już pozytywnie zaopiniowany pod względem formalnym, teraz czekamy na ocenę merytoryczną - tłumaczył szef gminy. Najpóźniej w połowie roku ma być wiadomo, czy remont ruszy, czy nie. Jeśli Bruksela przychyli się do prośby o współfinansowanie inwestycji (ma pochłonąć ok. 1,4 mln zł, wkład gminy wyniósłby zaledwie 15 proc.) prace ruszyłyby jeszcze w tym roku. - Chciałbym, żeby obchody kolejnej rocznicy tragicznej nocy z 30 na 31 stycznia 1945 (Niemcy zamordowali wtedy 819 więźniów obozu - przyp. red.) odbyły się już w wyremontowanym obiekcie - mówił J. Krzyśków.

Co ma być zrobione w tym budynku? - Generalny remont, bo warunki są tam fatalne - przyznał wójt. Planuje się wymianę konstrukcji dachu, rynien, budowę odwodnienia, bo z powodu wilgoci odpada tynk w budynku. Wyremontowane mają też być ściany wewnętrzne, zewnętrzna elewacja, instalacja elektryczna i posadzki. Zagospodarowany zostanie też teren wokół muzeum. Będą nowe chodniki, więcej zieleni i nowy pomnik upamiętniający tragiczną styczniową noc 1945 roku. - Pomnik obiecał nam Andrzej Przewoźnik (zmarły tragicznie w katastrofie smoleńskiej sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa - przyp. red.). Rada Ochrony ufundowała już u nas pomnik na cmentarzu jenieckim i taki sam, tylko większy, miał stanąć koło muzeum. Jest już zrobiona dokumentacja i mam nadzieję, że to też się uda zrealizować - mówił J. Krzyśków.

To historia

W Słońsku był jeden z pierwszych obozów koncentracyjnych w Polsce. Nie wiadomo ilu więźniów tu przetrzymywano W pierwszym transporcie, który trafił tu na początku kwietnia 1933 roku, przyjechał m.in. Carl von Ossietzky, niemiecki pacyfista, laureat pokojowej nagrody Nobla. Najliczniejszą grupę stanowili tu Francuzi. Byli też Belgowie, Duńczycy, Norwegowie, Holendrzy. Więziono tu też Polaków. m.in. obrońców Cytadeli Poznańskiej i mieszkańców Bydgoszczy, którzy uniknęli śmierci w czasie tzw. Krwawej Niedzieli 3 września 1939 r. W 1944 byli tu też krótko jeńcy z Powstania Warszawskiego.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska