Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub kościelny 2020 na nowych zasadach. Ksiądz może zadawać mnóstwo pytań. Wywiad proboszcza, niezbędne dokumenty. Co się zmieni?

Michał Korn
Michał Korn
Kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem.
Kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem. Pixabay
Od 2020 roku zmienią się zasady dotyczące zawierania małżeństw. Chodzi przede wszystkim o to, aby ograniczyć zawieranie tzw. nieważnych małżeństw.
Trwa głosowanie...

Zawarliście lub planujecie zawszeć ślub kościelny?

Ślub kościelny 2020 - wywiad księdza

Zacznijmy od tego, że jest różnica między ślubem zawartym w urzędzie stanu cywilnego a kościelnym. W przypadku kościelnego trzeba spełnić szereg wymogów (nauki przedmałżeńskie, dostarczenie aktów urodzenia, dopełnić kwestię związaną z zapowiedziami w kościele, dostarczyć niezbędne dokumenty z parafii, gdzie zameldowana jest dana osoba itp.). Do tego dochodzi również rozpoznanie ze strony księdza.

"Dekret uwzględnia nowe wyzwania duszpasterskie Kościoła w Polsce. (...) Nowe przepisy uzasadnione są także koniecznością uregulowania sytuacji wynikających z łatwości przemieszczania się osób, czasowymi wyjazdami za granicę, możliwości zawierania małżeństwa w miejscach pielgrzymkowych w kraju i poza jego granicami. (...) Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa (...)" - czytamy na stronie episkopatu Polski.

Ślub kościelny 2020 - co się zmienia

Od czerwca 2020 roku zmianie ulegną pytania oraz forma ich zadawania, podczas wywiadu przeprowadzanego przez księdza. Po swobodnej rozmowie wspólnej z narzeczonymi, pytania będą zadawane każdemu z osobna. W tym przypadku odpowiedzi zadawane przez duszpasterza nie mogą być zapisywane w formie "tak" lub "nie", zaś przed przystąpieniem do wywiadu ksiądz powinien od narzeczonych dostać potwierdzenie mówienia prawdy po czym przygotować Pismo św. i krucyfiks...

Ślub kościelny 2020: Zasady kanonicznego weryfikowania zdolności prawnej narzeczonych:

  • 1. Kandydaci do małżeństwa winni zgłosić się do właściwej kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiące przed ślubem w celu rozważnego i spokojnego podjęcia przygotowania bezpośredniego do ślubu, ewentualnego uzupełnienia katechezy przedmałżeńskiej i starannego dopełnienia formalności urzędowych. (...)
  • 2. Duszpasterz nie może ograniczyć się do formalnego wypełnienia protokołu rozmów kanoniczno-duszpasterskich przed zawarciem małżeństwa, lecz powinien przeprowadzić z narzeczonymi rozmowę duszpasterską, której celem winno być „pogłębione poznanie tajemnicy Chrystusa i Kościoła, znaczenia łaski i odpowiedzialności chrześcijańskiego małżeństwa, jak również przygotowanie do podjęcia czynnego i świadomego udziału w liturgicznym obrzędzie zaślubin”. (...)
  • 3. Odnotowując odpowiedzi duszpasterz winien unikać lakonicznego zapisywania ich w formie „tak” lub „nie”, ale ma dołożyć starań, by zapis protokołu oddawał możliwie jak najpełniej intencje nupturientów, zwłaszcza w kwestiach odnoszących się do konsensu małżeńskiego oraz małżeństw mieszanych.
  • 4. Przed rozpoczęciem zadawania pytań przewidzianych w protokole, duszpasterz winien odebrać od narzeczonych przysięgę mówienia prawdy, zgodnie z rotą zamieszczoną w protokole. (...) do jej złożenia trzeba przygotować księgę Pisma św. oraz krucyfiks. Gdyby któreś z narzeczonych odmówiło złożenia przysięgi w ogóle lub nie chciało traktować jej jako aktu religijnego czy chrześcijańskiego, należy odnotować ten fakt na marginesie protokołu.
  • 5. Ze względu na to, że przeprowadzenie rozeznania kanonicznego jest prawem i obowiązkiem duszpasterza parafii, nie może on tego zaniechać nawet mając moralną pewność, że ważnemu i godziwemu zawarciu małżeństwa nic nie stoi na przeszkodzie. (...)
  • 6. Podczas rozmowy z nupturientami wymaga się zachowania dyskrecji i kultury, uszanowania godności i intymności osób, zwłaszcza przy stawianiu niektórych pytań. (...)
  • 7. Dopóki nie zostaną dopełnione wszystkie wymogi przewidziane prawem, zwłaszcza w tych sytuacjach, w których wymagana jest dyspensa lub zezwolenie ordynariusza miejsca, duszpasterzowi nie wolno czynić wiążących obietnic i utrzymywać narzeczonych w przekonaniu, że zawarcie przez nich małżeństwa jest możliwe.

Ksiądz będzie zniechęcał do ślubu

Zmiany te mają być poparte faktem zwiększania się z roku na rok małżeństw nieważnych. Dotyczy to nawet kilku tysięcy spraw rocznie. Dekret Konferencji Episkopatu Polski formalizuje zatem to, co do tej pory podlegało indywidualnej interpretacji danego księdza. Wśród dodatkowych pytań znajdzie się takie, które dotyczyć będzie tego, czy żadna ze stron nie zmusza do małżeństwa. Ponadto proboszcz będzie zniechęcał do ślubu osoby małoletnie, którym rodzice zezwolili na zawarcie związku małżeńskiego. Dotyczy to szczególnie sytuacja w której spodziewają się dziecka i ślub zostaje zawarty za zasadzie "bo wypada i trzeba".

Ślub to jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. Niestety zmiana stanu cywilnego wiąże się również z niemałą ilością dokumentów do załatwienia. Dobra informacja jest taka, że spraw po ślubie do załatwienia jest nieco mniej, niż przed nim. Jakie formalności trzeba zatem załatwić po zawarciu związku małżeńskiego? O jakich terminach trzeba pamiętać, ile kosztuje wymiana dokumentów? Jakie wnioski będą nam potrzebne? Co i gdzie trzeba załatwić? Przygotowaliśmy dla was poradnik, który ułatwi wam wywiązanie się ze wszystkich formalności.Zobacz również: Jedno małżeństwo, dwie sypialnie. Dlaczego małżonkowie sypiają osobno?Dzień Dobry TVN

Formalności po ślubie. Co i gdzie trzeba załatwić? Jakie są ...

Coraz mnie małżeństw

Z roku na rok popularność ślubów kościelnych jest coraz mniejsza. Z raportu "Małżeństwa wyznaniowe", opracowanego przez Uniwersytet Łódzki wynika, że w 2018 roku zanotowanych zostało 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 proc. stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99 proc. małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim. W raporcie widać też delikatny udział ślubów w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i zielonoświątkowym.

Jednym z powodów spadku zainteresowania małżeństwami wyznaniowych może być wciąż powiększająca się ilość rozwodów. Rozwodnicy, którzy chcą po raz drugi zawrzeć związek małżeński robią to szybko i bezproblemowo w urzędzie. Kościoły nakładają na nie zbyt dużo obowiązków i biurokracji a sama anulacja małżeństwa jest dość problematyczna.

Zobacz również: Co zrobić, gdy ksiądz odmawia ochrzczenia dziecka?

źródło: DDTVN

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska