Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drugie takie święcenia w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Uroczystość odbędzie się w parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Kiedy kandydat będzie leżał krzyżem – uczestnicy mszy będą modlić się, śpiewając litanię do wszystkich świętych. A następnie biskup Tadeusz Lityński w milczeniu włoży ręce na głowę kandydata oraz odmówi specjalną modlitwę
Kiedy kandydat będzie leżał krzyżem – uczestnicy mszy będą modlić się, śpiewając litanię do wszystkich świętych. A następnie biskup Tadeusz Lityński w milczeniu włoży ręce na głowę kandydata oraz odmówi specjalną modlitwę Eliza Gniewek-Juszczak
Święcenia diakona stałego odbędą się w niedzielę, 27 sierpnia, o godz. 18.00 w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze. Ks. biskup Tadeusz Lityński udzieli święceń diakonatu Mariuszowi Grondysowi. Jak będzie wyglądała ta uroczystość?

Święcenia diakona stałego. Jak wygląda taka uroczystość?

– Święceń diakonatu udziela się podczas mszy św. Po odczytaniu Ewangelii kandydat zostanie przedstawiony zgromadzonym wiernym – poinformował o uroczystości ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy diecezji zielonogórsko – gorzowskiej. – Następnie, po wysłuchaniu homilii biskupa, kandydat wyrazi publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań. Przyrzeknie również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Kiedy kandydat będzie leżał krzyżem – uczestnicy mszy będą modlić się, śpiewając litanię do wszystkich świętych. A następnie biskup w milczeniu włoży ręce na głowę kandydata oraz odmówi specjalną modlitwę.

Nowy diakon otrzyma strój liturgiczny – stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podejdzie do biskupa, który wręczy mu księgę Ewangelii i udzieli pocałunku pokoju.

Święcenia diakona stałego. Wydarzenie dla całej rodziny

Kandydat na diakona stałego, który w niedzielę otrzyma święcenia mieszka w parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze. To Mariusz Grondys. Ukończył studia teologiczne. Odbył również specjalne przygotowanie w ośrodku formacyjnym dla diakonów stałych w Opolu. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Święcenia to duże wydarzenie dla samego kandydata, ale też dla jego bliskich.

– Mąż wiele lat przygotowywał się do tej drogi i całą formację przeszedł – mówi Magda Grondys. – Nowe obowiązki męża będą wpisywały się w nasze życie, ale myślę, że nie wywrócą go do góry nogami. Z pewnością ze strony męża, jako diakona, będzie większe wsparcie dla ludzi oraz wrażliwość na ich potrzeby. Dodatkowe działania duszpasterskie, które będzie miał, poszerzą jego horyzonty, ale nie będą zmieniały tego, co do tej pory robił.

Ks. Andrzej Sapieha przypomina, że sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił apostołów i ich następców, czyli biskupów, uczestnikami swojej własnej misji. Następnie biskupi zadania przekazali w różnym stopniu innym członkom Kościoła. Od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów.

Diakonat stały. Jaką rolę pełnią diakoni?

Diakoni odczytują Ewangelię podczas mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Ale nie mogą spowiadać ani sprawować eucharystii. Diakoni stali nie są zobowiązani do zachowania celibatu.

- Kościół rzymskokatolicki przez długi czas traktował święcenia diakonatu jedynie jako stopień przejściowy do święceń kapłańskich, ale od Soboru Watykańskiego II przywrócił również mający starożytną tradycję diakonat stały – informuje ks. Sapieha. – Od kilkunastu lat diakoni stali posługują także w Polsce.

– Są tacy wśród nas, którzy na przykład głoszą regularnie Słowo Boże na niedzielnych mszach – np. raz w miesiącu. Niektórzy mają pod opieką kilka grup parafialnych. Są tacy, którzy prowadzą nabożeństwa.. Są też diakoni, którzy zajmują się wyłącznie posługą charytatywną i tacy, którzy na przykład pomagają księżom w kancelarii parafialnej – mówił Dziennikowi Zachodniemu diakon Adam Dylus z parafii pw. NSPJ w Katowicach-Koszutce.

Kto może zostać diakonem stałym? Możliwość dotyczy żonatych mężczyzn, w wieku co najmniej 35 lat, z przynajmniej 5-letnim stażem małżeńskim lub mężczyzn bezżennych, którzy ukończyli lat 25. Kandydat żonaty do przyjęcia święceń potrzebuje zgody małżonki. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej diakonat stały został wprowadzony dekretem bp. Tadeusza Lityńskiego z dnia 20 marca 2020 r.
Źródło: Kuria Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska