Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Słynny sensei Avi Rokah zamienił Drzonków w światową stolicę karate

Cezary Konarski
Cezary Konarski
Sensei Avi Rokah poprowadził w Drzonkowie dwudniowe seminarium z udziałem niemal 250 osób ze świata karate.
Sensei Avi Rokah poprowadził w Drzonkowie dwudniowe seminarium z udziałem niemal 250 osób ze świata karate. Cezary Konarski
Zielonogórski ośrodek WOSiR-u w Drzonkowie na dwa dni stał się światową stolicą karate. Wszystko za sprawą wizyty słynnego amerykańskiego senseia Avi Rokah, który poprowadził międzynarodowe seminarium.

Do Drzonkowa na Międzynarodowe Mistrzowskie Seminarium Karate Tradycyjnego przyjechało wielu karateków z Litwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii, Francji, Czech oraz z klubów całej Polski. W dwudniowym wydarzeniu udział wzięło niemal 250 osób, a organizacja seminarium leżała po stronie Fundacji Promocji i Rozwoju Karate Tradycyjnego NIDAN oraz Klubu Karate NIDAN Zielona Góra, a odbyło się pod patronatem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego.

Sensei Avi Rokah - prezydentem federacji WTKF - posiada 8 dan i jest najbliższym uczniem prekursora karate tradycyjnego na świecie, senseia Hidetaki Nishiyamy, u którego brał lekcje aż do jego śmierci w 2008 roku w Los Angeles. Jest również wielokrotnym mistrzem świata oraz Stanów Zjednoczonych, w Polsce ostatni raz przeprowadził seminarium w 2008 roku, natomiast do Zielonej Góry przyjechał po raz pierwszy.

W seminarium mogli wziąć udział wszyscy chętni karatecy, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: od 9 kyu do 4 kyu oraz od 3 kyu do stopni dan. W pierwszej części Avi Rokah zagłębił się w podstawach karate tradycyjnego, następnie kontynuując lekcje stopniowo przechodził przez wiele różnych mechanizmów obronnych zastosowanych w kata i kumite.

– Pokazane przez mistrza różnorodne techniki samoobrony, które na co dzień stosujemy w kata, były dla uczestników bardzo interesujące oraz zachęcające do dalszej nauki – powiedział Anatol Kałasznikow, prezes Fundacji NIDAN. – Drugiego dnia Avi Rokah kontynuował wcześnie zastosowane techniki samoobrony, ale już w większej mierze stosowane w kumite. Sensei bardzo klarownie przekazuję wiedzę, którą pozyskał od Hidetaki Nishiyamy. Metodologia nauczania najpierw technik, a następnie sposobów ich zastosowania, była bardzo pouczająca. Dla naszej rodziny karate był to świetnie spędzony czas. Jasne i precyzyjne przekazanie wiedzy przez senseia Aviego pokazało nam nowe spojrzenie na zastosowanie technik, które już znamy.

- Jako organizatorzy otrzymaliśmy wiele pochwał od senseia – dodał Anatol Kałasznikow. – Podkreślał, cytuję: „Jest lepiej niż w USA, nam nigdy nie udało się zorganizować seminarium na takim poziomie. Przyjeżdżam do Polski od 1992 roku i widzę jak ciężką pracę wykonujecie, uważam Polaków za najlepszych karateków na świecie". Jesteśmy z tego bardziej niż dumni. Takie słowa napędzają nas do dalszych działań oraz cięższej pracy. Niezmiernie cieszymy się z tego, że mogliśmy przyjąć pod swój dach tak wspaniałego nauczyciela światowego karate tradycyjnego.

4. Gala LCL-Klubu Karate NIDAN Zielona Góra

Ten klub jest niesamowity. LCL-KK NIDAN Zielona Góra w niewi...

WIDEO: Skrót Gali Sportu Lubuskiego 2023

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska