Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci - anatomia problemu. Dziś dokument Macieja Piotrowskiego w TVP

Janusz Życzkowski
Zielonogórski dziennikarz Maciej Piotrowski sprawdzał, od czego zależą opłaty za wywóz śmieci
Zielonogórski dziennikarz Maciej Piotrowski sprawdzał, od czego zależą opłaty za wywóz śmieci Mariusz Kapała
Rynek śmieciowy w Polsce wart jest ok 15 mld zł. To ogromne pieniądze i biznes, który opłacają z własnej kieszeni wszyscy Polacy. W ostatnich latach mamy do czynienia z ogromnymi podwyżkami w wielu miastach. Sięgają nawet kilkuset procent. Tak jest np. w Warszawie, gdzie mieszkańcy płacą za śmieci 300-500, a rekordzista nawet 1000 zł. miesięcznie. Dlaczego tak się dzieje i skąd takie zróżnicowanie? Sprawdzał to zielonogórski dziennikarz Maciej Piotrowski, którego reportaż pokaże TVP we wtorek, 2 listopada.

- Postanowiłem odwiedzić kilka miast w Polsce i zbadać problem - mówi w rozmowie z nami reportażysta - Starałem się odpowiedzieć na pytania o podwyżki oraz dociec kto zarabia na tym interesie. W Polsce jest to związane z aktywnością zagranicznych firm, które opanowały śmieciowy rynek.

Dlaczego w jednych samorządach płaci się kilkanaście, a w innych kilkaset złotych? Ma to związek z ustawą, którą przyjęto w 2011 r. (okres rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego). W ocenie Piotrowskiego regulacja zabiła wolny rynek i oddała gospodarkę śmieciową samorządom. Te często powierzały wywóz odpadów dużym zagranicznym firmom, które początkowo proponowały niskie stawki za wywóz śmieci. Monopolizując rynek, uzależniały jednak od siebie klientów i znacząco podniosły ceny odbioru odpadów.

- W 50 proc. gmin w Polsce do przetargu startuje tylko jedna firma i jej dyktat decyduje o tym ile zapłacą mieszkańcy - wyjaśnia Piotrowski - Są oczywiście również dobre praktyki, czyli gminy, które same organizują proces przetwarzania odpadów, tam ceny nie są tak wysokie. Jak na tle kraju prezentują się stawki w województwie lubuskim? Widać zróżnicowanie. W Zielonej Górze miasto samo zajmuje się odpadami i ma kontrole nad ceną, która nie jest najwyższa. Inaczej jest w Nowej Soli.

- Miasto oddało śmieci prywatnej firmie, która stosuje dyktat cenowy - mówi dziennikarz - wiele samorządów w Polsce ma nóż na gardle i nic z tym nie może zrobić - dodaje.

Emisja dokumentu Macieja Piotrowskiego, „Śmieci - anatomia problemu” w ramach cyklu „Pełny obraz” we wtorek, 2 listopada o 21.05 w TVP1.

Wideo: Ministerstwo klimatu i środowiska zapowiada zaostrzenie kar za nielegalny import odpadów

Źródło: TVN24/x-news

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska