MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po lesie zimą może być niebezpieczny. Lasy Państwowe ostrzegają: trzeba uważać na okiść

Emil Hoff
Emil Hoff
W lasach i parkach Polski nie brakuje spacerowiczów, którzy korzystają z zimowej aury i spacerują wśród ośnieżonych drzew. Lasy Państwowe wydały jednak komunikat z ostrzeżeniem: w czasie spaceru zimą po lesie lub parku należy uważać na okiść. Na czym polega to zjawisko i jak nie paść jego ofiarą?
W lasach i parkach Polski nie brakuje spacerowiczów, którzy korzystają z zimowej aury i spacerują wśród ośnieżonych drzew. Lasy Państwowe wydały jednak komunikat z ostrzeżeniem: w czasie spaceru zimą po lesie lub parku należy uważać na okiść. Na czym polega to zjawisko i jak nie paść jego ofiarą? Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne
Lasy Państwowe opublikowały post na Facebooku, w którym przypominają, że spacerowanie po lesie czy parku zimą jest może przyjemne, ale może też być niebezpieczne. Wszystko przez okiść, która szkodzi drzewom, a przy odrobinie pecha może też zaszkodzić spacerowiczom. Co to jest okiść i jak nie paść jej ofiarą w czasie zimowego spaceru po lesie?

Spis treści

Zimowy spacer po lesie: uważajcie na okiść

Na facebookowym profilu Lasów Państwowych ukazało się ostrzeżenie dla spacerowiczów, korzystających z zimowej aury w lasach i parkach całej Polski. W okresach wzmożonych opadów śniegu lub deszczu przy niskiej temperaturze powietrza, sięgającej 0 stopni, zagrożeniem dla turystów może być okiść.

Czym jest okiść? To zjawisko polegające na przymarzaniu mokrego śniegu i lodu do gałęzi, a nawet całych koron drzew. Zamarznięty śnieg stanowi ogromne obciążenie dla drzew, których konary mogą się łamać i opadać na leśne ścieżki.

- Całe drzewo może się odchylić od pionu, a nawet złamać na różnych wysokościach – czytamy w poście opublikowanym na Facebooku. – Dlatego zwracajcie uwagę na przeciążone śniegiem gałęzie i drzewa. Okiść może być niebezpieczna nie tylko dla roślin, ale również dla leśnych spacerowiczów.

Zaloguj się na Facebooka, by zobaczyć post:

Jak nie paść ofiarą łamiących się gałęzi w czasie spaceru po lesie zimą?

Okiść brzmi może niepokojąco, ale przecież śnieg zalegający na gałęziach nie powstrzyma nikogo przed zimową wycieczką do lasu, kiedy sceneria jest szczególnie piękna i tak różna od tego, do czego przyzwyczaiły nas wiosna, lato i jesień.

Na szczęście są sposoby na to, by nie paść ofiarą okiści. Przede wszystkim należy unikać przechodzenia pod gałęziami, które oblepia gruba warstwa śniegu, a także omijać łukiem drzewa, które wydają się za bardzo pochylać ku ziemi pod ciężarem zimowych opadów.

Należy też zwracać uwagę na otoczenie. Gałęzie, a tym bardziej całe drzewa, nie łamią się zupełnie niespodziewanie. Najczęściej pęknięciu konara towarzyszy charakterystyczny trzask, który powinien być dla nas ostrzeżeniem, że gdzieś blisko zaraz spadnie na ziemię kawał oblodzonego drzewa.

Lepiej omijać w czasie spacerów nisko pochylone drzewa i ciężkie gałęzie pokryte śniegiem i lodem. W ten sposób w razie czego unikniemy uderzenia spadającym
Lepiej omijać w czasie spacerów nisko pochylone drzewa i ciężkie gałęzie pokryte śniegiem i lodem. W ten sposób w razie czego unikniemy uderzenia spadającym na ziemię kawałkiem drewna. Przemyslaw Swiderski / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Źródło: Facebook

Czytaj też: Weekend w lesie na Podkarpaciu. Las Medialny, jodła-rekordzistka, ulubiona polana Jana Pawła II i inne atrakcje w lasach blisko Rzeszowa

Dodaj firmę
Logo firmy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych
Warszawa, Sienkiewicza
Autopromocja

Zasady zachowania w lesie – czy je znasz?

Zima to świetna pora na spacery, ale czy znasz zasady, jakich powinien przestrzegać każdy turysta, odwiedzający las lub park narodowy? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spacer po lesie zimą może być niebezpieczny. Lasy Państwowe ostrzegają: trzeba uważać na okiść - Strona Podróży

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska