Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie premierów Polski i Finlandii. Zadeklarowali gotowość do współpracy we wzmacnianiu granic z Rosją i Białorusią

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Premier Donald Tusk spotkał się premierem Finlandii Petterim Orpo
Premier Donald Tusk spotkał się premierem Finlandii Petterim Orpo Fot. Adam Jankowski
Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz twardej polityki wobec nielegalnej migracji; musimy wziąć wspólnie odpowiedzialność za szczelność granic z Rosją i Białorusią- powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Finlandii Petterim Orpo. Zapowiedział też modernizację zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Szefowie rządów Polski i Finlandii spotkali się w piątek w Warszawie. Podczas oświadczeń prasowych po spotkaniu, wśród wspólnych polsko-fińskich interesów i wyzwań Tusk wskazał przede wszystkim bezpieczeństwo i ochronę granic z Rosją i Białorusią.

"Zaczęliśmy spotkanie od wymiany informacji i doświadczeń na temat sytuacji na naszych granicach. Mamy do czynienia z podobnymi problemami: nielegalna i organizowana przez państwa z nami sąsiadujące migracja.(…) Jesteśmy w jakimś sensie państwami frontowymi w tej konfrontacji ze zorganizowaną przez Moskwę i Mińsk nielegalną migracją" - podkreślił premier.

Zadeklarował, że Finlandia i Polska są gotowe do współpracy na rzecz ogólnoeuropejskiej, twardej polityki wobec nielegalnej migracji. Przypomniał, że oba państwa zdecydowały się na wzmocnienie granicy zewnętrznej, także przez budowę odpowiednich instalacji.

Poinformował, że kilkadziesiąt godzin temu wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych Marcinem Kierwińskim podjął decyzję o szybkiej modernizacji zapory granicznej z Białorusią. "Przeznaczymy na to adekwatne środki. Chcemy koordynować razem z Finlandią prace na granicach, ponieważ szczelne granice z Rosją i Białorusią, jeśli naprawdę mają być szczelne, to musimy wziąć za to wspólną odpowiedzialność: Finlandia, Polska, ale także kraje bałtyckie. Nie może być tutaj słabych ogniw" - zaznaczył Tusk.

Premier Orpo zaznaczył, że "bezpieczeństwo granic to jedna z głównych omawianych dzisiaj kwestii". Przypomniał też, że przejścia graniczne między Finlandią a Rosją będą zamknięte do 15 kwietnia. "Musimy jednak cały czas chronić nasz odcinek granicy, ponieważ istnieje ryzyko dalszych ataków hybrydowych ze strony Rosji" – powiedział. "Mamy wysoką gotowość odpierania ataków, ale uważamy, że musimy być krok dalej" – dodał.

Donald Tusk mówił o koniecznej reformie europejskiego prawa azylowego, ponieważ "obecne środowisko prawne jest nieadekwatne do zagrożeń, jakie wytworzyła polityka Rosji i Białorusi w tej kwestii".

Szef polskiego rządu przekazał, że podczas spotkania z fińskim premierem, poruszył kwestię strat, jakie w związku z tymi zagrożeniami ponoszą tereny przygraniczne. Mówił, że te regiony straciły dużo choćby ze względu na spadek dochodów z turystyki, a w Polsce jest to problem odczuwany nie tylko na wschodniej, ale też północnej granicy.

"Mamy wspólny problem do rozwiązania, jakim są straty, jakie ponoszą nasze tereny przygraniczne. Potrzebne będzie tutaj europejskie zaangażowanie" - podkreślił premier. "Będziemy wspólnie z Finlandią działali na rzecz zaangażowania środków europejskich we wsparcie regionów poszkodowanych pośrednio i bezpośrednio" - zadeklarował Tusk.

Szef fińskiego rządu zaznaczył, że "krajobraz bezpieczeństwa w Europie dramatycznie się zmienił, sytuacja jest krytyczna i niezbędne jest podjęcie następnych kroków dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej".

Premier Orpo podkreślił także, że należy tak długo, jak trzeba, wspierać Ukrainę. "Cele Putina się nie zmieniły. My, Europejczycy, powinniśmy ponosić większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo" - powiedział. "Uważam, że my - jako kraje leżące blisko - Rosji dokładnie to wiemy" – dodał.

Zanaczył, że jego kraj i Polska zgadzają się, że potrzeba "również silnej obronności europejskiej, a także zwiększenia produkcji amunicji". "Takie działania podjęliśmy również w Finlandii" – powiedział, dodając że widzi "bardzo duży potencjał naszej współpracy w przemyśle obronnym".

Tusk stwierdził, że Polska i Finlandia widzą konieczność zwiększenia możliwości produkcyjnych przemysłów obronnych. Oba kraje zadeklarowały współpracę w tej kwestii. "Mamy dobrą i długą tradycję współpracy. Patria, Rosomak są sztandarowymi przykładami" - podkreślił.

Jego zdaniem cała Europa musi zwiększyć nakłady i wysiłki na rzecz przemysłu obronnego. "Mówimy tutaj o radykalnym wzroście" - zaznaczył premier. Według niego Europa, Finlandia i Polska muszą być "przygotowane na najgorsze scenariusze".

Premierzy wskazali również na problematykę obrony cywilnej i możliwości współpracy polsko-fińskiej w tym obszarze. Premier Orpo podkreślił, że jego kraj jest gotowy do podjęcia współpracy z Polską w tym zakresie. "Mamy model obrony cywilnej, która rozciąga się na całe społeczeństwo. Wypracowaliśmy taki całościowy model, wiemy jak to robić, jesteśmy do tego dobrze przygotowani" - powiedział.

"Po paru latach pewnych zaniechań chcielibyśmy unowocześnić i odbudować możliwości związane z obroną cywilną" - stwierdził natomiast Tusk. Wskazał, że chodzi tu o wiele zagadnień, takich jak budowa i utrzymywanie schronów, szkolenia dla ludności czy procedury i plany postępowania w sytuacjach kryzysowych; zaznaczył, że rozwiązania przyjęte w tym obszarze w Finlandii cieszą się opinią wzorcowych.

Tusk dodał też, że poinformował Orpo o sytuacji w polskim rolnictwie i na granicy polsko-ukraińskiej. Podkreślił, że "oba kraje są bardzo zaangażowane w pomoc Ukrainie". "Jesteśmy wzorowymi przykładami, jak pomagać Ukrainie w czasie wojny". Równocześnie, jak zaznaczył, "zdajemy sobie sprawę, że wojna nie może stać się powodem jakichś drastycznych start czy szkód, jakie ponosi dzisiaj polskie rolnictwo".

Jak zaznaczył szef polskiego rządu, "będziemy musieli podejmować tu w kraju decyzje na rzecz ochrony polskiego rolnictwa wobec nierównej konkurencji z produktami rolnymi płynącymi zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy". Zapowiedział, że "będzie interweniował na poziomie europejskim".

Podkreślił, że "to nie jest łatwe dla Polski", bardzo zaangażowanej w pomoc Ukrainie. Jednocześnie wskazał, że "mamy prawo oczekiwać od naszych partnerów europejskich, od Unii Europejskiej jako całości, zwiększenia zakresu pomocy i ochrony europejskiego rolnictwa, w tym przede wszystkim polskiego rolnictwa". "Będę tutaj bardzo konsekwentny" - zapowiedział szef rządu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie premierów Polski i Finlandii. Zadeklarowali gotowość do współpracy we wzmacnianiu granic z Rosją i Białorusią - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska