Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, jaką będziesz miał emeryturę!

kb
Jeśli chcesz wiedzieć, ile wyniesie Twoja szacunkowa emerytura, jaką będziesz dostawał z ZUS, skorzystaj z internetowego kalkulatora zakładu
Jeśli chcesz wiedzieć, ile wyniesie Twoja szacunkowa emerytura, jaką będziesz dostawał z ZUS, skorzystaj z internetowego kalkulatora zakładu Fotolia
Chcesz wiedzieć, ile orientacyjnie dostaniesz z ZUS, gdy przestaniesz pracować? Oblicz to na kalkulatorze emerytalnym. Wyjaśniamy, kto i na jakich zasadach z niego skorzysta. Tłumaczymy, jak się nim posługiwać.

Na pewno wielu z nas zastanawia się, jak będzie nasza emerytura. Ale niewielu z nas wie, że można to wyliczyć - przy pomocy kalkulatora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skorzystamy z niego wchodząc na stronę ZUS mojaemerytura.zus.pl W prawym górnym rogu zobaczymy zakładkę dotyczącą emerytury na nowych zasadach. Gdy w nią wejdziemy, znajdziemy tam kalkulator emerytalny.

UWAGA
Kalkulator emerytalny służy do obliczania prognozowanych wysokości emerytur wypłacanych wyłącznie z I filara - bez kwot emerytur kapitałowych (II filar, czyli otwarte fundusze emerytalne). Obliczona w ten sposób kwota nie może być podstawą do jakichkolwiek roszczeń w ZUS.

PRZYGOTUJ DANE

Kalkulator oblicza emeryturę na podstawie informacji, które sami wpisujemy w poszczególne tabele. Nie musimy ich zbierać na własną rękę. Wykorzystajmy dane o stanie naszego konta, które otrzymujemy z ZUS.

ZAPAMIĘTAJ
Potrzebne do obliczania wysokości prognozowanej emerytury wysokości kwot zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na koncie od wejścia w życie reformy emerytalnej oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego znajdziemy w informacji o stanie konta. ZUS corocznie przesyła ją do wszystkich ubezpieczonych urodzonych po 1948 roku.

WYBIERZ WARIANT

Kalkulator emerytalny daje użytkownikowi możliwość wyboru. Można przeprowadzić obliczenia w wersji uproszczonej albo zaawansowanej.

* W wersji uproszczonej podajemy mniejszą liczbę parametrów i mamy mniejszą swobodę dokonywania wyboru. Ten wariant zakłada, że pensja użytkownika kalkulatora (wyrażona w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) nie zmieni się od teraz do momentu przejścia na emeryturę.

* W wersji zaawansowanej mamy większą swobodę dokonywania wyboru. Musimy też jednak podać większą liczbę parametrów niezbędnych do wyliczenia prognozowanej emerytury. Ten wariant umożliwia ustalanie różnych wynagrodzeń (wyrażonych w procencie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej) w poszczególnych latach. Dodatkowo umożliwia - poprzez opcję wpisania w pewne lata wynagrodzenia równego 0 złotych - ich wyłączenie z okresu ubezpieczenia.

ZASADY WYLICZENIA

1. Kalkulator wylicza wyłącznie emeryturę z I filara nowego systemu - w oparciu o ogólne przepisy emerytalne. Zgodnie z nimi podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi kwota:

* zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS;

* zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli teoretycznego odtworzenia składek na ubezpieczenie społeczne za okresy pracy (ubezpieczenia) przypadające przed 1 stycznia 1999 roku.

2. Emerytura stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego.

3. Kalkulator emerytalny uwzględnia wyłącznie roczne waloryzacje składek i kapitału początkowego.

UWAGA
Przy pomocy kalkulatora emerytalnego nie obliczymy wysokości ani emerytur kapitałowych z II filara (otwarte fundusze emerytalne), ani z tak zwanego starego systemu.

4. Kalkulator emerytalny korzysta ze średniego dalszego trwania życia z prognozy demograficznej Eurostatu (Europejski Urząd Statystyczny).

ILE DOSTANIEMY

1. Wysokość emerytury wyliczonej przy pomocy kalkulatora jest to kwota prognozowana na podstawie przyjętych założeń (również makroekonomicznych) i parametrów wpisanych przez samego użytkownika.

2. Kwota prognozowanej emerytury zależy od założeń przyjętych przy budowie kalkulatora oraz ustalonych przez nas parametrów.

3. Obliczana przez kalkulator wysokość prognozowanej emerytury podana jest brutto. To znaczy przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne.

UWAGA
Ze względu na różne sposoby obliczania wysokość prognozowanego świadczenia wyliczonego przy wykorzystaniu kalkulatora różni się od wysokości hipotetycznej emerytury podawanej w informacji o stanie konta, którą dostajemy z ZUS.

4. Prognozowana przez kalkulator emerytalny wysokość emerytury obliczana jest na moment przejścia na emeryturę. Zależy nie tylko od przeszłych składek i kapitału początkowego, ale również od przyszłych waloryzacji składek i przyszłych składek. Ich wysokość zależy z kolei od założeń makroekonomicznych przyjętych w kalkulatorze oraz podanych przez nas parametrów.

5. Kwota hipotetycznej emerytury przekazywana w informacji o stanie konta wyliczana jest corocznie ubezpieczonym, którzy na dzień 31 grudnia poprzedniego roku ukończyli 35 lat - na podstawie danych zewidencjonowanych w tym terminie na ich kontach w ZUS.
Podstawą obliczenia kwoty hipotetycznej emerytury są wyłącznie dane dotyczące składek na ubezpieczenie emerytalne oraz przebiegu ubezpieczenia z ubiegłych lat.

6. Natomiast kalkulator emerytalny umożliwia obliczenie prognozowanej wysokości emerytury nie tylko na podstawie danych zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego. Przyjmuje również założenia i parametry dotyczące przyszłych lat, które uwzględniają prognozy, między innymi w zakresie inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń, wskaźników waloryzacji składek i kapitału początkowego.

KALKULATOR DLA NAUCZYCIELI
Dodatkowo w serwisie mojaemerytura.zus.pl umieszczony został kalkulator umożliwiający obliczenie prognozowanej wysokości nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Uwaga, ten kalkulator przeznaczony jest wyłącznie dla nauczycieli, którzy chcieliby w przyszłości skorzystać ze świadczenia, o którym mowa w ustawie z 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2009 r., nr 97, poz. 800).

ILE DOSTANIESZ Z OFE

Otwarty fundusz emerytalny (zwany OFE) ma obowiązek co roku informować pisemnie swoich członków o środkach zgromadzonych na ich rachunku. Przeczytajmy ten list bardzo dokładnie! Poniżej danych osobowych uczestnika funduszu znajdziemy informację o środkach znajdujących się na rachunku. Zawsze podawane są w postaci:

* liczby zgromadzonych jednostek uczestnictwa;

* cenie jednostki uczestnictwa na dzień sporządzenia listu;

* łącznego stanu rachunku OFE - to jest właśnie ta kwota, jaką zgromadziliśmy w funduszu. Warto odnieść ją do podanej wyżej średniej wartości konta emerytalnego. Pokaże to, jak na tle innych kont wygląda nasze.

Następną informacją, jaką wyczytamy z listu jest ta, jak nasz OFE radzi sobie w porównaniu do konkurencji. Komisja Nadzoru Finansowego dla każdego funduszu z osobna oblicza stopę zysku za ostatnie trzy lata oraz średnią wartość zysku dla wszystkich razem wziętych. Już od kilku lat obowiązkowe jest podawanie w corocznych listach, jaką stopę zwrotu osiągnął dany fundusz oraz jaka była średnia stopa zwrotu w tym samym okresie. Jeżeli jego wynik był lepszy niż średni wszystkich OFE, to znaczy, że na obecną chwilę jesteśmy w dobrym funduszu. Jeżeli jest gorszy od średniego, zastanówmy się, czy nie czas na jego zmianę.

UWAGA
Ostatnią informacją, jaką znajdziemy w liście otrzymanym z funduszu będzie tabela zawierająca wykaz wszystkich operacji, jakie dokonały się na naszym koncie od momentu sporządzenia poprzedniego rocznego pisma. Uważnie przeanalizujmy tę tabelę i sprawdźmy, czy na nasz rachunek wpłynęły wszystkie należne składki emerytalne.

W PIGUŁCE

Emerytura to świadczenie wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (I filar) oraz w przyszłości z zakładu emerytalnego (II filar) - po osiągnięciu odpowiedniego wieku emerytalnego.

* I filar zabezpiecza emeryturę wszystkim ubezpieczonym i uprawnionym do korzystania z niej po osiągnięciu stosownego wieku. Uczestnictwo w tym filarze jest obowiązkowe dla wszystkich osób podlegających obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu. Wysokość wypłacanej emerytury będzie zależała od sumy składek zapisanych na indywidualnym koncie.
W nowym systemie emerytalnym, któremu podlega większość obecnie pracujących Polaków, wysokość emerytury z I filara oblicza się na podstawie kwoty zwaloryzowanych składek zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego i średniego dalszego trwania życia dla kobiet i mężczyzn.

* II filar to ubezpieczenie emerytalne obowiązkowe dla urodzonych po 31 grudnia 1968 roku. Ma zapewnić świadczenie w oparciu o składki gromadzone na indywidualnych rachunkach w OFE. Składki uczestników są pomnażane poprzez inwestycje finansowe, których dokonuje powszechne towarzystwa emerytalne (PTE). Tę część emerytury będzie wypłacał zakład emerytalny. Każdy sam może wskazać fundusz, do którego mają trafiać jego składki.

Konsultacja merytoryczna: oddział ZUS w Zielonej Górze __

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska