Stelmet Enea BC Zielona Góra lepszy od Rosy Radom. Trzy trójki w gorącej końcówce na wagę pierwszego zwycięstwa [ZDJĘCIA]

Boris Savović (z piłką) ze Stelmetu Enei BC Zielona Góra rozegrał bardzo dobry mecz. Do 14 zdobytych punktów dołożył 11 zbiórek i 4 asysty Mariusz Kapała / GL
W czwartek, 26 kwietnia, koszykarze Stelmetu Enei BC Zielona Góra na własnym parkiecie pokonali Rosę Radom 104:97 (24:25, 22:21, 25:21, 33:30). To był pierwszy mecz ćwierćfinału ekstraklasy. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw.

Stelmet Enea BC: Dragicević 29, Savović 14, Zamojski 14 (4), Koszarek 9 (2), Matczak 2 oraz Florence 15 (3), Mokros 9 (2), Gecevicius 8 (2), Hrycaniuk 4, Murić 0.

Rosa: English 27 (5), Harrow 20 (1), Fraser 7, Sokołowski 5, Szymański 2 oraz Auda 22 (2), Zajcew 12, Piechowicz 1, Szymkiewicz 1, Bojanowski 0, Zegzuła 0.

Czy w ostatniej kolejce rundy zasadniczej koszykarze Stelmetu Enei próbowali wybierać sobie rywala na ćwierćfinał? Czy Rosa będzie łatwiejszym przeciwnikiem niż MKS Dąbrowa Górnicza? Czy problemem mistrzów Polski jest brak lidera, a właściwie to, że liderami są tu niemal wszyscy, czyli tak naprawdę nikt? Wczoraj wieczorem takie dyskusje ucichły, przynajmniej na chwilę, bo zespół z Zielonej Góry rozpoczął serię spotkań z ekipą z Radomia. Jeszcze tylko podczas prezentacji Vladimir Dragicević odebrał gratulacje za to, że znalazł się w pierwszej piątce sezonu zasadniczego ekstraklasy i rywalizacja mogła ruszyć.

Początek meczu należał do Stelmetu Enei. I to zdecydowanie! Przewaga była efektem dobrej obrony, w której na spore brawa zasłużył Filip Matczak, skutecznie ograniczając poczynania AJ Englisha. Za to Rosa nie radziła sobie kompletnie i już w 4 min miała pięć przewinień. Chwilę później Dragicević trafił oba rzuty wolne i zrobiło się 11:2. Sytuacja zmieniła się, gdy na parkiet wszedł Patrik Auda. Czech raz za razem dziurawił kosz mistrzów Polski, w pierwszej kwarcie uzyskał aż 15 punktów (przy 100-procentowej skuteczności) i dzięki niemu goście objęli prowadzenie najpierw 20:18, następnie 25:21. Trener Andrej Urlep musiał szybko coś wymyślić, bo taka gra nie wróżyła nic dobrego.

W drugiej kwarcie Boris Savović zajął się Audą i zbiórkami, Łukasz Koszarek - podaniami, Dragicević - zdobywaniem punktów (13 w tej części) i jakoś szło. Łatwo jednak nie było. Wprawdzie w 15 min, po odważnym wejściu Matczaka, gospodarze prowadzili 37:31, ale przed przerwą English przymierzył za trzy i wyrównał na 46:46.

Na półmetku Stelmet Enea miał 48,5 proc. skuteczności rzutów z gry i 35,7 proc. za trzy. Rosa - odpowiednio - 60 proc. i 41,7 proc. Obiecująco wyglądały statystyki pod względem strat: mistrzowie Polski mieli tylko jedną, rywale - sześć. Zielonogórzanie dość wyraźnie przegrywali za to w dwóch kolejnych elementach: punktach z pola trzech sekund (18:26) i z szybkiego ataku (2:11).

Trzecia kwarta przez dłuższy czas nie przebiegała po myśli Stelmetu Enei. Dopiero trzy kolejne akcje 2+1 w wykonaniu Dragicevicia i Jamesa Florence’a wlały nieco optymizmu w serca miejscowych kibiców. W 27 min mistrzowie Polski wygrywali 64:62. A gdy po trójce dołożyli Martynas Gecevicius i Jarosław Mokros, zrobiło się 70:65. Czteropunktowa przewaga zielonogórzan przed decydującą odsłoną nie pozostawiała jednak wątpliwości, że w tym pojedynku jeszcze wszystko może się zdarzyć.

W czwartą kwartę Stelmet Enea wszedł bardzo dobrze. Florence lubi łamać schematy i wczoraj okazało się, że w tym szaleństwie jest metoda. Gospodarze szybko odskoczyli na dwucyfrowe prowadzenie, które już pozwalało myśleć o zwycięstwie. Ale przecież mistrzowie Polski nie takie zaliczki potrafią roztrwonić. Chwila rozprężenia, trzy straty z rzędu i w 39 min Ryan Harrow trafił na 93:92. Aż strach pomyśleć, co by było, gdyby nie trójki Koszarka, Florence’a i Przemysława Zamojskiego w tej gorącej końcówce...

Drugi mecz ćwierćfinału już w sobotę, 28 kwietnia, o godz. 17.45 w hali CRS.