Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Subiektywna ocena osiedli: Chynów - osiedle na piątkę z minusem. To rejon ze sporą szansą na rozwój [WIDEO, ZDJĘCIA]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
(Od lewej) Danuta Juszczak, Helena Danielak i pani Teresa zgodnie twierdzą, że na Chynowie miesz¬ka się miło i przyjemnie. - Teraz przez remonty dróg jest trochę utrudnień, ale damy radę - mówią.
(Od lewej) Danuta Juszczak, Helena Danielak i pani Teresa zgodnie twierdzą, że na Chynowie miesz¬ka się miło i przyjemnie. - Teraz przez remonty dróg jest trochę utrudnień, ale damy radę - mówią. Mariusz Kapała / GL
Oto drugi odcinek naszego cyklu, prezentującego subiektywną ocenę zielonogórskich osiedli. Za nami os. Braniborskie. Dziś pokazujemy kolejne miejsce, czyli Chynów. Dzielnicę z potencjałem, która wciąż się rozbudowuje.

Jak w przypadku oceny osiedla Braniborskiego i tym razem kierujemy się sześcioma kryteriami. Pierwsze z nich to bezpieczeństwo. Na mapie zagrożeń mieszkańcy często zgłaszają, że w tej dzielnicy dochodzi do przekraczania dozwolonej prędkości wśród kierowców. Problemem jest też niewłaściwa infrastruktura drogowa (dziury!) oraz pojawiające się dzikie wysypiska śmieci (sprzyjają temu okoliczne lasy). Poza tymi, ważnymi kwestiami, Chynów to raczej spokojna dzielnica miasta, w której dominuje zabudowa domków jednorodzinnych. Łącznie na mapie zagrożeń odnotowaliśmy kilkanaście zgłoszeń z tej okolicy.

Ocena: 4+

Dostępność zieleni

Mieszkańcy Chynowa nie mogą narzekać na brak zieleni. Na pewno dużym plusem jest bliskość sporej wielkości lasu w stronę Zielonej Góry Krępy. I choć dzielnica nadal się rozrasta – Chynów bez problemów można podzielić na starą część i nieustannie rozrastające się osiedle domków jednorodzinnych, gdzie kolejne ulice noszą nazwy od rozmaitych kolorów - to dostęp do zieleni jest tutaj zapewniony. Dzielnicę niemal z każdej strony otaczają lasy (ostatnio nieco przetrzebione w okolicy strefy ekonomicznej). Jest to jednak nieliczna z dzielnic, która może pochwalić się nadal sporą ilością zieleni. I to jej olbrzymi atut!
Ocena: 5+

Infrastruktura

Z centrum Zielonej Góry do Chynowa dojedziemy autobusami linii nr 1, 17 czy 21. Te dwa ostatnie dojeżdżają nawet do wciąż rozrastającej się części Chynowa, złożonej z domków jednorodzinnych. W ostatnim czasie drogi dojazdowe uległy degradacji. Z problemem braku dobrej jakości ulic borykać się muszą również mieszkańcy os. Kolorowego. Tutaj często wciąż dominują ulice ze żwiru lub piasku, które latem, podczas dość sporego ruchu, stają się uciążliwe dla mieszkańców – wokół domostw unosi się sporo kurzu i pyłu. Poprawy wymaga też główna droga w stronę Krępy, która niestety jest fatalnej jakości. Chynów to dość wiekowa osada, którą łatwo można podzielić na starą część (z wieżą kościoła, poniemieckimi domostwami) i nową, gdzie dominują niedawno zbudowane domki jednorodzinne. W starej części dominują mniejsze sklepy, w których zaopatrzyć się mogą mieszkańcy. Przy os. Kolorowym powstał w ostatnim czasie sporych rozmiarów dyskont spożywczy. Nie ma też większego problemu z dostępem do szkół. Mieści się tu Zespół Edukacyjny nr 1. W dzielnicy znajduje się też poradnia medycyny rodzinnej.
Ocena: 4+

Kultura, rozrywka, czas wolny

Mieszkańców Chynowa pewnie ucieszy fakt, że po latach zyskają oni boisko do aktywności sportowej z miejscami do siedzenia przy Zespole Edukacyjnym nr 1 (obecnie jedno boisko znajduje się przy ul. Krępowskiej). Przy ul. Tęczowej, dzięki zaangażowaniu mieszkańców i ich głosowaniu w konkursie Nivea udało się wybudować plac zabaw. Dawniej w tej dzielnicy działał Dom Kultury, który parę lat temu został przekształcony w Dom Wspólnoty Osób, Rodzin i Samotnych Matek z Dziećmi „Arka”. Miłośnicy sportu mogą też skorzystać z CRS przy ul. Sulechowskiej. Tutaj jednak trzeba podjechać autobusem. W szkole przy ul. Truskawkowej znajduje się zaś filia Biblioteki im. Norwida dla dorosłych i dzieci. Na osiedlu nie brakuje też restauracji.
Ocena: 4+

Kapitał społeczny

Chynów to jedno z takich miejsc w mieście, w którym mieszkańcy aktywnie działają na rzecz okolicy. W ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy nie tylko walczą o budowę i remont dróg, ale i o stworzenie tu boiska. To dzięki ich zaangażowaniu przy ul. Tęczowej powstał też plac zabaw. Mieszkańcy mogą być więc przykładem dla zielonogórzan z innych osiedli.
Ocena: 6

Perspektywy

Chynów to jedno z takich miejsc, które wciąż się rozrasta. Na os. Kolorowym powstają kolejne domki jednorodzinne, w ostatnim czasie powstał tutaj duży sklep, niebawem obok osiedla przebiegać będzie ścieżka rowerowa do samych Cigacic. Dzielnica ma więc wciąż szanse na rozwój (na pewno w nowej części o wiele większe).
Ocena: 5
Ostateczna ocena Chynowa:5-

Subiektywna ocena osiedli. Komentarz

Chynów - las w zasięgu ręki

Ktoś mógłby powiedzieć, że w Zielonej Górze bliskość lasu nie jest niczym wyjątkowym. Jednak w ostatnich latach jak grzyby po deszczu wyrastają nowe bloki, wielkopowierzchniowie sklepy, każdy więc dostęp do zieleni jest na wagę złota. A tej (na całe szczęście i oby jak najdłużej!) na Chynowie nie brakuje. Tutaj blisko do lasu mają mieszkańcy zarówno starej części dzielnicy, jak i ci, którzy zdecydowali się wybudować już nieco bliżej Krępy. Jednych i drugich łączy jedno - marzenie o lepszych drogach. W przypadku osiedla Kolorowego często było tak, że najpierw powstawały nowe, piękne domy, a potem pojawiał się problem, jak do nich dojechać. Bo kurz, pył i po każdym większym deszczu robią się dziury. Zaś w starej części Chynowa niektóre ulice wymagają od lat wyczekiwanego remontu. Cała nadzieja w mieszkańcach. Ci, niezwykle aktywnie działają w budżecie obywatelskim. Potrafią się „skrzyknąć” i przy walce od tak potrzebne tutaj place zabaw czy boiska. Duża też nadzieja w radnych, którzy są w tym rejonie miasta waleczni i starają się pozyskać dla mieszkańców nowe miejsca do spędzania wolnego czasu...

Chynów to jedna z takich dzielnic, gdzie ludzie decydują się zamieszkać, by uciec od miejskiego zgiełku, hałasu, spalin. I to jedna z największych zalet tego miejsca - wciąż ma ono w niektórych rejonach charakter (mieszkańcy, proszę mi wybaczyć, jeśli Was tym urażę) podmiejskiej wioski. Bo i zabudowa w starej części dzielnicy może to sugerować. I sielski spokój tych części położonych w bliskiej okolicy lasów. Po cichu tylko mi się marzy, czego i życzę mieszkańcom Chynowa, by nietypowy charakter tej części miasta udało się zachować. I by nikt nie wymyślił, żeby postawić tutaj wielkie bloki albo inne obiekty (strzelnica!), które mogłyby zakłócić spokój osiedla. Miłośnikom dawnej historii miasta polecam wycieczkę na to osiedle. Ma ono jeszcze fragmentami przedwojenny charakter. A i blisko stąd do Lasu Odrzań¬skiego. Nic, tylko przyjechać na Chynów i odpocząć. Taka to jest dzielnica!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska