Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świąteczne życzenia piszemy od 171 lat. Podajemy kilka propozycji

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Mariusz Kapała
"Z kolędą niech popłynie wiara i miłość. Niech każdy dzień stanie się świętem"... Świąteczne życzenia piszemy od 171 lat. Choć dziś zamiast kartek coraz częściej wysyłamy esemesy. Jak sprawić, by słowa miały magiczną moc?

Pani na poczcie popatrzyła na mnie jak na ufo. Chciałam 30 kartek świątecznych i w dodatku bez gotowych życzeń w środku - mówi Halina Ulianow z Zielonej Góry, która od pół wieku, nie tylko z okazji Bożego Narodzenia, wysyła pocztówki, wypisując na nich wiele ciepłych słów. Dodaje, że czasem czuje się jak dinozaur. Koleżanki już dawno przestawiły się na esemesy. Jest szybciej, taniej, wygodniej. Zwłaszcza, jeśli spodoba się nam jakiś otrzymany wierszyk i można go wysłać wszystkim jednocześnie.
- Uważam, że w tym całym zabieganym świecie warto poświęcić tym, na których nam zależy, nieco więcej czasu i samemu ułożyć życzenia - przekonuje pani Halina. - Mają wtedy one magiczną moc.

Studentka Anna Rambeda z Głogowa uważa, że wśród młodych tradycja pisania kartek całkowicie zanika. - Wszyscy moi znajomi na święta wysyłają esemesy. Ściągają gotowe wierszyki z internetu. Zdarza się, że dostaję od kilku osób te same życzenia - opowiada. - Może i bym wysyłała kartki - zastanawia się Ewelina Nowakowska z Nowej Soli. - Ale nie jest łatwo napisać coś oryginalnego.

Zdaje sobie z tego sprawę Bożena Mania, prezes lubuskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego. Bo wiele osób zwracało się do niej jako polonistki o pomoc w tej sprawie. - Bożenka, ty na pewno coś wymyślisz, może jakiś cytat dołączysz. I będą to życzenia odbiegające od utartych schematów - prosili. Dlatego postanowiła zebrać fragmenty poezji, sentencji, aforyzmów, swoje wpisy do różnych osób i instytucji. Wykorzystała też fragmenty wierszy laureatów konkursu organizowanego od 18 lat przez ZNP, m.in. poezje Anny Ulman.

- Miałam nadzieję, że moje propozycje życzeń "od serca" pomogą innym sformułować własne myśli, zainspirują i sprawią radość tym, którzy będą nimi obdarzani - mówi Bożena Mania. - Słowa mają przecież magiczną moc, potrafią czynić cuda, łączą ludzi...

Pierwszy poradnik pisania życzeń ukazał się w 2006 roku. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Druga część została wydana dwa lata temu. - Nazbierało mi się od tego czasu sporo życzeń, więc myślę o trzeciej - przyznaje Bożena Mania. - To miłe, że ludzie z różnych części kraju mówią, jak im pomagają te podpowiedzi.

- Dzięki nim na nowo odkryłem przyjemność pisania tradycyjnych pocztówek. I cieszę się, że sprawiam przyjemność innym - przyznaje informatyk Tomasz Groszek z Zielonej Góry. - Wydawało mi się, że od czasu skończenia studiów nie potrafię już w ogóle pisać.

Nic dziwnego, dziś posługujemy się krótkimi komunikatami (czasem wystarczy przesłać słonko albo uśmiech, wystukać "oki" albo "narka"). Trudno sformułować myśli. O błędach nie wspominając. Wiele osób zastanawia się, jak się pisze: Święta Bożego Narodzenia czy święta Bożego Narodzenia (druga forma jest poprawna). Dlaczego raz piszemy wigilia, a raz Wigilia. Bo Wigilia - zgodnie ze słownikiem ortograficznym - to dzień przed Bożym Narodzeniem, a wigilia to dzień poprzedzający jakieś święto; wieczerza w przeddzień Bożego Narodzenia. Podobnie z ostatnim dniem w roku. Bo sylwester to 31 grudnia, a Sylwester to imię.

Pisanie życzeń zmusza nas do sięgania po słownik. Co też coraz mniej osób robi. A poleganie na internecie nie zawsze wychodzi nam na dobre. Podobnie z proponowanymi świątecznymi wierszykami, które przypominają przedszkolne odklepywanie.

- Wstyd się przyznać, ale od matury nie sięgnęłam po żaden tomik poetycki. Minęły 23 lata i ja dzięki "Życzeniom od serca" przekonuję się, jak aktualne, piękne są słowa napisane przez Norwida, Kasprowicza, Asnyka - nie ukrywa Anna, ekonomistka z Zielonej Góry. - Wykorzystuję te cytaty, modyfikuję. Głupio by było, gdybym wysyłała je esemesm. Forma nie pasuje do treści. Dlatego wróciłam do tradycyjnych kartek.

A wybór na rynku jest ogromny. Malowane ręcznie, świecące, z opłatkiem, wygrywające kolędy, z gotowymi życzeniami i zupełnie puste w środku. Są z nami od 171 lat. Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał 16-letni artysta William Maw Egley. W przygotowanie obrazka włożył całe swoje serce, choć adresat nie docenił jego wysiłku. Rok później dyrektor londyńskiego muzeum zamówił u znajomego malarza kartkę, którą powielił w drukarni. I rozesłał w kopertach. Dużą popularność zyskały, gdy okazało się, że można je wysyłać bez opakowania.

W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku. A wraz z nimi problem. Jak je nazwać? Ogłoszono konkurs. Padały różne propozycje: listówka, otwartka. Ale wygrała pocztówka. A nazwę tę wymyślił sam... Henryk Sienkiewicz! I na pewno pisał oryginalne życzenia świąteczne.

Nie bez powodu otrzymał za całą swoją twórczość (nie za "Quo vadis", jak powszechnie się uważa) Nagrodę Nobla. My za pisanie może takich wyróżnień nie odbierzemy, ale jak podkreślają psycholodzy, składanie życzeń ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie. Wszak to pozytywne myślenie.

Propozycje świątecznych życzeń

Wieczór dobrej nadziei roziskrzony królestwem/ Świeczek i gwiazd/ Przy wigilijnej tradycji, domowe misterium/ Otula spokój i radość/ Dzielmy nasze serca na czas Bożego Narodzenia/ Z kolędą niech popłynie wiara i miłość/ Niech każdy dzień stanie się świętem.
Anna Ulman

Gdy wśród nocnej ciszy rozbrzmiewa kolęda i wszystkich nas opromienia blask Betlejemskiej nocy, życzmy sobie: rozdawania miłości, która zmniejsza odległość i pozwala przenikać się wzajemnie; silnej woli i siły, by urzeczywistniać to, o czym jesteśmy przekonani; odwagi i wytrwałości, która nas uskrzydla; marzeń, o które warto walczyć; radości, którymi warto się dzielić; nadziei, bez której nie da się żyć; aby dobre anioły czuwały nad Wami, a każde wypowiedziane słowo miało kształt serca.

Wigilia - piękne ludzi zbratanie, kiedy nas bliscy otoczą w krąg, kiedy się kruchy opłatek łamie, kiedy Bóg pojawi się na ziemi, kiedy Rok swą cyfrę zmieni, śle wszystkim najradośniejsze życzenia. Miłości i pokoju w sercu, samych przyjaznych i szczęśliwych zdarzeń, drogowskazów na zakrętach, sukcesów, które przerosną oczekiwania. Marzeń, które zmieniają się w rzeczywistość, satysfakcji z dokonań.

W ten szczególny czas chcę Państwa obdarować najcenniejszymi prezentami i życzeniami. Życzę na dni powszednie dobroci odważnej i mądrej. Życzę w sercu - radości. W rodzinie - zgody. W kraju - dostatku. A na Ziemi - pokoju.

Życzę szczęścia i radości z przebywania z najbliższymi, pięknych chwil i zachowania w sercu tych, którzy je podarowali.

Niech święta Bożego Narodzenia będą Bliskością i Spokojem. A nowy rok - dobrym czasem.

Życzę, abyśmy odnaleźli zapomniany przez rozkłady jazdy "Autobus do Betlejem".

Niech złote dzwoneczki drogę do dobroci Wam wskażą, a otwarte przez aniołki pudła słodkich marzeń będą dla Was wszystkich miłą niespodzianką w dzień Bożego Narodzenia i na 365 kolejnych dni.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska