Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świdnica. Od teraz każdy mieszkaniec gminy będzie mógł skorzystać w centrum z porady psychologów [ZDJĘCIA, WIDEO]

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Od lewej: Arneta Sobiechowska, Izabela Mazurkiewicz, Anna Mierzwa i Dorota Opala zapraszają do nowego centrum w Świdnicy.
Od lewej: Arneta Sobiechowska, Izabela Mazurkiewicz, Anna Mierzwa i Dorota Opala zapraszają do nowego centrum w Świdnicy. Natalia Dyjas
Gmina chce zadbać o zdrowie psychiczne jej mieszkańców. Dlatego to właśnie w Świdnicy otwarto Centrum Psycholo¬giczno-Terapeutyczne. Kto może z niego skorzystać i jak zapisać się na spotkanie?

- Od początku objęcia stanowiska przez pana wójta Krzysztofa Stefańskiego jego program był dedykowany mieszkańcom - mówi zastępca wójta gminy Świdnica, Izabela Mazurkiewicz.

Jedną z kwestii poruszanych przez mieszkańców w trakcie rozmów i spotkań, była potrzeba udzielania porad psychologicznych. Władze gminy wzięły te głosy pod uwagę.

- Okazuje się, że potrzeby są bardzo duże - mówi I. Mazurkiewicz. - I mowa tu nie tylko o osobach dorosłych, ale jak się okazuje, również o dzieciach.

Bo, jak mówi Izabela Mazurkiewicz, czasami dzieci w domu nie powiedzą rodzicom tego, co mogłyby powiedzieć osobom obcym. Na pomoc najmłodszym w dyskusjach z władzami gminy zwracali też uwagę m.in. dyrektorzy szkół.

To szansa na rozmowę

I tak narodził się pomysł, by wykorzystać pomieszczenia na pierwszym piętrze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Długa 85/3), które do tej pory stały puste, by zorganizować Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne.

- Chcieliśmy stworzyć przytulne miejsce dla wszystkich mieszkańców gminy, którzy chcieliby porozmawiać, posłuchać dobrej rady - mówi I. Mazurkiewicz.

Mieszkańcy mogą z porad skorzystać bezpłatnie. Ile kosztował remont i przystosowanie pomieszczeń? Niecałe 50 tys. zł. Gmina pokrywa te wydatki ze swojego budżetu.

By wziąć udział w spotkaniu, należy skontaktować się z GOPS-em w Świdnicy. Mieszkańcy gminy Świdnica nie muszą mieć żadnego skierowania. - Należy zadzwonić na głów¬ny numer telefonu naszego ośrodka - wyjaśnia Anna Mierzwa, kierowniczka GOPS-u w Świdnicy. - Pracownicy socjalni dokonują rejestracji... Mieszkańcy przychodzą do centrum z problemami osobistymi, rodzinnymi. Bardzo dużo jest też problemów opiekuńczo-wychowawczych z dziećmi, problemów w szkole. Dlatego mamy też zatrudnionego psychologa ze specjalizacją dziecięcą. Druga pani to psycholog kliniczny i jednocześnie seksuolog.

GOPS sukcesywnie chce poszerzać działalność centrum. W przyszłości mają się tu odbywać zajęcia z dogoterapii, nie zabraknie dyżurów lekarza psychiatry, ma się też pojawić terapia uzależnień i wsparcie osób z chorobami onkologicznymi.

Sporo chętnych w centrum

- Nasze centrum zostało wpisane 10 września do rejestru wojewody lubuskiego, jako jednostka poradnictwa specjalistycznego - dodaje A. Mierzwa. - Mieszkańcy są bardzo zainteresowani działalnością placówki. Obecnie mamy 40 klientów. 75 proc. to beneficjenci naszego ośrodka, 25. proc. to osoby, które nie korzystają z pomocy GOPS-u. Widzimy też bardzo duże zainteresowanie, jeżeli chodzi o wsparcie dzieci i młodzieży.

Jak oceniają pierwsze tygodnie pracy centrum, które wczoraj zostało oficjalnie otwarte, specjalistki z zakresu psychologii?

- Najszerszą grupą problemów wśród młodych, bo przyjmuję dzieci i młodzież w wieku 3-17 lat, to problemy systemowe, wynikające z dysfunkcji, które są w rodzinach: rozwód, separacja, konflikty- mówi psycholog Arneta Sobiechowska, która pracuje w Centrum Psychologiczno-Terapeutycznym. - Te problemy generują zaś np. zaburzenia lękowe, zachowania.

- To wielkie wydarzenie, że takie centrum mogło powstać - mówi Dorota Opala, psycholog kliniczny. - Ponieważ na rynku generalnie jest problem z dotarciem do specjalistów, do opieki psychologicznej, pomocy i wsparcia. I ze względu finansowych, jeżeli chodzi o opiekę w prywatnych gabinetach, ale też i w gabinetach publicznych. Tutaj zdarzają się długie kolejki. Centrum daje naprawdę unikalną możliwość, bo mogą z niego skorzystać wszyscy mieszkańcy gminy Świdnica. Nasza gmina jest takim pionierem, z czego bardzo się cieszymy. Liczymy, że osoby, które nie były świadome, iż mogą skorzystać z takiego miejsca, przyjdą i zwrócą się do nas o pomoc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska