Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świdnica. Twarze depresji, czyli czarno-biały marsz, dotyczący zdrowia psychicznego. Co chcieli przekazać uczestnicy?

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Marsz Twarze Depresji w Świdnicy zorganizowany został z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Uczniowie, urzędnicy, mieszkańcy chcieli podkreślić, jak ważne jest to dziś choroba, która nie zawsze objawia się smutkiem. Bądźmy czujni nie tylko wobec bliskich nam osób, by pomóc im wyjść z psychicznego dołu.

W Szkole Podstawowej w Świdnicy Marsz Twarze Depresji zorganizowany został po raz pierwszy z inicjatywy zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w skład którego wchodzą: psycholog Angelika Równicka, pedagog Kaja Magdziak, logopeda Sylwia Madera.

Marsz Twarze Depresji zorganizowany w Świdnicy - 20 października 2022

Świdnica. Twarze depresji, czyli czarno-biały marsz, dotyczą...

Nie oceniam - akceptuję - hasło Marszu Twarze Depresji

- Główne hasło naszego marszu „Nie oceniam, akceptuję” realizowane jest w wielu kampaniach społecznych, a my mamy nadzieję, że ten marsz będzie się odbywał w naszej szkole cyklicznie – mówią pracownicy szkoły. - Dzieci są przygotowane, zostały z nimi przeprowadzone warsztaty. Tworzyły hasła, plakaty na ten marsz. Poznawały, co kryje się pod określeniem twarze depresji..
Uczestnicy marszu byli w biało-czarnych strojach ze względu na charakterystyczne myślenie o depresji. Depresja nie jest tylko smutkiem. Osoba, która cierpi na tę chorobę, może być na zewnątrz uśmiechnięta, radosna. Swoje prawdziwe emocje może skrywa w środku.

Marsz Twarze Depresji zorganizowany w Świdnicy - 20 października 2022
Marsz Twarze Depresji zorganizowany w Świdnicy - 20 października 2022 Mariusz Kapała / GL

Od lęku do depresji

Przed Urzędem Gminy w Świdnicy do uczestników marszu wyszła wójt Izabela Mazurkiewicz-Kąkol oraz urzędnicy. Wręczyli uczniom prezenty....
Problem depresji dotyczy wszystkich. W szkole w Świdnicy też są uczniowie, którzy mają zdiagnozowaną depresje. Karda mocno z nimi pracuje, by pomóc im wyjść z psychicznego dołka. Są też tacy uczniowie, którzy nie mają postawionej konkretnej diagnozy, a szkolni specjaliści podejrzewają, że mają one stany lękowe, które mogą prowadzić do depresji…
Nie mówimy: będzie dobrze, tylko robimy wszystko, żeby tak było. Działajmy.
Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie też ma duże znaczenie, bo wiąże się też z naszym samopoczuciem.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Celem Święta jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę chorób psychicznych oraz dążenie do promowania właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Corocznie obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego organizowane są na podstawie jednego, głównego tematu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska