Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sytuacja na Odrze. W Cigacicach stan alarmowy, a w Nowej Soli ostrzegawczy. Jakie są prognozy?

(eg)
Stan Odry w Nowej Soli, 21 lutego
Stan Odry w Nowej Soli, 21 lutego Anna Chyła
W środę, 21 lutego przekroczony jest stan alarmowy na 15 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry. To o dwa miejsca więcej niż dzień wcześniej. Również jest o dwie stacje więcej, w których przekroczony został stan ostrzegawczy, to łącznie 41 stacji.

Odra. Przekroczone stany ostrzegawcze i alarmowe

W środę, 21 lutego Wody Polskie opublikowały komunikat o sytuacji hydrologiczno - meteorologicznej. Na godzinę 11 na 41 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry jest przekroczony stan ostrzegawczy, a na 15 stan alarmowy. Dzień wcześniej było to odpowiednio 39 i 12 stacji.

– Stany wód na wodowskazach środkowej Odry układają się w strefie stanów lokalnie średnich i głównie wysokich na Odrze skanalizowanej oraz wysokich, ostrzegawczych (Nowa Sól) i alarmowych (Głogów, Cigacice, Nietków, Połęcko) na odcinku swobodnie płynącym – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w komunikacie ze środy, 21 lutego. - Stany wód na wodowskazach dolnej Odry (powyżej ujścia Warty) układają się w strefie stanów ostrzegawczych (Biała Góra, Słubice).

Stany wód na pozostałych wodowskazach układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich oraz lokalnie ostrzegawczych i alarmowych.

W Nowej Soli i Głogowie stan ostrzegawczy wynosi 400 cm, a alarmowy – 450 cm. Stan Odry w Głogowie to 455 cm, w Nowej Soli to niewiele ponad 400 cm.

– Monitorujemy stan Odry, który przekroczył stan ostrzegawczy 400 cm. Obecnie jest tendencja spadkowa, stan wody w rzece to 402 centymetry – informuje Ewa Batko, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Nowej Soli.

Stan Odry w Nowej Soli, 21 lutego

Sytuacja na Odrze. W Cigacicach stan alarmowy, a w Nowej Sol...

Stan rzek, a opady

Wody Polskie wyliczają, że minionej doby odnotowane opady nie przekroczyły 10 mm, a pokrywa śnieżna występuje jedynie na obszarach górskich i dochodzi maksymalnie do 87 cm grubości w zlewni Bobru (Śnieżka).

– Obecnie obserwuje się spływ wód opadowych i roztopowych w dolne odcinki rzek i związane z tym wzrosty stanów wody do strefy stanów wysokich, ostrzegawczych i alarmowych (głównie na Odrze swobodnie płynącej). W górnych odcinkach rzek dominuje tendencja stabilizacji stanów wód – czytamy w komunikacie Wód Polskich.

Prognoza pogody IMGW dla województwa lubuskiego

IMGW zapowiada na środę, 21 lutego zachmurzenie duże, po południu z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu, po południu zanikające. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

W nocy zachmurzenie duże, początkowo większe przejaśnienia. Okresami, głównie po północy, opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

Prognoza IGW na czwartek / piątek 22.02.2024 07:30 - 07:30 23.02.2024. W dzień zachmurzenie duże i całkowite. Opady deszczu. Temperatura maksymalna od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, południowy.
W nocy zachmurzenie duże. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, południowy.
Źródło: IMGW

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Odra w Krośnie Odrzańskim

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska