Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda podchodzi pod domy, interweniują strażacy. Rzeki w Lubuskiem groźne, ale ich poziom przestał wzrastać

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Z powietrza rozlewiska Warty w Gorzowie Wlkp. wyglądają imponująco. Rzeka rozlewa się na łąki i pastwiska. Niestety, podchodzi też do posesji, dlatego konieczna była interwencja straży pożarnej.
Z powietrza rozlewiska Warty w Gorzowie Wlkp. wyglądają imponująco. Rzeka rozlewa się na łąki i pastwiska. Niestety, podchodzi też do posesji, dlatego konieczna była interwencja straży pożarnej. Bartłomiej Nowosielski
W Kostrzynie nad Odrą Warta i Odra przekraczają stany alarmowe. W mieście we wtorek ponownie zbiera się sztab kryzysowy. W Gorzowie Wlkp. woda zaczęła podchodzić do posesji, konieczna była interwencja strażaków. Strażacy interweniowali też w Trzcielu, gdzie konieczna była budowa tymczasowego wału przeciwpowodziowego. W Słońsku obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Spis treści

Jedni mówią, że to nic dziwnego. Że jeszcze kilkanaście lat temu taki widok nie był niczym niezwykłym. Rzeki o tej porze roku zawsze były wysokie i rozlewały się po łąkach i pastwiskach, a wały przeciwpowodziowe utrzymywały je w ryzach. Inni patrzą na lubuskie rzeki z niepokojem. Tym bardziej, że gleba i wały są już mocno nasiąknięte, a synoptycy zapowiadają kolejne opady deszczu. Sytuacja w regionie jest trudna, ale stabilna. Mamy do czynienia z lokalnymi podtopieniami. O stratach mówią natomiast rolnicy, których pola zalane są wodą. Wypłukuje ona nasiona i nawozy, więc gdy ustąpi, trzeba będzie poświęcić dużo pracy i pieniędzy, by ziemia znów obrodziła.

Warta rozlewa się w okolicach Gorzowa

Z powietrza Warta w Gorzowie wygląda imponująco. I groźnie. Rzeka rozlała się na łąki i pastwiska w okolicy miasta. Dochodzi już do linii kolejowej Gorzów - Krzyż, której nasyp jednocześnie zatrzymuje wodę przed wdarciem się na tereny zamieszkałe. We wtorek, 20 lutego, strażacy zabezpieczali trzy przepusty właśnie pod tą linią kolejową. - Były to działania prewencyjne. Uszczelniliśmy przepusty na wypadek, gdyby Warta jeszcze się podniosła, choć na ten moment nie mamy takich prognoz. Niemniej gdyby tak się stało, wówczas dotarcie do tych przepustów i ich uszczelnienie byłoby dużo trudniejsze - mówi Bartłomiej Mądry, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Strażacy działali w rejonie ul. Korsaka i Południowej. Praca była ciężka, bo worki z piaskiem i wszytko, co było konieczne do uszczelnienia przepustów, strażacy musieli dźwigać na własnych barkach.

Przekroczone stany alarmowe w Kostrzynie

Trudna sytuacja cały czas jest w Kostrzynie nad Odrą. Tu zarówno Odra, jak i Warta przekroczyły poziomy alarmowe. - Woda jest wysoka, ale sytuacja jest stabilna. Poziom Odry na razie nie rośnie, Warta przyrasta bardzo powoli. Monitorujemy sytuację przez całą dobę - mówi Janusz Szymczyk, szef kostrzyńskiej obrony cywilnej. W środę o 10.00 w Kostrzynie nad Odrą po raz kolejny zebrał się sztab kryzysowy. Zdecydowano o przesunięciu blokady ul. Sybiraków w rejon parkingu za sklepem Biedronka tak, aby gapie nie podjeżdżali pod most kolejowy samochodami. - Ustawiono też ogrodzenie przy skodach na przystani pasażerskiej w trosce o bezpieczeństwo spacerowiczów, ale i kierowców - mówi J. Szymczyk. Wysoka Warta sprawia, że nie widać granicy między nabrzeżem a rzeką i łatwo wpaść lub wjechać do wody.

Obra postraszyła w Trzcielu

Strażacy działali też w Trzcielu. Pisaliśmy o tym wczoraj. Tu konieczna była budowa prowizorycznego wału przeciwpowodziowego, ponieważ woda z Obry zagrażała tutejszemu centrum kultury. Przeczytaj też: Wysoka woda coraz groźniejsza. W Trzcielu strażacy usypali tymczasowy wał przeciwpowodziowy. Obra występuje z brzegów

Wideo: wysoki stan Odry w Krośnie Odrzańskim

od 12 lat

Stany lubuskich rzek (stan z 21 lutego z godziny 9.30):

Odra:

 • Nowa Sól - 402 cm (stan ostrzegawczy)
 • Cigacice - 406 cm (stan alarmowy)
 • Nietków - 419 cm (stan alarmowy)
 • Połęcko - 359 cm (stan alarmowy)
 • Słubice - 396 cm (stan ostrzegawczy)
 • Kostrzyn nad Odrą - 471 cm (stan alarmowy)

Warta:

 • Skwierzyna - 428 cm (stan ostrzegawczy)
 • Santok - 468 cm (stan ostrzegawczy)
 • Gorzów Wlkp. - 449 cm (stan ostrzegawczy)
 • Świerkocin - 456 cm (strefa stanów wysokich)
 • Kostrzyn nad Odrą - 453 cm (stan alarmowy)

Obra:

 • Bledzew - 262 cm (stan alarmowy)

Czerna Wielka:

 • Żagań - 149 cm (stan ostrzegawczy)

Bóbr:

 • Nowogród Bobrzański - 200 cm (strefa stanów wysokich)
 • Żagań - 341 cm (stan ostrzegawczy)
 • Szprotawa - 180 cm (strefa stanów wysokich)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska