Sytuacja powodziowa w Lubuskiem. Zdjęcia i informacje od naszych Czytelników

Redakcja
Stan Odry w Cigacicach
Stan Odry w Cigacicach fot. Piotr Siczyński
Udostępnij:
Czytelnicy przysyłają do naszej redakcji zdjęcia ukazujące sytuację powodziową w różnych rejonach naszego województwa: m.in. w Nowej Soli, Głogowie, Cigacicach, Przewozie i Kleniczkach.

[galeria_glowna]

Stan Odry w Cigacicach fot. Piotr Siczyński

Stan Odry w Cigacicach
(fot. fot. Piotr Siczyński)

Sytuacja w kraju jest fatalna. Przekroczone są stany alarmowe na Odrze i Wiśle. Strach przed powtórką z 1997 roku jest ogromny. Czy czeka nas potężna powódź?

Fala wezbraniowa powoli dociera do Nowej Soli. Dziś rano na wodowskazie w nowosolskim porcie widniała wartość 565 cm. W niedzielę sztab kryzysowy przewidywał, że Odra może sięgnąć 620 cm. Dziś prognozy mówią, że woda może być wyższa i sięgnąć 6,50 m. Przepływ fali może z kolei trwać długo, około 28 godzin -- mówi Marek Skrzypczak z powiatowego zespołu zarządzania kryzysowego.

Dziś zamknięta będzie droga z Nowej Soli do Poznania, w okolicy oddalonego o 6 km od miasta Przyborowa woda może się przelać przez szosę. Zamknięta jest też droga nr 324 na odcinku Szlichtyngowa - granica województwa oraz droga nr 321 Przyborów - Siedlisko.

W Bytomiu Odrzańskim droga prowadząca do Głogowa jest już zamknięta. W mieście trwa obrona tzw. kierownicy - czyli odcinka starego wału. - Zabezpieczamy go przez układanie worków z folią i podnoszenie do spodziewanej wysokości fali.

Wzmacniane są również wały w Kiełczu i w Bobrownikach. Ale sytuacja, jak zapewniają służby przeciwpowodziowe jest stabilna. Przy Ślaskiej Ochli pojawiły się podsiąki, ale zostały przykryte folią i dociśnięte workami z piaskiem.

Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy. Informujmy się nawzajem! Nasza skrzynka: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 32

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MR JEDI
wrzucajcie jak najwięcej zdjęć z lubuskiego!
i
informacja
najnowsze zdjęcia z Krosna Odrzańskiego
k
kaczoreks
W dniu 24.05.2010 o 14:15, głogowski ślązak napisał:

W końcu buraki z lubuskiego nie będą miały wjazdu do ŚLĄSKIEGO GŁOGOWA.


gosciu kurka wez sie ogarnij!!!!mamy wszyscy stan krytyczny a Ty sobie jaja robisz jak byś nie miał innych zmartwień,taka powódź to nic śmiesznego śmiej się z nas a pierwszego Cie zaleje....
G
Gość
W dniu 24.05.2010 o 20:44, Józek napisał:

Tak, popieram! Gdzie jest melioracja, dreny, zbiorniki retencyjne, przepompownie i jazy? Zlikwidowane! Nie dziwcie się więc, że rzeki wylewają, bo nie mają gdzie ujść! Chora polityka także tego rządu spowodowała tę tragedię! Podobno wał pod Młynkowem był nieruszony od 1997 roku! A tyle się wtedy mówiło, że wyremontujemy tysiące kilometrów wałów i co? I jest jak zawsze od akcji do akcji!Czy my Polacy musimy zawsze robić wszystko doraźnie, na hasło, jako pospolite ruszenie? Czy nie ma u nas żadnego planowania, projektów itd.? Za co biorą pieniądze instytucje powołane do zajmowania się gospodarka wodną? To pytania na które musimy odpowiedzieć sobie po tej powodzi. Mam taką nadzieję. Wszyscy nasi samorządowcy są winni, z panią Wojewoda na czele! Dopiero gdy wystraszyli się konsekwencji, ruszyli w teren. Oby nie było za późno!Obawiam się, że nadchodzące wybory to będzie rachunek krzywd wystawiony rządzącym i nieważne będzie, kto jest odpowiedzialny. Sukcesorem wieloletnich zaniedbań jest PO i ta partia dostanie cięgi za obecną sytuację. Zwalanie na PiS czy SLD lub PSL nic nie da. Mogli przewidzieć powódź, ale w sferze cudów Tuska nie mogło być o tym mowy! Oby ta powódź dała politykom coś do myślenia! Mam nadzieję, że chociaż niektórzy z nich myślą jeszcze konstruktywnie i logicznie


Gdzie to wszystko tam gdzie nasze pieniądze, a nasze pieniądze, na Wilanowie/świątynia opatrzności nie wiadomo gdzie ta opatrzność/Chyba tam gdzie powódż.
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 13:27, Gość napisał:

Boże! Jak leje, znowu tyle wody.....Współczuję.
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 11:54, as napisał:

Niech Tyszkiewicz na swoje podwórko to wpuści. Wszystko ładnie pięknie, starówka zabezpieczona, zapory itd. A co z północą? Pleszówek, Modrzyca? Idzie Tyszkiewicz do wyborczej i wprost mówi w wywiadzie, że wały mogą puścić. TO JA SIĘ PYTAM, CO ROBILIŚCIE PRZEZ 13 LAT?!!?Bardzo dobre pytanie,niech Radni tę sprawę poruszą na Sesji i znowelizują budżet .
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 13:13, Gość napisał:

dziś w Nowej Soli poziom Odry jak widać strzeli 6 m, obecnie 586 cm i zaczął przyrastać o 5 cm na godz., wiec zarty sie juz kończąMasz rację.
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 11:38, euro_kołchoźnik napisał:

Trochę uaktualnione prognozy:Nowa Sól dzisiaj 56725- maj 675 cm26- maj 685 cm27- maj 676 cmPogodynka. Biuletyn stanu wódNajbardziej niepokojący jest przepływ wody w Odrze.Dzisiaj w Nowej Soli płynie 1100m3/s a w Ścinawie 2068m3/s. Prawie dwa razy więcej! Gdzie to się zmieści?265To prawda.
s
szalony0511
Pozostało być bardzo czujnym.
s
szalony0511
W dniu 24.05.2010 o 11:25, as napisał:

Wały na wysokości bobrownik,otynia, modrzycy są w wielu miejscach w kiepskim stanie. Tak było w 97, tak jest i teraz. PRZEZ 13 LAT NIC NIE ZOSTAŁO W TEJ SPRAWIE ZROBIONE. Teraz według najnowszego komunikatu LUW (www.wojewodalubuski.pl) ma być tak wysoka woda jak w 97. Szykujcie pontony! Nowa Sól 675-685 cm 25/26.05. ok. godz. 22-2Cigacice 675-685 cm 26.05. ok. godz. 10-14Nietków 660-670 cm 26.05. ok. godz. 20-24Krosno 570-580 cm 27.05. ok. godz. 18-22Połęcko 560-570 cm 27/28.05. ok. godz. 22-2Słubice 590-600 cm 28/29.05. ok. godz. 22-2

J
Józek
W dniu 24.05.2010 o 19:49, Azja napisał:

Im więcej mija czasu tym większa ogarnia mnie wściekość na polityków.Te nieudaczne kreatury zgotowały nam ten los.Ale trzeba również przyznac ze nie obudzilo sie przez lata SPOLECZENSTWO OBYWATELSKIE ktore naciskaloby rząd i samorządydo -zaprzestania budowy na terenach zalewowych-wzmocnienia wałówplus zrobienia calej infrastruktury pzreciwpowodziowej..Tępaki nie chciały słuchac ani hydrologów ani przyrodników!Polskie spoleczenstwo siega własnie dna:((mam nadzieje ze po tej tragedi społeczenstwo i zacznie wymagac od darmozjadów na stanowiskach PRACY I ODPOWIEDZIALNOŚCI!!!!!!!!!!


Tak, popieram! Gdzie jest melioracja, dreny, zbiorniki retencyjne, przepompownie i jazy? Zlikwidowane! Nie dziwcie się więc, że rzeki wylewają, bo nie mają gdzie ujść! Chora polityka także tego rządu spowodowała tę tragedię! Podobno wał pod Młynkowem był nieruszony od 1997 roku! A tyle się wtedy mówiło, że wyremontujemy tysiące kilometrów wałów i co? I jest jak zawsze od akcji do akcji!
Czy my Polacy musimy zawsze robić wszystko doraźnie, na hasło, jako pospolite ruszenie? Czy nie ma u nas żadnego planowania, projektów itd.? Za co biorą pieniądze instytucje powołane do zajmowania się gospodarka wodną? To pytania na które musimy odpowiedzieć sobie po tej powodzi. Mam taką nadzieję. Wszyscy nasi samorządowcy są winni, z panią Wojewoda na czele! Dopiero gdy wystraszyli się konsekwencji, ruszyli w teren. Oby nie było za późno!
Obawiam się, że nadchodzące wybory to będzie rachunek krzywd wystawiony rządzącym i nieważne będzie, kto jest odpowiedzialny. Sukcesorem wieloletnich zaniedbań jest PO i ta partia dostanie cięgi za obecną sytuację. Zwalanie na PiS czy SLD lub PSL nic nie da. Mogli przewidzieć powódź, ale w sferze cudów Tuska nie mogło być o tym mowy! Oby ta powódź dała politykom coś do myślenia! Mam nadzieję, że chociaż niektórzy z nich myślą jeszcze konstruktywnie i logicznie
A
Azja
Im więcej mija czasu tym większa ogarnia mnie wściekość na polityków.
Te nieudaczne kreatury zgotowały nam ten los.
Ale trzeba również przyznac ze nie obudzilo sie przez lata SPOLECZENSTWO OBYWATELSKIE ktore naciskaloby rząd i samorządy
do -zaprzestania budowy na terenach zalewowych
-wzmocnienia wałów
plus zrobienia calej infrastruktury pzreciwpowodziowej..
Tępaki nie chciały słuchac ani hydrologów ani przyrodników!
Polskie spoleczenstwo siega własnie dna:((
mam nadzieje ze po tej tragedi społeczenstwo i zacznie wymagac od darmozjadów na stanowiskach PRACY I ODPOWIEDZIALNOŚCI!!!!!!!!!!
s
starostwo
KOMUNIKAT PRASOWY STAROSTWA POWIATOWEGO W ZIELONEJ GÓRZE

Przedstawiamy najnowsze informacje dotyczące sytuacji powodziowej w Powiecie Zielonogórskim.

Dzisiaj to jest 24 maja br. od godz. 8.00 w rejonie Młynkowa (gmina Bojadła) pracuje 80 żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. Kolejnych 20 żołnierzy ze Świętoszowa pracuje w rejonie Tarnawy (gmina Zabór). Przy umacnianiu wałów w rejonie mostu kolejowego Czerwieńsk – Pomorsko pracuje 20 żołnierzy z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku.

W 6 gminach Powiatu (Bojadła, Czerwieńsk, Sulechów, Trzebiechów, Zabór i Zielona Góra) zagrożonych powodzią trwają prace zabezpieczające. Między innymi łatane są dziury, które wykopują w wałach zwierzęta. Na bieżąco odbywa się patrolowanie wałów przez sołtysów, druhów OSP, doraźnie przez strażaków z KM PSP w Zielonej Górze, wójtów i burmistrzów. Od soboty 22 maja br. prowadzą oni działania informacyjne. Spotykają się z mieszkańcami zagrożonych wsi, informując ich o zasadach ewentualnej ewakuacji II stopnia (dotyczy powodzi).

Dotychczas z powiatowego magazynu przeciwpowodziowego przedstawicielom gminnych zespołów reagowania kryzysowego wydano 15 000 worków, 150 szt. pochodni parafinowych i 1 łódź płaskodenną.

Dotychczas w gminie Bojadła zalanych zostało 80 ha terenów rolnych, a w gminie Sulechów 60 ha łąk w rejonie Pomorska. W gminie Zabór pod wodą znalazło się 110 ha terenów rolnych oraz 25 ha nieużytków.

Przypominamy, że w sobotę, 22 maja Wojewoda Lubuski Zarządzeniem nr 136 wprowadziła między innymi w Powiecie Zielonogórskim stan alarmu przeciwpowodziowego. W ślad za nim obowiązuje rozporządzenie porządkowe nr 1, które w celu ochrony wałów przeciwpowodziowych i umożliwienia sprawnego prowadzenia prac zabezpieczających wprowadza całkowity zakaz przebywania na wałach przeciwpowodziowych na Odrze w granicach województwa lubuskiego, a także na drogach dojazdowych. Z zakazu zwolnione są osoby prowadzące prace zabezpieczające, prowadzące patrole oraz przedstawiciele służb, straży, inspekcji i instytucji biorących udział w akcji przeciwpowodziowej.
M
MR JEDI
dziś do głuchowa jeździły worki z piaskiem, coś się dzieje, mam nadzieje że WYGRAMY Z CZASEM
a
aro
NIECH KTOS MI WYTLUMACZY!!!JAK MOZNA ISC I GLOSOWAC NA TYCH DEBILI,SAMI SOBIE ZGOTOWALISMY TAKI LOS
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie