Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szaleństwo w Lubuskiem. Ten weekend to imprezowy zawrót głowy [19-21 maja]

redakcja Gazety Lubuskiej
redakcja Gazety Lubuskiej
Występ Michała Wiśniewskiego i Norbiego uświetni weekend w Lubuskiem.
Występ Michała Wiśniewskiego i Norbiego uświetni weekend w Lubuskiem. Przemyslaw Swiderski
Ten weekend [19-21 maja] w Lubuskiem zapowiada się wyjątkowo emocjonująco. Noce muzeów, koncerty, tańce, imprezy sportowe. Nic, tylko ruszyć z domu. Sprawdźcie nasze propozycje!

Gorzów Wlkp.

Ruszyła FurmanKa
W czwartek rozpoczęła się kolejna edycja festiwalu im. gorzowskiego poety Kazimierza Furmana, którego organizatorkami są Agnieszka Kopaczyńska - Mos­kaluk i Beata Patrycja - Klary. Program na sobotę: poetyckie happening na ulicach; 13.00-15.00, bulwary nad Wartą, „Czy­tanie rocznicowe”; od 18.00, klub Jedynka, spotkania autorskie oraz slam poetycki.
Sobota, od 13.00, wstęp darmowy.

Orkiestry z różnych stron świataPodczas tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu orkiestr dętych Alte Kameraden usłyszymy muzyków z Węgier, Litwy, Ukrainy, Czech, Niemiec i oczywiście z Polski. Sobota: 13.30, koncerty w przestrzeni miejskiej; 15.30, parada orkiestr (od ul. Chrobrego i do pl. Grunwaldzkiego). Niedziela, 14.00, w parku Wiosny Ludów rozpocznie się koncert.
Różne części miasta, sobota i niedziela, udział darmowy.

Rodzinna impreza o rodzinach
Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, Baryła Team i klub Admira organizują festyn dla rodzin zastępczych i mieszkańców oraz II Bieg Rodzicielstwa Zastępczego. Celem imprezy jest popularyzowanie rodzinnej pieczy zastępczej. Będzie wiele atrakcji (nie tylko sportowych) oraz możliwość rozmowy z rodzinami zastępczymi.
Admira, ul. Wał Okrężny, niedziela, 9.30, udział darmowy.

Charytatywna Zumba
To będzie II Charytatywny Maraton z Zum­bą! Tym razem pieniądze zbierane będą na podopiecznych Fundacji Serce na Dłoni: Tomka, Milenę, Fabiana i Hanię. Maraton odbędzie się podczas festynu. Jedną z atrakcji będzie loteria fantowa.
Sala Gimnastyczna w gimnazjum, sobota, 16.00, cegiełki od 10 zł.

Posłuchaj kilku chórów
Spotkanie Chóralne dla fanów muzyki
krzeszyce. Gminny Ośrodek Kultury żyje muzyką! Chóry GOK-u zbierają laury na konkursach i zapraszają do śpiewania „u siebie” w ramach Spotkania Chóralnego Pośpiewaj mi Mamo. Program: 15.30-19.00, przegląd chórów i zespołów śpiewaczych; 19.00, Krzesycka Biesiada.
Plac Inki, niedziela, od 15.00, udział darmowy.

Dorota Gardias radzi rodzicom
Askana zaprasza na akcję: Superrodzice. Gościem specjalnym będzie Dorota Gardias. Nie zabraknie prezentacji asortymentu dla przyszłych rodziców, stylizacji ciążowych i rodzinnej mody. Przyszli rodzice będą mogli wziąć udział w „wykładach świadomej mamy” . Będą też atrakcje dla dzieci, nagrody i rodzinne sesje fotograficzne.
Askana, sobota, 12.00-18.00, udział darmowy.

Dorota Gardias
A w Gorzowie gościem specjalnym będzie Dorota Gardias. brak

NOC MUZEÓW

Na jedną noc, muzea otwierają się dla nocnych marków. Sprawdź, jakie atrakcje na ten dzień przygotowało muzeum w twojej okolicy!

W Gorzowie w sobotę otwarty będzie Spichlerz (ul. Fabryczna 1). Oprócz stałych ekspozycji przygotowano też kilka specjalnych atrakcji. Nocna akcja rozpocznie się o 16.30. Na początek będzie konkurs wiedzy na temat muzeum „Nocny Tropiciel Muzealny”. O 17.00 rozpocznie się quiz numizmatyczny, w którym gorzowianie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą znajomości aforyzmów i przysłów związanych z pieniędzmi. Później (o 18.00) test wiedzy historycznej „Nasze Miasto - nasze Muzeum”. O 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy Anny Szymanek, połączone z wręczeniem jej Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Na koniec, od 19.00 na dziedzińcu muzeum będzie można podziwiać zabytkowe pojazdy należące do Stowarzyszenia „Classic Cars Gorzów”.

Dodatkową atrakcją przygotowaną przez gorzowskie muzea, jest dzień otwarty w Zespole Willowo - Ogrodowym (ul. Warszawska 35), który odbędzie się we wtorek. Gorzowianie w godz. 10.00 - 15.00, specjaliści z różnych dziedzin muzealnych będą oceniać nasze zabytkowe przedmioty - oczywiście za darmo.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn ma inny plan na Noc Muzeów, które tę noc zorganizowało pod znakiem Templariuszy. Przez całą sobotę Bastion Filip i Brama Berlińska otwarte będą od 10.00 do 16.00, a następnie od 18.00 do 20.30. Od 18.00 do 20.30 swoimi umiejętnościami pochwalą się też templariusze z Komandorii w Chwarszczanach. Po tej ciekawej prezentacji zorganizowany będzie przejazd do Chwarszczan na nocne zwiedzanie kaplicy templariuszy połączone z pokazem slajdów i filmów. Powrót przewidziany jest ok. 23.00. Na wycieczkę obowiązują zapisy: 607 770 233 lub 95 752 2360.

W Słońsku też będzie można nocą pozwiedzać muzeum. Muzeum Martyrologii (ul. 3 Lutego 54) otwarte będzie od 17.00 do 21.00. Program: zwiedzanie (17.00-17.45); zwiedzanie zabytkowego młyna wodnego (ul. Moniuszki 5; 18.00-19.00); „W poszukiwaniu śladów dawnego Sonnenburga” , czyli wycieczka z przewodnikiem ulicami Słońska, zwiedzanie kościoła (start w młynie; 19.00-20.30); zwiedzanie Wystawy Pamiątek Regionalnych (Plac Wolności , przy kościele; 20.30-21.00). Jeśli macie jakieś pytania, możecie skontaktować się z muzeum: 505 536 306.

ZIELONA GÓRA

Noc Muzeów 2017 w Muzeum Ziemi Lubuskiej - Zielona Góra:

---> 17:00 "Kraina Ułudy" – spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Terminus a Quo
---> 17:45 "Kryza w strojach hiszpańskich dodawała dostojeństwa i … trzymała sylwetkę w ryzach!?" – warsztaty plastyczne pod kierunkiem Krystyny Betiuk (Sala Belkowa)
---> 17:45 "Tropem katalońskich surrealistów" – Salvadora Dali i Joana Miró – wykład Marty Gawędy-Szymaniak (Sala Witrażowa)
---> 18:30 Otwarcie wystawy "Reminiscencje hiszpańskie w twórczości Małgorzaty Bukowicz" (rzeźba, rysunek, fotografia) – (Sala Klema i przyległe)
---> 19:00 Występ zespołu Creative Duo (Agnieszka Wierzbicka i Anna Blum) – klasyczna muzyka hiszpańska na flet i harfę. (Sala Witrażowa)
---> 19:00 "Temperament w butelce. Nie tylko Rioja i sherry" – wykład o winach hiszpańskich (A. Cincio i T. Kowalski) – (Muzeum Wina)
---> 19:45 Degustacja specjałów kuchni hiszpańskiej przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w ZG (Muzeum Zielonej Góry)
---> 20:00 Konkurs ¡E viva España! – konkurs wiedzy o kulturze i historii Hiszpanii. (Muz.ZG) opiekun: Izabela Korniluk, Grzegorz Wanatko
---> 20:00 "Pablo Picasso – artysta wielu twarzy" – wykład Leszka Kani (Sala Witrażowa)
---> 21:00 Występ zespołu Flamenco Trio (Barbara Cieślewicz – taniec, Juan Cardenas – śpiew, El Rizos – gitara) (Sala Witrażowa)

Noc Muzeów 2016 w Zielonej Górze
Tak wyglądała Hiszpańska Noc Muzeów 2016 w Zielonej Górze. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

WYSTAWY SPECJALNE:
Wystawa "Jerzy Piotrowicz (1943-1999). W kręgu hiszpańskich mistrzów". Obrazy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu, Towarzystwa Jerzego Piotrowicza oraz kolekcji prywatnej. (Sala Belkowa)

"Miguel w Cervantesie. Teatr cudów" – wystawa komiksu i ilustracji – ekspozycja z Ambasady Hiszpanii w Polsce (Sale za Kuntzem) – opiekun: Igor Myszkiewicz)

Wystawa "Jacek Malczewski. Prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie", w tym obraz Don Kichot i Sancho Pansa (ok. 1900 r.)

Prezentacja reprodukcji obrazu Diego Velazqueza pt. "Triumf Bachusa"

XI Europejska Noc Muzeów Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie

Sobota, 20.05.2017 r., godz. 18:00 – 23:00 - Wstęp wolny!

Program:
- 18:00 - Otwarcie, powitanie gości, omówienie programu, otwarcie wystawy czasowej „Broń pancerna w muzeach skandynawskich w obiektywie Militarnych Podróży”
- 18:30 – Inscenizacja batalistyczna „Walki w rejonie Budziszyna 1945 r.” (Grupa operacyjna Maxxim, Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk)
- 19:00 – I losowanie nagród głównych Loterii fantowej (po zakończeniu inscenizacji)
- 19:15 – Pokaz podstawy bezpiecznego posługiwania się bronią ( SJS 4053 Zielona Góra, Dynamiczni.pl)
- 19:30 – Pokaz walk i obyczajów rycerskich (Bractwo Rycerskie Syrokomla z siedzibą przy zamku w Kliczkowie)
- 20:00 – Ratownictwo pola walki - prezentacja i omówienie sprzętu ratowniczego TCCC (SJS 4053 Zielona Góra)
- 20:30 – II Losowanie nagród głównych loterii fantowej (po przeprowadzonym pokazie)
- 20:40 – Prezentacja ABC miecza długiego oraz wywiad z katem (Bractwo Rycerskie Syrokomla z siedzibą przy zamku w Kliczkowie)
- 21:10 – Pokaz działań taktycznych współczesnego pola walki CQB ( SJS 4053 Zielona Góra)
- 21:30 – III Losowanie nagród głównych loterii fantowej (po przeprowadzonym pokazie)
- 21:40 – Instruktaż dawnego tańca (Bractwo Rycerskie Syrokomla)
- 22:00 – Pokaz tańca rycerskiego (Bractwo Rycerskie Syrokomla)
- 21:30 – 23:00 – Iluminacja plenerowej ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego

Wszystkie godziny mają charakter orientacyjny i mogą ulec zmianie!

Przez cały czas trwania wydarzenia:
- zwiedzanie wszystkich ekspozycji stałych i czasowych Lubuskiego Muzeum Wojskowego
- dioramy grup rekonstrukcyjnych (Grupa Operacyjna Maxxim, GRH 19 Panzergrenadier Regiment, GRH Task Force Papa Bear, GRH Bagram 345)
- prezentacja pojazdów wojskowych z kolekcji prywatnych (replika pojazdu pancernego Sd. Kfz 222 „Gretchen”, samochody wojskowe VW Kübelwagen oraz VW Schwimmwagen)
- obóz rycerski (Bractwo Rycerskie Syrokomla)
- stoisko gastronomiczne z wojskową grochówką i kiełbaskami
- iluminacja ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego
- stoiska handlowe

Jubileusz chóru Koncert z okazji pięciu lat działalności da Chór Szkoły Muzycznej YAMAHA.
Muzeum Ziemi Lubuskiej, niedziela, 17.00, wstęp wolny.

Malarskie impresje Obrazy zaprezentuje Katarzyna Szurkowska - absolwentka Instytutu Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Galeria Pro Arte, dziś, 18.00 - wernisaż.

Gęba śmiechu pełna Rozbawi Stowarzyszenie Improwizatorów Cypel: Ada Borek (Nowaki), Tomasz Łupak i Jarek M. Sobański (Zachodni), Michał Zenkner (K2).
Klub Gęba UZ, poniedziałek, 21.00, 7 zł.

Magdalena Idzik (mezzosopran), Orkiestra Symfoniczna FZ pod batutą Czesława Grabowskiego wykonają m.in. „Czarodziejską miłość” M. de Falli, „Popołudnie fauna” C. Debussy’ego, francuskie arie operowe.
Filharmonia Zielonogórska, dziś, 19.00, bilety: 40/35 zł.

Festyn rodzinny w SP-6
Szkoła Podstawowa nr 6 zaprasza na Festyn Rodzinny z warsztatami, pokazami, malowaniem twarzy.
SP-6, nowa siedziba przy ul. św. Kingi (jeszcze Gim-6), sobota, 11.00-14.00.

Podróż do dawnych Indii bogato ilustrowana
Biblioteka Norwida z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza w sobotę od 20.00 do 23.00 na cykl imprez pod hasłem „Podróże – historyczne, fantastyczne, bliskie, dalekie, małe i duże”. W Muzeum Ilustracji Książkowej będzie można przenieść się do świata dawnych Indii, zamieszkałych przez radżów, braminów i zaklęte w zwierzęta księżniczki. A w podróż zabierze Marianna Jagoda – artystka z sukcesami zajmująca się tworzeniem ilustracji książkowej i projektowaniem graficznym. W programie też m.in. wyklejanki makaronowe, odbijanie grafik, rebusy, zagadki.
WiMBP, Muzeum Ilustracji Książkowej, al. Wojska Polskiego, sobota, 20.00 - 23.00, wstęp wolny.

W sobotę i w niedzielę - Konwaliowy Turniej Tańca! Kilkaset par zawiruje na parkiecie i oczaruje widzów
Szkoła Tańca Gracja zaprasza na Konwaliowy Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, połączony z Grand Prix Polski, gdzie najlepsze polskie pary rywalizują o nominację do Mistrzostw Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. - Zaprezentują się u nas tancerze ze wszystkich kategorii wiekowych - od malucha, poprzez młodzież, dorosłych aż do seniorów - zachęca Magdalena Dziubińska z ST Gracja. - Spodziewamy się, że każdego dnia turnieju na parkiecie pojawi ok. 250-300 par.
Hala CRS, ul. Sulechowska: Sobota, 20 maja, bloki: 9.00, 12.00, 15.30, 18.00: dzieci, młodzież, Pro-Am, Grand Prix Polski Seniorów.
Niedziela, 21 maja, bloki: 10.00, 13.00, 17.00: młodzież, Grand Prix Polski (Standard & Latin): junior I, junior II, młodzież, dorośli.

Marta Pohrebny (Teatr PiiiP z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury) wystąpi w monodramie „Słodka” w reż. Małgorzaty Paszkier – Wojcieszonek, na podstawie książki „Słodka Darusia” Marii Matios. Po spektaklu - spotkanie z autorką.
ZOK, Hydro(za)gadka, 24 maja, 19.00, wstęp wolny.

Świdnica

Wojownicy brązu i żelaza
W Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w sobotę - cykl imprez pod hasłem „Archeologia Wojny”, m.in.: wykłady na temat różnych aspektów prowadzenia wojny w dziejach człowieka (łowcy i wojownicy epoki kamienia, wojownicy brązu i żelaza, Barbarzyńcy i Słowianie, Rajtarzy, Muszkieterowie, Grenadierzy), pokaz rycerski, rekonstrukcje archeologiczne, zajęcia plastyczne dla dzieci. Piknik na trawie, grill i napoje.
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, sobota, 20 maja, 17.00 - 22.00, wstęp wolny.

Drzonów

Rycerskie potyczki
W programie plenerowej imprezy w Lubuskim Muzeum Wojskowym, w sobotę, m.in.: otwarcie wystawy „Broń pancerna w muzeach skandynawskich w obiektywie portalu Militarne Podróże”, iluminacja eksponatów plenerowych, inscenizacje batalistyczne, prezentacje pojazdów historycznych, potyczki rycerskie, dawne tańce, wywiad z katem, stoisko z wojskową grochówką.
Lubuskie Muzeum Wojskowe, sobota, 18.00 - 23.00, wstęp wolny.

Żary

W sobotę 13 maja w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach, odbędzie się noc muzeów. Muzeum będzie otwarte już od 12.00 dla wszystkich mieszkańców regionu. Od godz. 16.00 do 19.00 odbędą się warsztaty z malowania porcelany. O 17.00 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu ,, Historia żarskiej porcelany ''. Wszyscy miłośnicy kina niemego i Charliego Chaplina będą mieli okazję zobaczyć film pt. ,,Charlie żołnierzem''. Start o 21.00. A już o 22.00 wybierzemy się z przewodnikiem na nocny spacer po Żarach. Wstęp wolny!

Zabór

Z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich - piknik. W programie: „wielkie gotowanie” 500 porcji lubuskiego gulaszu, atrakcje dla całych rodzin.
Lubuskie Centrum Winiarstwa, sobota, 20 maja, 12.00 - 17.00, wstęp wolny.

Lubrza

Trubadurzy wystąpią na finał IV Festiwalu Piosenki Żołnierskiej „Złoty Nenufar 2017”. Przesłuchania o 12.00. O 14.00 - Lubuski Oddział Kawalerii, 16.00 przemarsz i koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania, 18.00 - kwartet smyczkowy Con Amabile.
Plac Wdzięczności, sobota, 20 maja, wstęp wolny.

Skwierzyna

Charytatywna Zumba To będzie II Charytatywny Maraton z Zumbą! Pieniądze zbierane będą na podopiecznych Fundacji Serce na Dłoni: Tomka, Milenę, Fabiana i Hanię. Maraton odbędzie się podczas festynu. Jedną z atrakcji będzie loteria fantowa.
Gimnazjum, sala gimnastyczna, sobota, 16.00, cegiełki od 10 zł.

Sulechów

W programie Dni Sulechowa m.in.: a Dziś: Polsko-Niemiecki Dzień Winiarza na winnicy Winnogóra w Górzykowie, 15.00; IV Drużynowy Turniej Gry w Kręgle, Motel Texicana, 16.00. a Sobota: I Jazzowy Rejs Odrą statkiem „Laguna”, Cigacice, 18.00; Sulechowski Turniej Łuczniczy, podzamcze, 12.00; Zlot Pojazdów Zabytkowych i Motocykli, 14.00; VIII Prezentacje „Nadodrzańskie Skarby”, park, 16.00: Namiot Winiarza, pokazy Jednostki Strzeleckiej 4046 i Grupy Historycznej, koncerty: New Message, 19.50, gwiazda święta - grupa Pectus, 21.00.

zespół Pectus
W programie Dni Sulechowa gwiazdą będzie zespół Pectus. brak

Iłowa

W programie Święta Parku Dworskiego: dzieci zasadzą rośliny, a zabawiać je będzie klaun Ojejku, pokaz klubu karate Oyama i pierwszej pomocy (strażacy OSP w Iłowej). O 17.00 występ kabaretu Rewers.
Park Dworski, sobota, 20 maja, 12.00, wstęp wolny.

Kłodawa

Majówka z Norbim i Wiśniewskim Program Kłodawskiej Majówki: 12.00, ecofestyn; 14.00, Jarzynowa Olimpiada; 15.30, bieg szlakami jez. Kłodawskiego; 19.00, koncert Norbiego; 20.00, koncert Michała Wiśniewskiego; 21.30, fire show; 21.45, koncert Koy; 23.00, koncert Cover.
Plac przy jeziorze, sobota, od 12.00, wstęp wolny.

Troje
Występ Michała Wiśniewskiego i Norbiego uświetni weekend w Lubuskiem. Przemyslaw Swiderski

Kożuchów

W sobotę, 20 maja, o godzinie 13.00 z kożuchowskiego Rynku wyruszy czwarty etap 25. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Bałtyk -Karkonosze Tour. Historia organizacji wyścigu „Bałtyk Karkonosze Tour” sięga 1993 roku. Jej inicjatorami byli działacze Towarzystwa Cyklistów „Sudety” w Wałbrzychu. Z upływem lat wyścig stał się bardzo popularną imprezą i żeby go jeszcze bardziej uatrakcyjnić organizatorzy postanowili począwszy od 1997 roku organizować wyścig „Bałtyk – Karkonosze Tour” od morza do gór. Od blisko 25 lat startują w wyścigu wszystkie polskie grupy zawodowe oraz reprezentacje narodowe i ekipy zagraniczne, m.in. z: Szwajcarii, Holandii, Maroka i Luksemburga.

W sobotę, 20 maja, od godz. 11.00 goście będą mogli bezpłatnie zobaczyć wszystkie zamkowe komnaty, korytarze, dziedziniec - wraz z machinami oblężniczymi, piwnice, wieżę i inne tajemnicze miejsca. W godzinach wieczornych na zamkowym międzymurzu będzie grill przy dźwiękach muzyki dawnej. To program, na który zaprasza Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Wschowa

W sobotę, 20 maja w Muzeum Ziemi Wschowskiej odbędzie się Noc Muzeów. W świat pięknie zdobionych, kaligrafowanych sztambuchów wprowadzi zwiedzających dyrektor Muzeum Ziemi Wschowskiej i kuratorka wystawy Marta Małkus. W rezydencji jezuickiej, jak co roku, otworzymy Edukacyjne Poddasze. Odbędą się na nim magiczne warsztaty z Kaliną Patek i jej teatrem ilustracji Kamishibai. Zaproszone są dzieci z opiekunami i młodzież na godzinę 16.00 lub 18.00. – Ta propozycja jest częścią projektu „Małe miasto wielkich przeżyć – kreatywne warsztaty i przewodnik po Wschowie” dofinansowanego w programie Patriotyzm Jutra – zachęca Magdalena Birut, specjalista do spraw edukacji w Muzeum Ziemi Wschowskiej. – Zachęcamy również do skorzystania z nowej propozycji muzeum i zwiedzania naszych ekspozycji z Kartą Wizyty Małego Gościa, która prowadzi muzealną ścieżką w ciekawy, intrygujący sposób nawet najmłodszych gości. Do pobrania w recepcjach.

Noc Muzeów odbędzie się w godzinach 16.00 – 23.00. Osobny program będzie w rezydencji jezuickiej przy pl. Farnym, w kamieniczkach przy pl. Zamkowym i lapidarium rzeźby nagrobnej.

W niedzielę, 21 maja we Wschowie odbędą się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczną się mszą św. w kościele farnym o godz. 13.00. Po mszy nastąpi przemarsz kolumny prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą, działającą przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej. O godz. 14.15 na wschowskim rynku odbędzie uroczysty apel. O godz. 15.30 zacznie się blok artystyczny, będą występy Zespołu Mażoretek „Finezja” oraz przedszkolaków. Przygotowano także pokazy sprzętu strażackiego, naukę pierwszej pomocy, pokazy gaszenia pożaru oleju na patelni (godz. 16.00, 17.00, 18.00). Będzie też strażacka grochówka.

Sława

Stowarzyszenie Twórcze Horyzonty i Sławskie Centrum Kultury i Wypoczynku zapraszają na "Spotkania z filmowcami" w Sławie. We wtorek, 23 maja, o godzinie 18.00 w Domu Kultury w Sławie w ramach "Spotkań z filmowcami" gościem będzie Agnieszka Żulewska. Spotkanie poprzedzi projekcja filmu "Demon" Marcina Wrony, w którym aktorka zagrała

pierwszoplanową rolę. Inicjatywa dofinansowana przez powiat wschowski i gminę Sława. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

W piątek, 26 maja, o godz. 17.00 w Domu Kultury w Sławie przy ul. Głogowskiej 5 zaczną się ostatnie, czwarte eliminacje do finału XVII Festiwalu Piosenki "Śpiewać może każdy" Sława 2017. Festiwal jest konkursem o zasięgu ponadregionalnym.

W niedzielę, 28 maja zaplanowane są kolejne „Spotkania z podróżnikiem”. W Domu Kultury w Sławie zacznie się o godz. 16.00, a w Domu Kultury w Krzepielowie o godz. 18.30. Gościem będzie Weronika Mliczewska, która opowie o swojej „Podróży za marzeniami”.

Szlichtyngowa

W sobotę, 27 maja na placu festynowym w Parku Górczyńskim odbędą się Dni Szlichtyngowej.
11.00 – msza z okazji 70-lecia przedszkola publicznego w Szlichtyngowej
12.00 – uroczyste nadanie imienia i otwarcie placu zabaw w przedszkolu
15.00 – występy artystyczne dzieci przedszkolnych
16.00 – przedstawienie w wykonaniu uczniów SP w Jędrzychowicach
16.30 – występy artystyczne dzieci z SP w Starych Drzewcach
17.15 – oficjalne rozpoczęcie Dni Szlichtyngowej
17.25 – pokaz tańca w wykonaniu dzieci z SP im. Jana Pawła II w Szlichtyngowej
17.50 – występ lokalnych artystów Marty Mika i Jakuba Wasilewskiego
19.00 – Shadows Collide with people ze Starych Drzewiec
20.15 – występ gwiazdy wieczoru – Redis
22.00 – zabawa taneczna – gra zespół Hades
22.30 – pokaz ognia w wykonaniu Ghost Fire
3.00 – zakończenie imprezy

Imprezy towarzyszące: w godz. 15.00-19.00 – gry i zabawy dla dzieci prowadzone przez animatorów; 16.30 – w Parku Górczyńskim Zawody Strzeleckie z broni pneumatycznej. Ponadto: gastronomia, dmuchane zamki.

Nowa Sól

W sobotę, 27 maja, o godz. 13.00 w Biblusiu – dziecięcym oddziale miejskiej biblioteki odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem czytana będzie książka pt. „Mój przyjaciel szejk w Stureby" Ulfa Starka. Natomiast w środę, 31 maja, o godz. 17.00 w czytelni regionalnej zacznie się Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Czytany będzie ,,Słowik" Kristin Hannah. Zajęcia poprowadzi Agata Wojtkowiak.

W poniedziałek, 29 maja, o godz. 16.00 w czytelni regionalnej miejskiej biblioteki odbędzie się kawiarenka szachowa. Zajęcia poprowadzi Edward Polański.

Imprezy Sportowe

ŻUŻEL

Ekstraklasa: Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno. Niedziela - 19.00

PIŁKA NOŻNA

IVliga, grupa lubuska, sobota: Steinpol Ilanka Rzepin – Piast Karnin Gorzów - 15.00; Sprotavia Szprotawa - Odra Górzyca - 16.00; Dąb Balcerzak i spółka Sława - Arka Nowa Sól, Santos Świebodzin – Czarni Browar Witnica, Spójnia Ośno Lub. – Budowlani Lubsko, Stilon Gorzów – Odra Bytom Odrz., ZAP Syrena Zbąszynek – Meprozet Stare Kurowo - wszystkie o 17.00; niedziela: TS Przylep – Korona Kożuchów – 11.00; Formacja Port 2000 Mostki – Lubuszanin Drezdenko – 15.00.

Grupa wielkopolska sobota: Warta Międzychód – Iskra Szydłowo – 17.00.

KOSZYKÓWKA

Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorek, hala Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Chopina w Gorzowie: sobota, mecz o 7. miejsce - 11.00 (A4 -B4: czwarty zespół grupy A z czwartą drużyną grupy B); spotkanie o 5. pozycję - 13.00 (B3-A3); półfinały: 16.00 (A2-B1), 18.30 (B2-A1). Niedziela: mecz o 3. miejsce (pokonane ekipy ze spotkań A2-B1 i B2-A1) - 11.30; finał (zwycięzcy meczów A2-B1 i B2-A1) - 14.00; zakończenie mistrzostw - 15.45.

Półfinałowy turniej mistrzostw Polski kadetów U16, hali MOSiR ul. Wyspiańskiego w Zielonej Górze, sobota, SKM Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra - MKS Polonia - 12.15; niedziela, SKM Zastal - Biofarm Basket Junior - 11.15.

TENIS

Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, korty MOSiR-u przy ul. Sulechowskiej w Zielonej Górze, sobota, finał gry poj. Mężczyzn - 9.30; finał gry poj. Kobiet - 11.30; finał gry mieszanej - 13.30; zakończenie - 15.00.

TENIS stołowy

Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży,, hala WOSiR-u w Drzonkowie, sobota - od 9.00; niedziela, finały - od 9.30.

Lekka Atletyka

Bieg po uśmiech dziecka, start i meta: przystań na kilometrze Santok, sobota - 12.00.

II Bieg rodzicielstwa zastępczego, start i meta: ul. Wał Okrężny w Gorzowie (przy siedzibie klubu Admira), niedziela - 12.00.

Siatkówka
II Turniej o puchar firmy Solvay XVII Grand Prix Gorzowa w plażówce: boiska „Kukuła” przy ul. Czereśniowej w Gorzowie, niedziela - 11.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska