MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital to powołanie

DARIUSZ CHAJEWSKI 0 68 324 88 36 [email protected]
Po kilkuset latach zakony rycerskie i historia wypraw krzyżowych ponownie wróciły do... mody. Zasługa w tym filmowców, którzy nakręcili "Królestwo niebieskie” (na zdjęciu - film dostępny na DVD) i "Kod da Vinci” (premiera 19 maja).
Po kilkuset latach zakony rycerskie i historia wypraw krzyżowych ponownie wróciły do... mody. Zasługa w tym filmowców, którzy nakręcili "Królestwo niebieskie” (na zdjęciu - film dostępny na DVD) i "Kod da Vinci” (premiera 19 maja). CinePix
W ten weekend do Łagowa zjadą spadkobiercy Zakonu Kawalerów Maltańskich. Wprawdzie zdjęli zbroje, ale starają się nie sprzeniewierzać zakonnej regule. Żyć w prawdzie, mieć wiarę, być szczerym i... wielkodusznym.

Czy znacie kinowy szlagier "Królestwo niebieskie"? Historia Zakonu Maltańskiego do złudzenia przypomina filmowy scenariusz. Suwerenny Rycerski Zakon Świętego Jana Jerozolimskiego Szpitalników zwany Rodyjskim i Maltańskim jest najdłużej istniejącym zakonem rycerskim. Wywodzi się od bractwa założonego w Jerozolimie około połowy XI wieku. W pobliżu Grobu Świętego zbudowali opactwo, a w nim hospicjum dla pielgrzymów...

Szpital to powołanie

Podczas pierwszej wyprawy krzyżowej bractwo przerodziło się w zakon szpitalny. Bracia ślubowali czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, a także opiekę nad chorymi. Zakon spełniał dwie funkcje - bronił chrześcijan przed muzułmanami oraz niósł pomoc chorym, rannym i pielgrzymom.
Po upadku Akki w 1291 r. zakon przeniósł się na Cypr. Jego flota stała się podstawą militarnej potęgi. W 1309 r. wraz ze statkami genueńskimi opanował wyspę Rodos, gdzie zakon uzyskał suwerenność. Rycerzy Św. Jana zaczęto wówczas nazywać Kawalerami Rodyjskimi. Kres ich panowania nastąpił w 1522 r., kiedy to Turcy, po ciężkich walkach, zdobyli wyspę.
Po siedmiu latach tułaczki cesarz Karol V przekazał rycerzom w lenno wyspy Maltę i Gozo. W zamian za to zobowiązywali się oni przekazywać jemu i jego następcom każdego roku sokoła. Wówczas też zaczęto nazywać zakon... maltańskim.
Ostatecznie siedzibą jego władz stał się w 1834 r. pałac w Rzymie. Ze względu na suwerenność zakonu, siedziby położone na terenie Włoch posiadają status eksterytorialny.
Wygaśnięcie funkcji militarnej przyczyniło się do odnowy działalności charytatywnej i szpitalniczej. Kawalerowie nieśli pomoc ofiarom klęsk żywiołowych i wojen. Dziś ich specjalność to działalność dobroczynna, ale także religijna i dyplomatyczna.

Łagów był maltański

Początki działalności zakonu na ziemiach polskich sięgają XII wieku, kiedy to książę sandomierski Henryk nadał rycerzom Zagość k. Wiślicy. Obsługiwali oni wówczas szpitale i hospicja dla ubogich. W połowie wieku XIV stali się właścicielami lubuskiego Łagowa. Wkrótce przystąpili do budowy zamku i umieścili tu siedzibę komandorii, która obejmowała rozległą okolicę z 18 wioskami (wśród nich dzisiejsze Templewo, Wielowieś, Boryszyn) i miastem Sulęcinem jako schedę po kasacie Zakonu Templariuszy.
Wtedy też na polecenie władców brandenburskich joannici łagowscy konwojowali kupców przemierzających tak zwany Trakt Polski, wędrujących do Międzyrzecza. Nie czynili tego jednak bezinteresownie. Według informacji z 1505 roku mieli otrzymywać za to opłatę - 9 groszy za konia użytego w ciągu dnia w tym celu, poza tym odszkodowanie za każdego zabitego konia i chłopa.
Dziś Związek Polskich Kawalerów Maltańskich oraz powołane przez niego organizacje prowadzą szereg działań dobroczynnych w kilkudziesięciu miastach Polski. Praca Związku Polskich Kawalerów Maltańskich obejmuje: działalność charytatywną, pierwszą pomoc przedmedyczną i medyczną, pielgrzymki i obozy dla dzieci i młodzieży, operacje związane z sytuacjami kryzysowymi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska