Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukamy lubuskich rekordów

(decha)
Kolorowe jeziorka w okolicy Łęknicy to największe w Polsce pojezierze antropogeniczne.
Kolorowe jeziorka w okolicy Łęknicy to największe w Polsce pojezierze antropogeniczne. Dariusz Chajewski
Mamy najdłuższy metalowy most na rzece, największą morenę i najgrubsze drzewo, które jesienią pachnie piernikiem...

Pierwszą porcję lubuskich rekordów przysłał nam geograf Mieczysław Wojecki. Oj, mamy z czego wybierać. Zatem Łuk Mużakowa jest największą w Polsce i na świecie moreną czołową. Pochodzi z okresu zlodowacenia średkowoeuropejskiego i ma kształt podkowy o długości 40 km i szerokości od trzech do pięciu. Skoro jesteśmy już w tej okolicy obejrzyjmy kolorowe jeziorka. To największe w Polsce pojezierze antropogeniczne, czyli powstałe w wyniki działalności człowieka.

W podnowosolskich Stanach odnajdziemy najdłuższy metalowy most na rzece zbudowany w 1905 roku przez zielonogórska firmę Beuchelta. Jest to jednotorowy most z przęsłami ze stalowych kratownic o długości 642 metrów i przęsłem nurtowym długości 100,01 m.

W Kosieczynie możemy podziwiać najstarszy drewniany kościół w Europie - powstał w 1389 roku, a więźbę dachową wykonano w 1417 roku. W Sławie znajdziemy najgrubszą (3,7 m) i najwyższą (23 m) sosnę czarną, a w Bobrówku największy w Lubuskiem głaz narzutowy - 7,9 m długości, 3,9 szerokości i 1,2 wysokości. Najgrubsza w Europie, 250-letnia morwa biała, rośnie w Sulechowie (412 cm obwodu, 18 m wysokości), a najmniejszy krzyż pokutny możemy podziwiać w Jasieniu koło Lubska (37 cm). Wędrujmy dalej.

Lapidarium rzeźby nagrobnej we Wschowie to najstarszy zachowany ewangelicki cmentarz w Polsce, a gajecznik japoński podkrośnieńskiej w Brzeźnicy jest najgrubszym drzewem tego gatunku w Polsce (3,07 m obwodu). Jesienią liście tego drzewa pachną słodkim piernikiem, stąd Niemcy nazwali je Kochenbaum.

I coś z innej "parafii". Najdłuższą pracę doktorską "Greccy uchodźcy polityczni w Polsce w latach 1949-1975 (geneza, stosunki społeczne, kierunki politycznego działania) napisał właśnie Mieczysław Wojecki. Liczyła... 649 strony formatu A4...

Czekamy na kolejne lubuskie rekordy i odnotowujemy nie tylko te, które "mówią", że jesteśmy najlepsi w Polsce lub w Europie. Zależy nam także na takich, które obrazują nasze regionalne "naj". Bo czy Bukowiec jest rzeczywiście najwyższym wzniesieniem, podszprotawska wieś Długie to najdłuższa wieś, a gubińska fara pozostaje największą świątynią? A może wiecie, w którym z lubuskich bloków mieszka najwięcej osób?

Szukamy najwyższego i najniższego Lubuszanina lub butelki najstarszego wina... Największego złowionego suma, osoby z najdłuższym nazwiskiem lub najkrótszym imieniem. Gdy już zbierzemy te wszystkie "naj" stworzymy z tego naszą regionalną księgę rekordów, a najciekawsze propozycje opiszemy w "GL".

Czekamy na listy i fotografie: Redakcja "Gazety Lubuskiej, Zielona Góra 65-042, Aleja Niepodległości 25; [email protected], 68 324 88 79 lub 68 324 88 80.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska