Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz pracy? Pokaż, że ci zależy

opracował: kok
Klaudia Misior. Mieszka w Gorzowie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu i studia z zakresu zarządzania kadrami w Poznaniu. Jej hobby to taniec, muzyka, książki o tematyce psychologicznej, filmy katastroficzne (fot. Krzysztof Korsak)
Klaudia Misior. Mieszka w Gorzowie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu i studia z zakresu zarządzania kadrami w Poznaniu. Jej hobby to taniec, muzyka, książki o tematyce psychologicznej, filmy katastroficzne (fot. Krzysztof Korsak)
Rozmowa z Klaudią Misior, kierownikiem działu rekrutacji w firmie Audit Doradztwo Personalne z Gorzowa.

- Da się w ogóle odpowiedzieć na pytanie „jak znaleźć pracę”?

- Nie ma tak naprawdę recepty na znalezienie dobrej pracy. Trzeba po prostu chcieć pracować. Należy zacząć od przygotowania CV (więcej w ramce - red.) i być bardzo aktywnym na rynku pracy, np. poprzez śledzenie gazet czy portali internetowych, nawiązywanie kontaktów osobistych i telefonicznych. Bardzo pomocne w poszukiwaniu pracy mogą okazać się biura doradztwa personalnego i kontakt z rekruterami, którzy kojarzą kandydata z potencjalnym pracodawcą. Praca sama do nas nie zapuka.

- Po studiach najlepiej od razu uderzać w wymarzone miejsce zatrudnienia czy zaczynać od jakiejkolwiek roboty?

- Tutaj też nie ma reguły. To wszystko zależy od oczekiwań kandydata. Jeśli absolwent marzy o pracy np. w firmie produkcyjnej, często musi rozpocząć swoją karierę nawet od darmowego stażu, który pozwoli poznać firmę i charakter pracy. Firma, zatrudniając absolwenta, musi często zainwestować w jego edukację i szkolenia, żeby przygotować go do pracy na danym stanowisku. Jak ktoś marzy o pracy w dziale księgowości, może zacząć początkowo od stażu w dziale finansowym i stopniowo nabywać praktykę, którą trudno uzyskać na studiach. Bardzo często wykonywana praca nie pokrywa się ze zdobytym wykształceniem. Można skończyć, np. AWF i być bardzo dobrym handlowcem. Ja w swoich rozmowach z potencjalnymi kandydatami często sugeruję i doradzam branżę, w której widziałabym danego absolwenta. Staram się wychwycić słabe i mocne strony kandydata i zalecam poszukiwania pracy zgodne z faktycznymi umiejętnościami i predyspozycjami osobowościowymi.

Czytaj też: Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

- Ciężko znaleźć pracę?

- Powiem tak: generalnie nie jest trudno, ale to wszystko zależy od chęci i umiejętności kandydata. Trzeba być bardzo aktywnym. Pracodawcy cenią sobie osoby ambitne, potrafiące zaangażować się w wykonywaną pracę. Postawa pasywna nie przyczyni się do sukcesu w jej poszukiwaniu. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się absolwenci kierunków technicznych. Ponadto osoby znające języki obce też są bardzo poszukiwane.

- Jaką postawę przyjąć w szukaniu pracy?

- Być zaangażowanym, aktywnym, szczerym. Pracodawca musi widzieć, że osoba jest zdeterminowana i faktycznie tej pracy szuka. Że chce się uczyć, zdobywać wiedzę. Trzeba być otwartym i bardzo elastycznym, bo tak naprawdę ukończenie studiów to jest dopiero początek drogi zawodowej. Praktykę zdobywa się małymi kroczkami. Ale sukces przy takiej postawie jest gwarantowany.

- Co cenią pracodawcy?

- Pracowitość, lojalność, zaangażowanie, uczciwość, kreatywność, skromność, elastyczność.

- Lepiej inwestować w naukę czy podjąć pracę?

- Zawsze warto inwestować w naukę. Jeżeli jest to możliwe. Lepiej zacząć od studiów dziennych. W miarę możliwości odbywać praktyki, staże, wymiany zagraniczne w firmach o podobnym profilu kształcenia. Taki absolwent po stażu czy praktykach ma zdecydowanie łatwiejszy start. Patrząc na dzisiejszych studentów i absolwentów można zauważyć niezwykle aktywną postawę zawodową. Rzadko w moje ręce trafia absolwent bez doświadczenia z tzw. czystym CV. Im wcześniej zaczyna się pracę, tym szybciej można zaistnieć. Najlepiej starać się o staż w firmie, z którą wiązalibyśmy swoją przyszłość po studiach. Pracodawcy coraz częściej stwarzają takie możliwości dla studentów.

Czytaj też: Jak analizować oferty pracy?

 

CV TO PIERWSZY KROK

Powinno być przejrzyste, czyste, bardzo opisowe, zawierające wszystkie informacje na temat edukacji czy doświadczenia zawodowego, posiadać preferencje, umiejętności, np. znajomość języka obcego czy komputera, a także zainteresowania. One uzupełniają obraz kandydata i czasami są bardzo ciekawe. Dobrze zawrzeć zdjęcie (zwykłe, np. z dowodu), bo daje obraz osoby, ale nie jest to konieczne. CV można uzupełnić o list motywacyjny.

BŁĘDY PRZY SZUKANIU PRACY

* Nieuczciwość - nie można naciągać, np. swojej znajomości języka obcego, bo później to i tak wychodzi. Lepiej powiedzieć: „Uczyłam/em się, zapomniałam/em, ale jak da mi pani/pan szansę, to ja sobie przypomnę, nadrobię”.

* Nieodpowiedni ubiór - strój ma być skromny, ale elegancki. Po takiej osobie widać, że jej zależy na pracy. W grę nie wchodzą „wyskokowe” kolory, ostry makijaż, czerwone paznokcie czy jeansy.

* Brak przygotowania do rozmowy - dobrze poczytać trochę o pracodawcy, a także, np. o technikach sprzedaży przy startowaniu na handlowca, bo na rozmowie można być poproszonym, np. o sprzedanie kubka.

* Postawa roszczeniowa - nie jest dobrze widziana. Lepiej wykazać się skromnością. Pokazać, że chce się uczyć, że chce się coś osiągnąć.

 

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska