MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ta droga potrzebuje porządnego remontu!

TOMASZ RUSEK 0 95 722 57 72 [email protected]
1 stycznia na nierównej i wąskiej trasie Gorzów - Różanki zginął 16-latek.
1 stycznia na nierównej i wąskiej trasie Gorzów - Różanki zginął 16-latek. fot. Kazimierz Ligocki
- Ile jeszcze osób musi tu zginąć, aby znalazły się pieniądze na remont tego pobojowiska zwanego drogą nr 22? - pytają internauci na naszej stronie www.gazetalubuska.pl. Chodzi im o trasę z Gorzowa na Strzelce.

Ta droga - krajowa dwudziestka dwójka - ujeżdżana jest każdego dnia przez samochody jadące tranzytem przez nasze miasto oraz przez mieszkańców Różanek, Zdroiska czy Strzelec, którzy pracują w Gorzowie. Każdego dnia przewalają się tędy tysiące aut osobowych i ciężarówek. W lipcu zeszłego roku w wypadku zginęły tu dwie osoby. Teraz w styczniu doszła jeszcze jedna ofiara...

Wąsko i niebezpiecznie

Prawda jest taka, że w pierwszym przypadku kierowca był pijany. W drugim 16-latek kierował bmw bez uprawnień. Co nie zmienia faktu, że nawierzchnia jest okropna. Dlatego internauta davopl przekonuje, że winna tragediom jest w równym stopniu co brawura ,,dziurawa i łatana droga''.

To faktycznie niebezpieczna trasa. Najgorzej jest na odcinku od Gorzowa do Nierzymia. Wąsko. Kapitalnego remontu nie było tu nigdy. Koleiny są gigantyczne, pobocza miejscami bardzo wąskie, a kawałek od drogi rosną potężne drzewa. To na jednym z nich w Nowy Rok zginął 16-latek. A do tego odcinek z miasta do Różanek to ładna prosta... Wielu lubi tu przygazować.
Jacek Zajączek, który od dziesięciu lat pokonuje tę trasę przynajmniej dwa razy dziennie, mówi krótko: - Ona woła o remont. To bardzo niebezpieczna droga. Wąska, nieprzystosowana do natężenia ruchu, jaki na niej jest.

Aż strach jeździć

Wielki remont trasy zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obiecywał nam już w 2007 r. Potem w 2008 r. Nic z tego nie wyszło. Wczoraj rzeczniczka GDDKiA Anna Jakubowska powiedziała nam, że modernizacja tej krajówki będzie najszybciej w latach 2010 - 2011. - W tym roku chcemy uzyskać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej - poinformowała nas urzędniczka.
Ale mniejsze prace zaplanowano jeszcze w tym roku. W sumie nowy asfalt pojawi się na niemal czterech kilometrach drogi, na najbardziej nierównych odcinkach, właśnie w okolicy Różanek. - Przetarg na te roboty chcemy ogłosić już w styczniu, najpóźniej w lutym. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 7 mln zł - dodaje A. Jakubowska.

Naczelnik drogówki Wiesław Widecki: - Bardzo dobra informacja. Ta trasa to najbardziej niebezpieczna droga na naszym terenie.

Nic się nie zmienia

Niedawno pan Bogdan, który pracuje w barze nieopodal jezdni, mówił nam o tej trasie: - Wszyscy tu pędzą, wyprzedzają na trzeciego, nie patrzą na rowerzystów czy pieszych. Co chwilę ktoś ostro hamuje albo ucieka na pobocze. Wypadki nic nie zmieniają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska