Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze i niezwykłe miejsca w naszych lasach: Odra potrafi oczarować turystów

Dariusz Chajewski
Odra to dziś ostatnia z wielkich rzek, która zachował naturalny czar.
Odra to dziś ostatnia z wielkich rzek, która zachował naturalny czar. fot. Tomasz Gawałkiewicz
Przyrodnicy zachwycają się powrotem Odry do natury. Martwi to nieco ekonomistów i specjalistów od transportu, ale turystów wprawia w osłupienie. Bo to ostatnia tak naturalna wielka rzeka Europy.

MOSTY ZIELONOGÓRSKIEJ FIRMY BEUCHELTA

MOSTY ZIELONOGÓRSKIEJ FIRMY BEUCHELTA

Mosty marki Beuchelt powstawały niemal hurtem. W latach 1876 - 1926 zielonogórska firma wybudowała 94 mosty na całym biegu Odry i na jej dopływach, a kolejne 403 mosty drogowe i kolejowe w całych Niemczech. Z mostu w Bytomiu Odrzańskim pozostały przyczółki. Dwa mosty są w Nowej Soli - w tym uchodzący za jeden z najcenniejszych naszych zabytków techniki most zwodzony. Kolejową i ufortyfikowaną przeprawę w Stanach. Właśnie trwają poszukiwania pieniędzy na jego remont, który umożliwi kursowanie kolejki retro. Kolejny jest w Cigacicach. Bardzo klimatyczny. W pobliżu warto obejrzeć mające chronić tę przeprawę bunkry Leśnej Góry. A popularny "kraciak" z Krosna Odrzańskiego pięć lat temu ubchodził swoje setne urodziny. Jest jeszcze most we Frankfurcie nad Odrą i wreszcie ten w Gorzowie...

Podczas naszej wakacyjnej wędrówki co chwilę znajdziemy się w nadodrzańskich lasach i na łęgach. Nic dziwnego to właśnie ta rzeka stanowi w znacznej mierze o naszej turystycznej atrakcyjności i... geografii. Przyrodnicy odkryli te walory już dawno i toczą nieustanną walkę o ich zachowanie nawet za cenę oskarżeń o paraliżowanie planów rozwoju okolicy i hamowanie ochrony przeciwpowodziowej.

Natura w dużej dawce

Nad Odrą mamy cały serial obszarów chronionych Odra 2000. Zaczynamy od okolic Nowej Soli, a dokładniej od obszaru zaczynającego się przy ujściu Baryczy, który obejmuje kompleks siedlisk charakterystyczny dla wolno płynącej rzeki nizinnej z malowniczymi stromymi skarpami brzeżnymi. Najbardziej efektowne są duże, doskonale zachowane i niemal naturalne partie lasów łęgowych. Warto odwiedzić chociażby dębiny w okolicy Przyborowa. Do tego duże partie starorzeczy z rzadkimi kotewkami orzecha wodnego i z zespołem salwinii, a także rozległe łąki zalewowe, zmiennowilgotne i świeże z wieloma rzadkimi gatunkami roślin i zwierząt...

Im dalej w dół rzeki tym atrakcyjniej. Zatem mamy jeszcze Kargowskie Zakola z łęgiem olchowo-jesionowym, rejon Krosna i Cigacic z największym kompleksem zalewowych i wilgotnych łąk w dolinie Odry, Krzesin i Osiecznicę z chronionym polderem. Wędrujemy Doliną Pliszki i podziwiamy Ujście Ilanki z mozaiką łąk zalewowych, szuwarów, starorzeczy, wiklin. Na zakończenie, na północy regionu mamy zalewowy obszar w okolicy Słubic i unikatowe Ujście Warty.

Parki daleko od miasta

W tym tygodniu dokładniej zwiedzimy rejon Krosna Odrzańskiego, Cybinki, Gubina i Słubic z Parkiem Narodowym Ujście Warty, Krzesińskim Parkiem Krajobrazowym i bocianią wioską w Kłopocie.

Park Narodowy Ujście Warty to teren dawnej delty rzeki Warty w ujściu do rzeki Odry. Jego powierzchnia wynosi 7.955,86 ha, otuliny - 10.453,99 ha. To jeden z najważniejszych terenów lęgowych ptaków wodnych i błotnych, w pierwszej piątce najcenniejszych tego rodzaju obszarów w Polsce, a zarazem uznany za obszar o wybitnych walorach w skali europejskiej. Stwierdzono tu lęgi ponad 140 gatunków ptaków. W rejonie Słońska mamy jeden z najważniejszych w całej Europie terenów podmokłych, rozciągający się na przestrzeni kilku tysięcy hektarów.

Przy okazji możesz zostać obywatelem... Rzeczypospolitej Ptasiej. To zupełnie nowa, unikalna w skali Polski inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Słońska "Unitis viribus", której celem jest klubowe zrzeszenie miłośników ptaków odwiedzających Słońsk.

Jedziemy na południe. Krzesiński Park Krajobrazowy obejmuje tereny pradoliny Odry i Nysy Łużyckiej o dużej wartości przyrodniczej i krajobrazowej. Na terenia Parku stwierdzono występowanie 155 gatunków ptaków, w tym wielu rzadkich i narażonych na wyginięcie: kulika wielkiego, błotniaka stawowego, gągoła, kani rudej. Najcenniejszym miejscem dla ptaków migrujących jest polder Krzesin - Bytomiec, gdzie w okresie wiosennych przelotów można obserwować stada ptaków liczące po kilkaset osobników.

Co przyniesie bocian

I tutaj mamy prawdziwą przyrodniczą perełkę - bocianią wioskę Kłopot. We wsi znajduje się około 40 gniazd bociana białego. Dla porównania w Danii mieszka kilka par lęgowych bociana białego, we Francji jest ich około 300. A w tej niewielkiej wsi w okolicy Cybinki odbywa lęgi około 20 par tych ptaków, a na niektórych dachach są nawet dwa gniazda. Tuż po wojnie w Kłopocie gniazdowały 1-2 bocianie pary.

Od lat sporo mówi się o polsko-niemieckim projekcie Zielona Wstęga Odra-Nysa. Z czasem ma stać się jednym z najatrakcyjnieszych obszarów przyrodniczych Europy. Zjeżdżają do nas specjaliści z całego świata, ornitolodzy mają kilka miejsc, do których pielgrzymują, a my nadal nie zdajemy sobie sprawy, jakie perełki leżą tuż obok nas, w zasięgu dłuższego spaceru...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska