MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tajemniczy ogród przy muzeum w Gorzowie odzyska dawny blask? Tak ma się zmienić!

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Muzealny ogród ma szansę na gruntowną rewitalizację.
Muzealny ogród ma szansę na gruntowną rewitalizację. LS Projekt
Unikatowy i czarujący. Taki jest muzealny ogród przy ulicy Warszawskiej w Gorzowie. Choć wciąż ma w sobie sporo uroku, to gołym okiem widać, że czas odcisnął na nim swoje piętno. Jest jednak szansa, że zabytkowy obiekt odzyska dawny blask. Ma przejść gruntowną rewitalizację.

Muzealny ogród to prawdziwa perełka

Zabytkowy ogród o powierzchni ponad trzech hektarów znajduje się przy dawnej willi Gustawa Schroedera, która obecnie jest siedzibą Muzeum Lubuskiego. Wytyczone alejki wiją się między drzewami i krzewami, a tych jest tam kilkadziesiąt gatunków, bo dobrze nasłonecznione miejsce sprzyja uprawie rzadkich roślin. Wystrój ogrodu wzbogacają też dawne i współczesne rzeźby. Spacerowicze mogą przysiąść na ławeczkach i podziwiać piękne widoki. To prawdziwa perełka oraz ewenement. I to na skalę europejską.

Takich ogrodów jest tylko kilka w całej Europie, więc nie jest perełka jedynie na skalę miasta, województwa czy kraju. To między innymi zasługa ciekawego ukształtowanie terenu, bo ogród jest położony na wzgórzu i pierwotnie, kiedy nie było to miejsce tak bardzo zalesione, rozpościerał się stąd piękny widok na panoramę miasta. Teraz zieleń nieco przesłania ten widok, ale za to rzadkie gatunki, które tutaj występują, czynią to miejsce wyjątkowym - mówi Ewa Pawlak, dyrektor Muzeum Lubuskiego.

Ciekawe jest jednak nie tylko położenie i wystrój muzealnego ogrodu, ale również historia tego miejsca.

Dawniej mieszkańcy willi spędzali tu bardzo dużo czasu. Zjeżdżały powozy konne, a w altanie na szczycie ogrodu odbywały się biesiady i różne uroczystości rodzinne. Był tu nawet kort tenisowy. Właściciel willi był botanikiem z zamiłowania, ale uprawiał też zioła i miał specjalne pomieszczenia, w których je hodował. Historia ogrodu jest naprawdę bardzo ciekawa, dlatego teraz ma on również wartości edukacyjne, które związane są z przeszłością tego miejsca oraz jego walorami przyrodniczymi - dodaje Ewa Pawlak.

Tajemniczy ogród odzyska dawny blask

Obiekt powstał ponad sto dwadzieścia lat temu i choć wciąż zachwyca swoim urokiem, to czasy świetności ma już dawno za sobą. Plany na rewitalizację tego miejsca są od kilku lat. Powstała nawet potrzebna dokumentacja i udało się zdobyć niezbędne pozwolenia. Problemem był jednak brak pieniędzy na taką inwestycję. Teraz muzealnicy wracają do pomysłu.

Mamy przygotowaną pełną dokumentację, która powstała już kilka lat temu, a w jej skład wchodzi między innymi studium konserwatorskie i architektoniczne. Nad tą dokumentacją pracowało grono ekspertów i na podstawie tych dokumentów został sporządzony wstępny kosztorys. Wówczas inwestycję wyceniono na ponad osiem milionów złotych. Teraz zamierzamy zlecić aktualizację tego kosztorysu, ponieważ z pewnością ta cena będzie dużo wyższa. Mamy jednak nadzieję, że uda się pozyskać na ten cel środki unijne - mówi Ewa Pawlak.

W ramach rewitalizacji przewidziano zagospodarowanie zabytkowego ogrodu wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, budową przyłącza wodociągowego, systemem nawadniania oraz oświetleniem zewnętrznym. W planach jest budowa pawilonu widokowego, szklarni, domku tenisowego z pergolą, kortu tenisowego i elementów małej architektury oraz przebudowa wewnętrznych alejek, budynku gospodarczego i budynku kotłowni. Oprócz tego wyremontowany zostanie budynek schronu przeciwlotniczego, schody, mury oporowe, mostek, fontanna i altana.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska