MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowite Lubuskie. Codziennie przybywa informacji o pięknych miejscach w regionie. Zobacz wybrane fotografie

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Rozwijanie lubuskiej turystyki to pasja Łukasza Kozłowskiego. Zobacz w galerii 15 zdjęć publikowanych w ostatnich dniach w grupie Niesamowite Lubuskie i dołącz do grupy, zobacz jeszcze więcej pięknych miejsc >>>
Rozwijanie lubuskiej turystyki to pasja Łukasza Kozłowskiego. Zobacz w galerii 15 zdjęć publikowanych w ostatnich dniach w grupie Niesamowite Lubuskie i dołącz do grupy, zobacz jeszcze więcej pięknych miejsc >>>Katarzyna Naworol
– Celem jest pokazać piękne miejsca, a nie piękne zdjęcia, to profil nie dla samych fotografów, ale dla ludzi po prostu – wyjaśnia Łukasz Kozłowski, który ponad sześć lat temu założył na Facebooku profil Niesamowite Lubuskie. W czym tkwi popularność tego miejsca w Internecie, które ma grubo ponad 100 tysięcy użytkowników i milion odsłon miesięcznie?

„Jak na egzotycznej wyspie” – komentuje zdjęcie pani Wioletty, pani Renata. Ktoś inny dodaje: „Wygląda niczym Dalmacja”. A to jezioro Lipie w miejscowości Długie, między Strzelcami Krajeńskim, a Dobiegniewem. Również w piątek ukazały się zdjęcia z drona pana Grzegorza. „Cudny widok wąskiej wstążki, która tworzy to rozlewisko” – napisała pani Róża, a wiele innych osób polubiło zdjęcia. Pani Mania przyznała, że „szkoda tych zanikających małych jezior”. Chodzi o niewielkie jeziorko Konotop. – Akwen położony w gęstwinie leśnej, między jeziorem Dziarg, a miejscowością Kłodnica, przez które przepływa rzeka Konotop – opisał autor.

Internauci polecają Lubuskie

Można zobaczyć więcej mało znanych jezior i mniejszych miejscowości, wartych odwiedzenia. Są też nowe zdjęcia ścieżki geoturystycznej, która uzyskała tytuł Światowego Geoparku UNESCO, czyli Dawną Kopalnię Babinę koło Łęknicy.

– Brakowało mi miejsca w którym ludzie będą wymieniać się doświadczeniami i poleceniami w kontekście potrzeby promowania regionu, w który potencjał bardzo mocno wierzę. To moja mała cegiełka w tym zakresie – przyznaje Łukasz Kozłowski, który 1 lutego 2018 roku założył na Facebooku profil Niesamowite Lubuskie. Dzisiaj działa też strona Instagramie. Założyciel tego miejsca w internecie nie chce się przechwalać, ale widać po ilości postów, komentarzy, polubień i udostępnień, jak ludzie reagują na ten pomysł.

Liczba użytkowników przekroczyła 135 tysięcy osób. To Lubuszanie w ok. 85 procentach, kilkanaście procent to mieszkańcy innych regionów.

– Te osoby mogą być ambasadorami Lubuskiego. Widząc, jak nasz region wygląda, mogą przyjechać i zachęcać do tego swoich znajomych. Zakres oddziaływania grupy jest niemierzalny. Jest to potężne narzędzie na wielu płaszczyznach, niektóre dzisiaj nie do końca umiemy nazwać, ale już przysłużyło się do promocji wewnątrz regionu i na zewnątrz. Ludzie polecają miejsca przez pokazywanie pięknych fotografii albo przez opisy tego, czym byli mile zaskoczeni. Możemy mieć pewność, że polecając dane miejsce, naprawdę uważają, że jest ono niesamowite – tłumaczy Ł. Kozłowski, który w tym roku znalazł się w setce najbardziej wpływowych ludzi branży turystycznej największego branżowego portalu Wasza Turystyka. Jest zastępcą dyrektora Miejskiego ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowej Soli. Od 10 lat szefuje stowarzyszeniu Odra dla turystów.

Profil Niesamowite Lubuskie unika komercji. Założeniem jest publikowanych szczerych poleceń użytkowników. A tych wciąż przybywa, codziennie po kilkanaście lub kilkadziesiąt osób. Są zapraszani przez znajomych albo sami się zgłaszają, bo chcą odkrywać nasz region.

Kozłowski zauważa, że grupa działa nie tylko, jako społeczność poprzez polecanie miejsc wartych uwagi, jest też formą przewodnika po Lubuskiem. Powstało bardzo pojemne archiwum tysięcy postów i setek tysięcy zdjęć.

Czytaj też:

Milion odsłon dziennie

Posty w grupie Niesamowite Lubuskie generują milion odsłon miesięcznie. Łukasz Kozłowski nazywa grupę też lubuskim Facebookiem, tak dużo publikowanych jest codziennie postów. Byłoby znacznie więcej, gdyby nie odsiewał znaczącej części. Ale przekonuje, że robi to dla dobra grupy, bo liczy się jakość i merytoryka, a to cenią użytkownicy, i taki był pomysł na tę grupę.

– Akceptuję każdy jeden post po sprawdzeniu pod kątem jakości zawartości. Średnio dziennie jest ok. 100 prób publikacji, przechodzi jedna dziesiąta. Odsiew jest ogromny – przyznaje administrator. – Ale jak widać pomysł na rozwój grupy okazał się trafiony. Stawiam na jakość postów, lubuskość i wartość merytoryczną. Nie chodzi o informowanie o wszystkim. Ale pojawiają się te same rzeczy z różnych ujęć. Sześć lat to na tyle dużo czasu, że już pokazaliśmy wszystko i pewnie się powtarzamy, ale dochodzą nowe wydarzenia. Ludzie nadal chcą publikować i dołączać do grupy. To potwierdza, że przyjęta strategia rozwoju społeczności jest dobra.

Zobacz też wideo: W Polsce będzie więcej parków narodowych?

od 12 lat

Kto może dołączyć do grupy?

Do grupy Niesamowite Lubuskie dołączyć może każdy profil, prywatny i firmowy. Dołączając trzeba zaakceptować regulamin, który nadaje ramy działania, zakłada zachowanie przez użytkowników kultury osobistej i wysoką jakość postów. Co można publikować? – Celem jest pokazać piękne miejsca, a nie piękne zdjęcia. To profil nie dla samych fotografów, ale dla ludzi, którzy szukają nowych inspiracji turystycznych – podkreśla założyciel.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska