MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendarne Kino Świteź doczeka się następcy? Łagów czeka na to od lat. Co zrobią władze?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Wideo
od 12 lat
Łagów, ul Chrobrego 22 – to tu mieści się Kino Świteź. Niegdyś gospodarz Lubuskiego Lata Filmowego, które w swoich fotelach pamięta liczne gwiazdy polskiego ekranu. Dziś ruina, do której strach się nawet zbliżyć. Czy to miejsce ma szansę odzyskać dawną świetność? 

Temat legendarnego Kina Świteź powraca niemal każdego roku, przy okazji rozmów o Lubuskim Lecie Filmowym. Trudno się dziwić. Bowiem w miejscu, w którym rokrocznie odbywa się tak prestiżowy i zarazem najstarszy festiwal filmów fabularnych w Polsce, nie ma dziś kina.

Trwa 53. Lubuskie Lato Filmowe

- Problem miejscowego kina istniał od zawsze — mówił podczas ubiegłorocznego Lubuskiego Lata Filmowego Grzegorz Pieńkowski, przewodniczący Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, który z łagowskim świętem związany jest już od czterech dekad. Odwiedził je bowiem, jeszcze jako uczestnik, po raz pierwszy w 1984 roku*. - To kino zostało posadowione w bardzo niedobrym miejscu — tłumaczył. Przez to, że jedna ze ścian dotykała zbocza wzgórza, w deszczowe dni woda spływała prosto na niewystarczająco dobrze wyizolowane elewacje i fundamenty. To, jak mówił, powodowało niemal notoryczną wilgoć, a w konsekwencji pleśń. Kino próbowano jeszcze ozonować, żeby zabić nieprzyjemny zapach, jednak bezskutecznie.

Historię legendarnego kina poznasz tutaj:

od 12 lat

Czy jest szansa na odnowienie Kina Świteź?

Okazuje się, że choć od lat nie były podejmowane w tę stronę żadne oficjalne kroki, to wcale nie oznacza, że lubuskie władze zupełnie nie interesowały się przyszłością tego kultowego miejsca. - Rozmawialiśmy na ten temat z marszałkiem Jabłońskim — przyznał wicemarszałek województwa lubuskiego Grzegorz Potęga. - Myślimy, jak doprowadzić do sytuacji [...], dla wszystkich, którzy mieszkają w Łagowie i Gminie Łagów, nie tylko organizatorów festiwalu, aby to kino wróciło — mówi. Jednak, jak dodaje, głęboka ruina budynku przekreśla możliwość remontu. Podobną tezę postawił w ubiegłym roku Grzegorz Pieńkowski. Poinformował wówczas, że wstępne projekty renowacji kina opiewały na kwoty ponad 3 mln złotych. A oprócz wspomnianego wzgórza, ryzyko stanowi także, znajdujący się na jego szczycie, stary, osypujący się poniemiecki cmentarz.

- Tam się na pewno nic nie wydarzy i festiwal tam nie wróci — mówi Grzegorz Potęga. Pomysły jednak faktycznie są, ale dotyczą budowy zupełnie nowego obiektu. Jak mówi wicemarszałek, władze wojewódzkie chciałyby podjąć rozmowę z przedstawicielami gminy i spróbować odtworzyć tę legendarną formułę łagowskiego kina. - Może nie na przyszły rok, ale na tę jubileuszową 55. edycję. Daj Boże, abyśmy mogli oglądać filmy już w nowym kinie — mówi Grzegorz Potęga.

Lubuskie Lato Filmowe

Festiwal trwa od niedzieli, 23 czerwca. Tradycyjnie, w pięknych okolicznościach przyrody, turkusowej wodzie Jeziora Łagowskiego i cieniu Zamku Joannitów możemy oglądać najciekawsze nowe filmy z Europy Środkowowschodniej, brać udział w spotkaniach z reżyserami czy aktorami. W repertuarze jest ponad 200 filmów, które są wyświetlane w łagowskim amfiteatrze podczas wieczornych pokazów.

Dokładny program znajdziesz tutaj:
53. Lubuskie Lato Filmowe

*źródło: www.llf.pl

Więcej o Kinie Świteź

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska