Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te choroby nie są już przeszkodą do odbycia służby wojskowej

(b), źródło: MON, Portal Mundurowy
Zobacz, jakie choroby zniknęły z listy przeciwwskazań do odbycia służby wojskowej >>>
Zobacz, jakie choroby zniknęły z listy przeciwwskazań do odbycia służby wojskowej >>>Krzysztof Kapica
Pod koniec listopada weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MON w sprawie orzekania zdolności do służby wojskowej. Nowe przepisy złagodziły wymagania zdrowotne dotyczące poborowych. Zobacz, które schorzenia nie stanowią już przeszkody do przywdziania munduru.

Resort obrony zmienił wykaz chorób i ułomności przy orzekaniu o zdolności do czynnej i zawodowej służby wojskowej w kraju i poza granicami państwa. W regulacjach chodzi o zmniejszenie odsetka osób uznawanych przez wojskowe komisje lekarskie za niezdolne do służby wojskowej.

Nowe rozporządzenie to efekt dostosowania przepisów do obowiązującej od kwietnia tego roku Ustawy o obronie ojczyzny, zakładającej m.in. liczebną rozbudowę polskiej armii.

Zmienione przepisy zakładają też skrócenie czasu na wydawanie orzeczeń przez komisje lekarskie z 14 do 7 dni.

Wymagania zdrowotne w zależności od rodzaju służby

Osoby badane przez komisje lekarskie przydzielane są do jednej z sześciu grup w zależności od rodzaju służby:

  • Grupa 1 - kandydaci ubiegający się o powołanie do czynnej służby wojskowej innej niż zawodowa oraz osoby przeniesione do rezerwy bez odbycia czynnej służby wojskowej
  • Grupa 2 - żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę wojskową oraz żołnierze rezerwy
  • Grupa 3 – m.in. osoby ubiegające się o powołanie do czynnej służby wojskowej w pododdziałach reprezentacyjnych, jednostkach wojsk specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego i w Służbie wywiadu Wojskowego oraz kandydaci do zawodowej służby wojskowej.
  • Grupa 4 – żołnierze rezerwy będący byłymi żołnierzami zawodowymi, żołnierzy czynnej służby wojskowej odbywający dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w pierwszym roku kształcenia określonego programem studiów uczelni wojskowej, żołnierze zawodowi, żołnierze kierowani albo wyznaczeni do służby poza granicami państwa
  • Grupa 5 – m.in. żołnierze pełniący służbę w pododdziałach reprezentacyjnych Sił Zbrojnych, żołnierze wyznaczeni lub skierowani do pełnienia służby poza granicami państwa, żołnierze pełniący służbę w Żandarmerii Wojskowej, instruktorzy spadochronowi, żołnierze skierowani na kursy specjalistyczne
  • Grupa 6 - obejmuje żołnierzy zawodowych oraz byłych żołnierzy zawodowych skierowanych do wojskowej komisji lekarskiej w celu określenia ograniczonej zdolności do pełnienia zawodowej służby wojskowej w poszczególnych rodzajach Sił Zbrojnych i rodzajach wojsk oraz na określonych stanowiskach służbowych.

Wymagania zdrowotne dotyczące poszczególnych grup znajdują się w załączniku do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 listopada 2022 r. i I zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw (Dz. U. poz. 2400).

Zobacz jakie choroby i ułomności nie będą już przeszkodą, aby dostać się do służby wojskowej w niektórych formacjach. Listę podajemy za Portalem Mundurowym:

Zobacz, jakie choroby zniknęły z listy przeciwwskazań do odbycia służby wojskowej >>>

Te choroby nie są już przeszkodą do odbycia służby wojskowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska