Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te plaże nad Bałtykiem zostaną zamknięte dla turystów w sezonie wakacyjnym 2019. Będą poszerzane

red.
Przemysław Świderski
Niektóre plaże od czerwca do września 2019 r. będą czasowo niedostępne dla turystów. Ma to związek z pogłębianiem toru wodnego na Bałtyku. Wydobyty z dna morza piach trafi na brzeg.

Już w czerwcu rozpocznie się modernizacja toru wodnego prowadzącego do Portu Północnego w Gdańsku. Po zakończeniu prac żegluga będzie mogła się odbywać w dwóch kierunkach, a statki będą mogły wchodzić i wychodzić z portu jednocześnie, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Tor wodny zostanie poszerzony do szerokości 60 m i pogłębiony. Prace będą przeprowadzone na długości 6 420 m,

Z dna morza zostaną wydobyte duże ilości piasku. Będą one dostarczane rurociągami na brzeg, a na następnie rozgarniane przez maszyny budowlane. Dzięki tym działaniom niektóre plaże zostaną poszerzone nawet o około 40 metrów. W ten sposób brzeg morski będzie lepiej chroniony przed erozją.

Usypany piasek początkowo będzie miał ciemną i niezbyt atrakcyjną barwę. Po pewnym czasie, pod wpływem działania słońca i wiatru zjaśnieje.

W miarę postępu prac poszczególne odcinki plaż będą sukcesywnie zamykane. Urząd Morski w Gdyni będzie informować o terminach i miejscach zamknięcia poszczególnych odcinków plaży. Zapewnia jednak, że udostępni przejścia do restauracji plażowych.

Okres prowadzenia prac uwarunkowany jest m.in. względami środowiskowymi (zapisy decyzji środowiskowej), pogodowymi oraz możliwościami technicznymi wykonawcy, gdyż konieczne było zaangażowanie jednej z największych na świecie pogłębiarek. Terminy były konsultowane z władzami lokalnymi.

Prace na plażach to z pewnością niedogodność dla turystów, wybierających się w wakacje nad morze. Jednak część z nich będzie dostępna jeszcze w sezonie. Tak będzie np. w Jastrzębiej Górze, która już w lipcu będzie szersza o ok. 40 m.

Zobacz, które plażę nad Bałtykiem zostaną zamknięte w sezonie letnim:

Od czerwca do września 2019 na niektórych nadbałtyckich plażach zamiast turystów zobaczymy maszyny budowlane. Ma to związek z pogłębianiem toru morskiego, prowadzącego do Portu Północnego w Gdańsku. Piach wydobyty z dna trafi na plaże. Zostaną one znacznie poszerzone.  W związku z tym fragmenty plaż będą sukcesywnie zamykane dla turystów. Zobacz harmonogram prac. Zobacz wideo: Wakacje 2019 będą jednymi z najdłuższych!

Te plaże nad Bałtykiem będą czasowo zamknięte latem 2019. Na...

Zobacz wideo: Wakacje 2019 będą jednymi z najdłuższych!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska