1/4
Wielu maturzystów zastanawia się, jakie studia wybrać, czy...
fot. Pixabay.com

Wielu maturzystów zastanawia się, jakie studia wybrać, czy postawić na kierunek zgodny z zainteresowaniami, czy z zapotrzebowaniem na rynku? A może ruszyć w podróż lub porzucić edukację? Lightscape przejrzał badania, zapytał ekspertów, po jakich kierunkach ich absolwenci znajdą pracę.

Przeczytaj też: Co drugi z nas nie wierzy, że jego zawód przetrwa

Najważniejsza praktyczna znajomość zawodu
Pasje, zainteresowania i predyspozycje, oferta programowa uczelni a także perspektywy zatrudnienia to główne czynniki, którymi kierują się młodzi ludzie, wybierając studia. Życie po uzyskaniu dyplomu uczelni pokazuje, że nie wszystkim, nawet po wymagających kierunkach, udaje się znaleźć wymarzoną pracę w zawodzie.

- Samo ukończenie studiów przestało być z perspektywy pracodawców „czymś ekstra” - tłumaczy dr Piotr Miller, socjolog specjalizujący się w problematyce rynku pracy, starszy wykładowca w Instytucie Nauk Społecznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach. - Dużo ważniejsze jest to, żeby kandydat, poza dyplomem, był wyposażony w pewne, praktyczne kompetencje, które będzie mógł z powodzeniem wykorzystywać w swojej codziennej pracy na danym stanowisku. Zdecydowanie warto zainwestować więc swój czas i energię w studiowanie takiego kierunku, który tego typu kompetencje pomoże nam zdobyć. Już na etapie decyzji o przystąpieniu do rekrutacji warto zatem szukać kierunków, które dadzą zarówno wykształcenie, jak i praktyczną znajomość zawodu.

2/4
Informatyka...
fot. Pixabay.com

Informatyka
Według informacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat rekrutacji na studia na rok akademicki 2017/2018 informatyka zajmuje pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych kierunków studiów, utrzymując się na podium od 2014 r.

Czytaj również: Telemarketerów jest więcej niż żołnierzy. Wyginą jak dinozaury?

Według różnych szacunków mówi się, że już teraz na polskim rynku brakuje ponad 50 tys. specjalistów w obszarach związanych z nowymi technologiami.

Wysokie zarobki, praktycznie zerowy poziom bezrobocia po ukończeniu studiów i szerokie możliwości rozwoju zawodowego co roku przyciągają setki kandydatów na kierunki informatyczne. Również raport dotyczący niedoboru talentów na światowym rynku pracy, przygotowany przez Manpower Group plasuje specjalistów IT na szóstym, bardzo wysokim miejscu. Absolwenci informatyki nie muszą więc martwić się o pewną i dobrze płatną pracę. Informatyka to kierunek łączący praktykę z teorią i wielu absolwentów tuż po ukończeniu nauki, a nawet jeszcze w jej trakcie. zostaje specjalistami ds. automatyzacji, druku 3D oraz rzeczywistości wirtualnej, a także programistami, grafikami czy projektantami UX.

3/4
Finanse i rachunkowość, ekonomia...
fot. Pixabay.com

Finanse i rachunkowość, ekonomia
Słynne powiedzenie „musisz pracować z pieniędzmi, by zarabiać pieniądze” w przypadku absolwentów finansów i rachunkowości oraz ekonomii sprawdza się doskonale. Dzieje się tak nie bez powodu – zapotrzebowanie na finansistów jest stale bardzo wysokie, a każde przedsiębiorstwo, niezależnie od wielkości, poszukuje pracowników z umiejętnością tworzenia planów i prognoz finansowych, umiejętnościami ich realizowania i szybkiego reagowania na zmienność tendencji rynkowych. „Raport płacowy 2018. Trendy na rynku pracy” przeprowadzony przez Hays Poland w 2017 r. jednoznacznie stwierdza, że nadchodzące lata będą dobrym czasem zarówno dla specjalistów w obszarze księgowości, jak i finansów.

Czytaj również: Dawne zawody znikają, pojawiają się nowe. Kiedyś byli snycerze, teraz są bariści

Firmy poszukiwać będą samodzielnych księgowych, analityków i kontrolerów finansowych oraz accounting/finance menedżerów. To samo badanie pokazuje też, że aż 92% pracodawców z branży planuje zatrudnić w 2018 nowych pracowników. Absolwenci ekonomii, finansów i rachunkowości mogą spokojnie liczyć więc na atrakcyjne propozycje zatrudnienia.

4/4
Pielęgniarstwo, kierunki medyczne i nie tylko...
fot. Pixabay.com

Pielęgniarstwo, kierunki medyczne i nie tylko
Realizacja ambicji, stabilizacja finansowa, chęć pogłębiania wiedzy - to tylko niektóre powody, dla których młodzi ludzie decydują się na rozpoczęcie studiów pielęgniarskich i kierunków medycznych.

Przeczytaj również: Niemcy poszukują personelu pielęgniarskiego na całym świecie

Według raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wraz z biegiem lat liczba zarejestrowanych pielęgniarek przypadająca na 1 tys. mieszkańców będzie stale się zmniejszać, w 2030 r. wskaźnik może pokazać 4,01, podczas gdy w 2016 r. wynosił on aż 6,254. Natomiast Naczelna Izba Lekarska zgodnie z danymi OECD podaje, że na 1000 mieszkańców w Polsce przypada zaledwie 2,3 lekarza. Jest to jeden z najniższych wskaźników wśród krajów Unii Europejskiej, gzie średnia dla 28 krajów wynosi 3,5. Pielęgniarstwo i kierunki medyczne gwarantują więc zatrudnienie nie tylko od razu po zakończeniu edukacji na uczelni, ale i w nadchodzących latach.

- Dobrym rozwiązaniem jest wybór kierunku studiów realizowanych na profilu praktycznym. Tego typu studia dają możliwość łączenia zdobywania, niezbędnej w danym zawodzie, wiedzy z testowaniem jej w praktyce - nie tylko w trakcie zajęć realizowanych w murach uczelni w formie ćwiczeń, laboratoriów czy warsztatów, ale również w trakcie praktyk zawodowych, które są integralnym elementem ich programu - zaznacza dr Piotr Millerz PWSZ w Skierniewicach. - Mimo bardzo szybkiego postępu technologicznego, jaki obserwujemy w ostatnim czasie, na rynku pracy z dużym prawdopodobieństwem w dalszym ciągu wysoko cenione będą umiejętności wykonywania takich działań, których nie będą w stanie wykonać za nas maszyny czy systemy informatyczne – dodaje. Roboty nie potrafią twórczo myśleć, ani reagować emocjonalnie a te kompetencje są kluczowe w wielu zawodach. Maszyna jeszcze długo nie będzie w stanie zrozumieć potrzeb edukacyjnych czy emocjonalnych drugiego człowieka, nie zainspiruje do podejmowania wyzwań czy efektywnej pracy, nie zdobędzie silnych umiejętności komunikacyjnych, nie zareaguje empatycznie. W tym kontekście zawody takie jak nauczyciel, menedżer czy właśnie pielęgniarka okazują się zawodami przyszłości.

Zobacz też wideo - Karolina Gołębiewska: Vlog to praca, która nigdy się nie kończy

Źródło: X-news/Dzień Dobry TVN

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą

Uwaga! W weekend na rondo Kosynierów Gdyńskich kierowcy nie wjadą

Silwana w Gorzowie na ostatniej prostej! Na budowie parku handlowego zawisła wiecha

Silwana w Gorzowie na ostatniej prostej! Na budowie parku handlowego zawisła wiecha

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Dlaczego kalafior żółknie w ogródku? Praktyczne wskazówki uprawy

Zobacz również

Nagie wdzięki pod prysznicem najseksowniejszej siatkarki świata. Prowokacyjnie ujęcia

Nagie wdzięki pod prysznicem najseksowniejszej siatkarki świata. Prowokacyjnie ujęcia

Sponsorzy murem za żużlowcami Stali Gorzów. Już im wybaczyli porażkę w Lublinie

Sponsorzy murem za żużlowcami Stali Gorzów. Już im wybaczyli porażkę w Lublinie