MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te zdjęcia z dzieciństwa nowosolan to prawdziwy hit. Nowa Sól po II wojnie światowej. Zobaczcie jak się wtedy dzieci ubierało?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Zdjęcia mieszkańców Nowej Soli opublikowane na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku.
Zdjęcia mieszkańców Nowej Soli opublikowane na profilu grupy Nowa Sól wczoraj na Facebooku. Nowa Sól wczoraj/Facebook
Galeria niezwykłych zdjęć z dawnego dzieciństwa w Nowej Soli powstała dzięki mieszkańcom, którzy swoje pamiątki rodzinne opublikowali na profilu Nowa Sól wczoraj na Facebooku.

O profilu "Nowa Sól wczoraj" na Facebooku napisaliśmy w maju, kiedy grupa przekroczyła pięć tysięcy członków. Jej założyciel Marek Grzelka przyznał wtedy, że brakowało mu przybliżenia polskiej Nowej Soli, tej po 1945 roku. – Stąd pomysł, by założyć taką grupę, gdzie każdy może publikować zdjęcia, które mamy chyba wszyscy w domowych szufladach, w albumach fotograficznych - mówił nowosolanin.

Dzieci na dawnych zdjęciach z Nowej Soli

Mieszkańcy miasta chętnie publikują zdjęcia dokumentujące dzieciństwo sprzed lat na profilu Nowa Sól wczoraj. Dzięki temu można zobaczyć jak wyglądały kiedyś wózki dziecięce, jakie krótkie były sukienki komunijne, jakie stroje nosiło się na lekcje wychowania fizycznego.

Nowa Sól po II wojnie światowej. Dane historyczne

"W 1950 r. miasto osiągnęło przedwojenny stan mieszkańców, w 1960 r. liczba ta przekroczyła 25 tys., a w 1975 r. osiągnęła 36 tys. Wzrost liczby ludności powodował konieczność budowy nowych mieszkań"- czytamy w książce "Dzieje Nowej Soli. Wybór źródeł i materiałów". Wydawnictwo przygotowane przez zespół autorski: Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz, Ryszard Sobkowicz, udostępnia dla zainteresowanych Muzeum Miejskie w Nowej soli na swoim portalu w zakładce Biblioteka Cyfrowa.

W latach 60. na terenach przy ul. Chałubińskiego wybudowano kąpielisko, które funkcjonowało do końca lat 80. Przy ul. Południowej powstał w latach 70. kompleks rekreacyjno-sportowy Kacza Górka, obejmujący zbiorniki wodne i tereny zielone.

"Najwcześniej rozwinęło się budownictwo zakładowe. Już w 1952 r. DZM Dozamet oddały pracownikom 3 bloki przy ul. Kościuszki. Do 1965 r. liczba ta powiększyła się o kolejne 13 budynków, głównie przy ul. Kościuszki i Kaszubskiej. W późniejszym okresie zakład udzielał kredytów pracownikom, którzy ubiegali się o mieszkania spółdzielcze lub budowali domki jednorodzinne. Te ostatnie stawiano przy ulicy Zielonogórskiej i w dzielnicy Pleszówek. Domy pracownicze wznosiły także NFN Odra i Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego w Nowej Soli" - można przeczytać w "Dziejach Nowej Soli".

Ciekawostki o Nowej Soli

Z tej samej książki dowiadujemy się, że rozwojowi budownictwa mieszkaniowego towarzyszyły inwestycje o charakterze edukacyjno-sportowym i usługowym. "W latach 60. na terenach przy ul. Chałubińskiego wybudowano kąpielisko, które funkcjonowało do końca lat 80. Przy ul. Południowej powstał w latach 70. kompleks rekreacyjno-sportowy Kacza Górka, obejmujący zbiorniki wodne i tereny zielone".

Ciekawostki z historii powiatu

ZOBACZ TEŻ: Z czego słynie Nowa Sól? Propozycje od Czytelników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska