Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten teatr zbudował teść dla zięcia (zdjęcia)

(decha)
Co przypomina Wam ten widok?
Co przypomina Wam ten widok? fot. Dariusz Chajewski
Gdy już pędem przelecimy obok Koloseum, Forum Romanum, Panteonu i kilku kościołów skręćmy w stronę Tybru.
Tuz obok znajduje sie dzielnica zydowska, dawne getto

Ten teatr zbudował teść dla zięcia

Tam, obok charakterystycznego budynku synagogi zwróćmy uwagę na dziwne, zagłębione w ziemi przejście. I nagle znajdziemy się w sercu innego Rzymu. Niby tego samego, zabytkowego, ale jednak... Mniej okrzyczanego.

Teatr Marcellusa to jedyny rzymski teatr, który przetrwał zachowując po dziś dzień w dużej części swój wygląd zewnętrzny. Powstał za panowania cesarza Augusta, a jego hucznego otwarcia dokonano w 13 lub 11 r. p.n.e.(podobno zabito wówczas na arenie 600 dzikich zwierząt). Jednak to nie jego imię nosi, ale miano Marcellusa, zięcia i siostrzeńca Augusta, który zmarł w roku 23 p.n.e., mając zaledwie 20 lat. Co się teściom rzadko zdarza cesarz za nim przepadał stąd ten sposób jego upamiętnienia.

Marek Klaudiusz Marcellus urodził się w 42 p.n.e, był synem Gajusza Klaudiusza Marcellusa i Oktawii Młodszej. Jako jeden z najbliższych krewnych Oktawiana Augusta był wykorzystywany w rozmaitych rozgrywkach politycznych. Cesarz rozpoczął wprowadzać Marcellusa w działalność publiczną, dając do zrozumienia, że widzi w nim swojego dziedzica. W 25 p.n.e. poślubił 14-letnią Julię, jedyną córkę cesarza Augusta. I kariera stała przed nim otworem, gdy nagle w 23 p.n.e. zachorował i umarł w Bajach. Był pierwszą osobą pochowaną w zbudowanym właśnie Mauzoleum Augusta. Ku jego pamięci Oktawia założyła bibliotekę, a August nazwał jego imieniem teatr.

Co ważniejsze tutaj wcześniej zastosowano większość architektonicznych chwytów znanych nam ze słynnego Koloseum. Ponieważ teatr został zbudowany na płaskim terenie Rzymianie wykorzystali grecki pomysł - zewnętrzna ściana ma trzy kondygnacje. Pierwsza kondygnacja zbudowana jest w porządku doryckim, druga w jońskim, a trzecia w korynckim. Czyli mamy tutaj kompletny wykład z greckiej architektury. Budowla była tak usytuowana, aby widać było wyspę na Tybrze. Według szacunków na jego widowni mogło zasiąść 11 tysięcy widzów. Miał 111 metrów średnicy.

W średniowieczu teatr stał się elementem fortyfikacji miejskich, co okazało się szczęśliwym trafem, gdyż uratowało go przed rozebraniem na materiał budowlany. W XVI wieku szlachecka rodzina Savelli wybudowała pałac na ruinach teatru. Tutaj mieszkał Orsini...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska