Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To badanie może uratować Ci życie

Aleksandra Szymańska 95 722 57 72 [email protected]
Kasia Markiewicz zachęcała inne kobiety do badań profilaktycznych. Żeby dały sobie szansę, której ona nie miała...
Kasia Markiewicz zachęcała inne kobiety do badań profilaktycznych. Żeby dały sobie szansę, której ona nie miała... Agencja tvn/x-news
Jeśli dostałaś zaproszenie na cytologię, to go nie wyrzucaj. Ono może uratować Ci życie.

Życie warto doceniać wcześniej i dbać o to, by trwało jak najdłużej - to był ulubiony cytat Kasi Markiewicz. Cała Polska poznała młodą kobietę dzięki telewizji. Kasia wystąpiła w popularnym programie "The Voice of Poland". W niedzielę całą Polskę obiegła wiadomość o śmierci 38-latki. Pokonał ją rak. Wcześniej zaciekle z nim walczyła i jeszcze zachęcała inne kobiety do badań profilaktycznych. Żeby dały sobie szansę, której Kasia nie miała. Nowotwór macicy wykryto u niej, gdy już były przerzuty.

Zobacz też: Kasia Markiewicz z "The Voice of Poland" nie żyje

- Tak, znam historię. Daje do myślenia. Ale ja jestem spokojna, bo się badam - mówi 36-letnia Anna z Gorzowa. Pani Anna i inne Lubuszanki między 25. a 59. rokiem życia są objęte państwowym programem profilaktyki raka szyjki macicy. Raz na trzy lata każda może za darmo zrobić sobie cytologię. Raz na dwa lata panie w wieku 50-69 lat mogą też iść na darmową mammografię, czyli badanie piersi. Programami kierują ośrodki w Gorzowie (WOK, czyli wojewódzki ośrodek koordynujący program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy) i w Zielonej Górze (WOK koordynujący program wczesnego wykrywania raka piersi). To z tych ośrodków mamy informacje, ile kobiet korzysta z badań.

Ponad połowa z wytypowanych do mammografii już ją zrobiła (wyjątkami są powiaty nowosolski i żarski, gdzie przebadało się średnio 48 proc., oraz sulęciński - niecałe 40 proc.). To bardzo dobre wyniki, choć oczywiście zawsze mogą być lepsze.
Cytologia wypada słabiej (średnio 20 proc. kobiet przebadało się w tej edycji programu), choć badania jeszcze trwają. Z roku na rok widać poprawę, a Lubuskie i tak jest na czwartym miejscu w kraju! Ale nawet gdyby statystyki podskoczyły do 50 proc., to dla doktora Mariusza Stępnia i tak nie byłyby zadowalające. Specjalista z ośrodka koordynującego program cięgle powtarza, że w Skandynawii badają się prawie wszystkie kobiety.

Ostatnio do grona specjalistów, którzy mogą wykonywać cytologię, dołączyły położne. Takie rozwiązanie ma ośmielić panie, bo przed położną, często znajomą, skrępowanie jest mniejsze. - To nawet nie chodzi o skrępowanie, raczej o strach, że coś tam znajdą - mówi wprost pani Krystyna z Kłodawy pod Gorzowem. Ten argument lekarze często słyszą i... ręce im opadają, bo niemal u 80 proc. kobiet, które robią badania, wszystko jest w porządku!

Żeby zachęcić panie, ośrodki koordynujące programy wysyłają zaproszenia na badania. Ale nawet bez nich można się zgłaszać do gabinetów (ich lista jest na stronie NFZ i na stronach WOK-ów). Do tego od 1 kwietnia po województwie znów będą jeździły mammobusy. Skorzystajcie!

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska