9/19
Deprywacja snu obniża tolerancję bólu, wg „Nature Medicine”...
fot. Andrey Popov/123RF

Bóle mięśni i stawów a zmiana czasu

Deprywacja snu obniża tolerancję bólu, wg „Nature Medicine” już 5 kolejnych dni umiarkowanego niedoboru snu znacząco zwiększa wrażliwość na ból i sprawia, że popularne środki bólowe stają się mało skuteczne. Z kolei w „Journal of Neuroscience” wykazano, że niedosypianie upośledza naturalne mechanizmy uśmierzania bólu, związane z wydzielaniem dopaminy, której poziomy zostają obniżone.

Jak czytamy w „Arthritis & Rheumatology”, u osób po 50. roku życia sen nie przynoszący regeneracji jest ściśle związany z rozwojem bólów mięśni, stawów i kości. Ich występowanie rośnie z wiekiem, a w krajach zachodnich wśród osób po 65. roku odczuwa je codziennie aż 4 na 5 osób. W badaniu norweskim wykazano wpływ kiepskiej jakości snu na zwiększenie ryzyka rozwoju fibromialgii. To choroba, która częściej dotyka kobiet i osób po 40. roku życia i objawia się chronicznym bólem (czyli trwającym powyżej 12 tygodni) układu mięśniowo-szkieletowego. Ból pojawia się w kilku miejscach ciała naraz, towarzyszy temu tkliwość miękkich tkanek ciała i wywołane objawami przewlekłe zmęczenie.

10/19
Zaburzenia rytmu dobowego mają dobitny wpływ na częstszy...
fot. masterwilu/123RF

Depresja przy zmianach czasu

Zaburzenia rytmu dobowego mają dobitny wpływ na częstszy rozwoju depresji. Związana z nimi deprywacja snu utrudnia logiczne rozumowanie i pozytywne myślenie, zmniejsza kontrolę nad negatywnymi emocjami i impulsami, zmniejsza tendencję do empatii, ogranicza chęć rozwiązywania problemów, obniża samoocenę, zwiększa pragnienie otrzymania natychmiastowej gratyfikacji (przez co wolimy np. zjeść tort i o kalorie martwić się późnej) i pogarsza sam nastrój.

11/19
Wpływając na procesy zapalne i regenerację komórek, sen...
fot. alexraths/123RF

Nowotwory przy zmianach czasu w pracy zawodowej

Wpływając na procesy zapalne i regenerację komórek, sen wzmacnia obronę organizmu przed komórkami nowotworowymi. Zaburzenia snu wynikające z nienaturalnych rytmów dnia i nocy zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór.

Zależność tę najdobitniej obrazują wyniki badań z udziałem pracowników zmianowych. W analizie 61 takich prac, przeprowadzonej przez naukowców chińskich, wykazano zależność długoletniej pracy na późne zmiany a rozwojem 11 typów nowotworów u kobiet. U 3,9 mln. uczestniczek z różnych kontynentów najbardziej wzrastało prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry (o 41 procent). Zagrożenie rakiem piersi było wyższe o 32 proc., a rakiem przewodu pokarmowego – o 18 proc. Częstotliwość rozwoju raka piersi wzrastała o 3,3 procent co każde 5 lat nocnej pracy.

Badania sugerują też związek stopnia zaburzenia cyklu dobowego ze wielkością i agresywnością guzów, a ma to ścisły związek z upośledzeniem działania układu odpornościowego.

12/19
Niewyspanie to pierwszy objaw, jaki odczujemy po wiosennej...
fot. eggeeggjiew/123RF

Niewyspanie to pierwszy objaw, jaki odczujemy po wiosennej zmianie czasu. Wstajemy wtedy o godzinę wcześniej niż dotychczas.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Biomutant na Nintendo Switch. Jak wypada port na tle silniejszych konsol?

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Rusza przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Jakie utrudnienia od 20 maja?

Pożary to dzieło przypadku, czy celowego działania? Zapytaliśmy wiceszefa MSWiA

TYLKO U NAS
Pożary to dzieło przypadku, czy celowego działania? Zapytaliśmy wiceszefa MSWiA

Zobacz również

Gangsterzy wysadzali i okradali bankomaty m.in. w Lubuskiem. Ukradli 5,7 mln zł!

Gangsterzy wysadzali i okradali bankomaty m.in. w Lubuskiem. Ukradli 5,7 mln zł!

Senatorowie przyjechali do Słońska. Rozmawiają tu o przyszłości parków narodowych

Senatorowie przyjechali do Słońska. Rozmawiają tu o przyszłości parków narodowych