To najstarsze zawody żużlowe na świecie! Zlata Prilba dla Timo Lahtiego

Jarosław Miłkowski
75. turniej o Zlatą Prilbę zgromadził kilkanaście tysięcy widzów.
75. turniej o Zlatą Prilbę zgromadził kilkanaście tysięcy widzów. Jarosław Miłkowski
W niedzielę 24 września w czeskich Pardubicach rozegrana została 75. edycja legendarnego turnieju Zlata Prilba. Wygrał ją fiński zawodnik Timo Lahti. Reprezentanci Stali Gorzów i Falubazu Zielona Góra nie dotarli nawet do półfinału.

Zlata Prilba to najstarszy żużlowy turniej na świecie! Pierwszy raz rozegrany został on w 1929 roku, a w niedzielę 24 września odbyła się jego 75. edycja. Na torze w pardubickim Svitkowie o to prestiżowe trofeum walczyło 36 zawodników Wśród nich byli też reprezentanci lubuskich klubów.

W części eliminacyjnej wystąpiła Celina Liebmann (w tym sezonie była zawodniczką Enei Stali Gorzów, czyli drużyny U24). Jedyna kobieta w stawce nie zdołała jednak przebrnąć do części ćwierćfinałowe. Dodajmy, że awans z każdej z grup uzyskiwało po trzech najlepszych zawodników, a pod uwagę brane były dwa najlepsze z trzech startów na każdym etapie turnieju (nie licząc finałów).

Od razu w ćwierćfinale rozstawieni byli natomiast Szymon Woźniak ze Stali Gorzów i Rasmus Jensen z Falubazu Zielona Góra. Obaj rywalizowali w tej samej grupie. W ich pierwszym starcie Woźniak przez pewien czas jechał nawet na prowadzeniu. Ostatecznie przyjechał jednak na trzecim miejscu. Podobnie było w jego kolejnym starcie. Zawody zakończył jednak defektem i nie zdołał awansować do półfinału. W klasyfikacji ćwierćfinałowej grupy przegrał z Jensenem, który – w przeciwieństwie do stalowca – miał na koncie jedną „czwórkę”.

W rozgrywanym na dystansie sześciu okrążeń finale wielką niespodziankę mógł zrobić Jakub Jamróg, który przez sporą część wyścigu przewodził stawce. Na początku piątego okrążenia wyprzedził go jednak Timo Lahti i to Fin został zwycięzcą turnieju.